Розпач: що це і як справлятися з цим почуттям

Коли здається, що виходу із ситуації немає, людина приходить у відчай. Це може штовхнути на необдумані вчинки і навіть спричинити суїцид. Як упоратися з відчаєм, розповідають фахівці.

Відчай та його ознаки

Що таке розпач? Розпач – це емоція, викликана неможливістю задовольнити якусь потребу. Воно характеризується відсутністю надії, оптимізму та спраги до життя. Може бути симптомом або провісником депресії.

Автор наукових досліджень Мартін Бюргі пише, що відчай визначається як коливальний процес. У ньому такі почуття, як надія, страх, тривога, гнів, сором, вина, смуток рухаються до негативного полюса і ведуть до безнадійності та суїцидальності. За словами англійського історика Томаса Фуллера, розпач надає хоробрість боягузові, тобто підводить людину до небезпечної межі, яка раніше була далека.

Чоловік тримається за голову

Що може привести людину до відчаю? Причиною може стати будь-яке масштабне потрясіння: особиста втрата, розрив стосунків, смерть близьких, велика невдача — все, що здається безповоротним, і призводить людину до сильного стресу. Будь-які негативні, травмуючі життєві події можуть зневіритися.

Чому приходить розпач? Це реакція людини на негативні події. Психіка реагує на події, що травмують, таким чином, що людина позбавляється мотивації, віри в майбутнє, її самооцінка падає, а поведінка змінюється. Не кожна погана подія приводить людину у відчай, але якщо сталося щось надзвичайне, з чим психіка не в силах впоратися, може наступити відчай.

У фільмі «Підміна» (2008) героїня Крістін Коллінз (Анджеліна Джолі) близька до відчаю, коли зникає її син. Вона боїться, що втратила дитину назавжди, але водночас зберігає віру у її повернення. Навіть коли замість сина додому приходить схожий на нього хлопчик.

Оскільки розпач пов’язаний зі станом депресії, то ознаки цих станів багато в чому збігаються. Їх називає видання Psychology Today:

  • сум;
  • тривога;
  • пессимізм;
  • почуття провини;
  • безпорадність;
  • самотність;
  • втрата інтересу до життя;
  • розлади сну та харчової поведінки;
  • думки про суїцид.

Легендарний актор Чарлі Чаплін говорив, що відчай заколисує розум, присипляє його подібно до наркотику. Людина, яка впала у відчай, часто каже собі «Я більше ніколи не буду щасливою», «Мені вже нічого не допоможе», «Я здаюся», «Пізно щось міняти». Не варто ігнорувати ці ознаки та вважати їх слабкістю. Поради у стилі «Візьми себе в руки» тут не допоможуть, а можуть лише нашкодити. Щоб впоратися з відчаєм і допомогти іншому пережити цей стан, краще прислухатися до психологів.

Дівчина тримає планшет перед обличчям

Як впоратися з відчаєм

Якщо розпач залишити без уваги, він може призвести до депресії. Фахівець із психосоціальної реабілітації Кендра Черрі дає кілька порад щодо боротьби з відчаєм:

  1. Поговоріть з людьми. Обговорення своїх почуттів із друзями та сім’єю може допомогти знайти нові зв’язки та смисли, при цьому не випадаючи з суспільства.
  2. Згадайте, що робило вас щасливим. Бережіть хороші спогади, частіше перебирайте їх і шукаєте сили в тих моментах, коли ви були щасливі.
  3. Шукайте нових вражень. Шукайте заняття, які захоплюють вас та приносять радість. Це можуть бути прогулянки, заняття спортом, музика, кіно та навіть їжа, якщо нею не зловживати.
  4. Зверніться за професійною допомогою. Найкраще звернутися за допомогою до психолога, який допоможе розібратися в причинах розпачу та знайти вихід.

Композитор Фредерік Шопен зазначав, що іноді впоратися з відчаєм йому допомагав рояль та твір музики. А англо-ірландський парламентарій, політичний діяч, публіцист епохи Просвітництва, родоначальник ідеології консерватизму Едмунд Берк радив ніколи не впадати у відчай, але якщо це все ж таки трапилося, працювати в розпачі. І це правильно, адже багатьох людей від цієї прірви рятував саме працю, як художницю Джорджію О’Кіф. У спробах позбутися відчаю вона використовувала різні методи, але в результаті визнала, що найдієвішими ліками для неї стало мистецтво. . Поговоріть з ним та підкажіть, що можна звернутися до психотерапевта. Ставтеся до чужих почуттів серйозно та з повагою, не давайте порад у стилі «не накручуй себе», оскільки це може погіршити стан і загнати людину в кут.

У фільмі «Маленька міс Щастя» (2006) впоратися з початком депресії та відчаєм героям допомагає сімейна поїздка на дитячий конкурс краси. Нові враження та велика компанія близьких людей допомагають знайти нові смисли та шляхи в житті.

Жінка, чоловік, діти лежать на траві

Підлітку Крейгу (Кейр Гілкріст) у фільмі «Це дуже кумедна історія» впоратися з депресією допомагає відвідування психоневрологічної клініки. Він дізнається про історії пацієнтів і розуміє, що в житті бувають різні розчарування, але це не привід для самогубства. Вийти зі стану депресії хлопцю допомагає кохання, яке він зустрічає у відділенні.

Якщо ви не в змозі мислити раціонально та відчуваєте, що можете нашкодити собі, зверніться на гарячу лінію. Фахівці допоможуть стабілізувати стан та підкажуть, куди рухатися далі. Пам’ятайте, що немає безвихідних ситуацій, а допомога завжди поряд.

Відчай виникає, коли реальність не відповідає нашим очікуванням, коли немає можливості реалізувати свої потреби. У розпач найчастіше впадають після сильних потрясінь, стресів та невдач. Щоб впоратися з цим почуттям, шукайте нові враження та приємні спогади, а також зверніться за допомогою до психолога.