Психологічні проблеми: яких видів бувають і що до них відносять

Психологічні проблеми погіршують життя людини. Це можуть бути легкі розлади та тяжкі захворювання. Психологи Кендра Черрі, Шазія Аллараха та Елізабет Хартні дали роз’яснення.

Які бувають психологічні проблеми? Серед поширених психологічних проблем низька самооцінка, комплекси, депресія, залежності, тривожність. Низька самооцінка означає, що в людини занижено почуття власної цінності. Простіше кажучи, це погана думка людини про себе. Люди з такою проблемою зазвичай кажуть собі так: “У мене ніколи не вийде”, “Я недостатньо красива для нього”, “Я недостатньо розумний для цієї посади”. Якщо люди недооцінюють себе, це не тільки впливає на їхнє ставлення до себе, а й позначається на мотивації добиватися чогось у житті, здатності розвивати здорові стосунки, пояснює викладач психології Кендра Черрі >.

Дівчина відвернулася від свого відображення в дзеркалі

Одні люди з низькою самооцінкою негативно говорять про себе, інші роблять все можливе, щоб сподобатися оточуючим, навіть якщо це їм на шкоду. Нестача впевненості, страх невдачі, проблеми з проханням про допомогу, відсутність кордонів, негативні думки про майбутнє, хвилювання та сумніви – це лише мала частина того, як виявляється низька самооцінка у житті. Все це може призвести до розвитку тривожності, стресу, розладу харчової поведінки, ризикованим вчинкам, залежностям та іншим проблемам. які мають сильний, але зазвичай несвідомий вплив на установки та поведінку людини, пише доктор медичних наук Шазія Аллараха.

Серед найпоширеніших:

  • Комплекс неповноцінності. Примушує людину шукати в собі недоліки і вірити, що інші люди кращі й здатніші, ніж вона.
  • Комплекс переваги. Протилежний комплексу неповноцінності. У цьому випадку людина вважає себе кращою за інших без причин.
  • Комплекс провини. Примушує у всьому звалювати провину він, якщо щось йде негаразд, бути надмірно самокритичним, займатися моральним самобичеванием.
  • Комплекс жертви. Люди шукають співчуття та співчуття в інших. Фрази «Ти не уявляєш, як у мене все погано», «Не знаю, як я досі виживаю», «Гірше просто не буває» часто звучать із вуст людини з комплексом жертви.

Це лише мала частина різновидів цієї психологічної проблеми. Часто зустрічаються також комплекс Бога, батьківський комплекс, комплекс Мадонни і розпусниці, комплекс переслідування. ВООЗ. Тривожні розлади характеризуються надмірним страхом, занепокоєнням та пов’язаними з ними поведінковими порушеннями. Такі люди відчувають постійну тривогу, яка заважає їхній повсякденній діяльності. Часто ці сильні почуття непропорційні ситуації, що склалася.

Людина сидить на підлозі

Симптоми відрізняються від розладу до розладу, пише видання Very Well Mind, але зазвичай включають:

  • тривожні думки або переконання, які важко контролювати;
  • занепокоєння, страх;
  • проблеми з концентрацією уваги;
  • дратівливість.

Наприклад, людина збирається сходити до магазину. Перед виходом він закриває крани, вимикає газ і світло, але виходить надвір і сумнівається, що все вимкнув. На півдорозі він повертає додому, щоб перевірити крани та вимикачі.

Залежності

Залежність характеризується вживанням психоактивних речовин або нав’язливими діями, які продовжуються. Хоча людина знає про шкідливі наслідки, вона не може зупинитися. Довгий час залежність означала неконтрольовану звичку вживати алкоголь чи наркотики. Зараз поняття розширилося і включає азартні ігри, вживання психоактивних речовин і навіть звичайні, необхідні види діяльності, такі як фізичні вправи та прийом їжі, розповідає психолог Елізабет Хартні.

Симптоми залежності включають:

  • нездатність зупинити небезпечні дії;
  • бажання збільшити дозу/час на предмет залежності;
  • дратівливість, тривогу, нав’язливі думки;
  • ризиковані вчинки.

Залежність завжди потребує контролю, участі близьких людей, а іноді й лікування. Наприклад, манекенниця Джіа Каранджі (Анджеліна Джолі) в однойменному фільмі не справляється зі своєю наркозалежністю, але пізно звертається за допомогою. А героїня фільму «Чотири добрі дні» (2021) не може самостійно підготуватися до реабілітації від наркотиків і просить мати допомогти їй витримати чотири дні без вживання речовин.

Депресія

Депресія — найпоширеніша психічний розлад. Кожна людина час від часу відчуває смуток, але депресія – це глибший стан, при якому людина відчуває крайній смуток або розпач довше, ніж кілька днів. Він заважає повсякденному життю, роботі і може викликати фізичні симптоми, такі як біль, втрата або набір ваги, порушення режиму сну або нестача енергії, пояснює американська асоціація психологів.

>Чоловік із сумом дивиться у вікно

Люди з депресією часто не здатні зосередитися , відчувають почуття нікчемності або надмірної провини, їм можуть докучати думки про смерть і навіть про самогубство, як у фільмі «Самотній чоловік» (2009), в якому герой Колина Ферта впадає в депресію і не може позбутися думок про самогубство після втрати коханої людини.

Як зрозуміти, що в тебе психологічні проблеми? Якщо ви відчуваєте емоційний дискомфорт, пригніченість, підвищену стомлюваність, проблеми зі сном і спілкуванням, ймовірно, у вас є психологічні проблеми. Це підтвердять перепади настрою, надмірна реакція на подразники, труднощі у виконанні звичайних рутинних справ.

З психологічними проблемами стикається чи не кожен. Це може бути як низька самооцінка, і важка залежність. Якщо підозрюєте наявність у себе психологічних проблем, поговоріть із близькими та зверніться до психолога. З такими проблемами завжди можна впоратися, якщо вчасно звернутися по допомогу.