Що таке коучинг і навіщо потрібен коуч

Коучинг стає дедалі популярнішим у сучасних людей. Він допомагає відкрити нові горизонти і зробити різні сфери життя кращими. Перш ніж звертатися до коучу, слід розуміти, які завдання він виконує і як працює коучинг.

Що таке коучинг?

Коучинг — це метод тренінгу, форма розвитку, коли фахівець, званий коучем, підтримує клієнта-учня в досягненні певної мети в майбутньому. Суть коучингу полягає в тому, щоб допомогти людині змінитись так, як хоче саме вона, а не третя особа, направити її по бажаному для нього шляху. Компанія з розвитку лідерства Coacharya називає коучинг партнерством із клієнтом, яке полягає у творчому процесі, що надихає на максимальне розкриття особистісного та професійного потенціалу.

Як стверджує Маргарет Мур з Інституту коучингу, процес коучингу можна представити як будівельний проект, який створює шлях з точки «А» до точки «Б». Хоча багато людей прагнуть саморозвитку і навіть можуть уявити певною мірою бажані життєві досягнення, на практиці вони відкладаються. Реалізації планів заважає заплутаність шляхів досягнення та туманність майбутнього. За допомогою коучингу клієнт може дістатися з пункту «А» до пункту «Б», при цьому не тільки правильно визначити шлях, але визначитися з бажаним пунктом «Б». Процес коучингу полягає у визначенні кінцевого результату та впорядкування шляху до нього. wp-content/uploads/nk/1121/d48135a05def7e96.jpeg”>

Хто такий коуч? Коуч – це особистісний тренер, робота якого спрямована на досягнення клієнтом певних результатів та особистих цілей. Коуч допомагає людині на всіх рівнях стати тим, ким вона хоче бути, розширює та відкриває нові можливості вибору, підвищує обізнаність клієнта.

У чому різниця між психологом та коучем? За словами Міжнародного співтовариства коучингу, коучинг суттєво відрізняється від психологічної терапії. Психолог під час роботи з пацієнтом шукає шляхи полегшення та позбавлення різних психологічних симптомів, хвилюючих пацієнта. Якщо робота психолога спрямовано психологічне благополуччя клієнта, то робота коуча — з його розвитку. Коучинг не лікує, а творить.

Не варто плутати коучинг із менторством чи наставництвом. При такому виді взаємодії досвідченіший і знаючий колега дає поради колегі-новачку. Ключова відмінність ментора від коуча в тому, що наставник сам подає приклад для наслідування, задає учневі тон поведінки своєю поведінкою.

Неправильно вважати коучинг викладанням чи консультуванням. На відміну від коуча, весь необхідний комплекс знань знаходиться саме у вчителя або консультанта. Основними стають процеси передачі знань чи відповідей від вчителя до учня, від консультанта до клієнта. У процесі коучингу всі відповіді вже є у клієнта, коуч тільки допомагає їх знайти. Як працює коучинг, правила, поради За словами порталу Life Coach Directory, в основі коучингу лежить переконання в тому, що всі необхідні для людини відповіді вже знаходяться в ній. Головним завданням коуча стає пошук та допомога клієнту у знаходженні таких відповідей. Це досягається за допомогою низки розмовних технік, які включають запитання, активне слухання, спостереження та рефлексію. Деякі коучі вдаються у роботі до елементів НЛП. Важлива порада для коучої — підтримувати експертність, орієнтованість на результат клієнта. Coach Foundation виділяє 7 головних принципів коучингу:

  1. Створювати зручну нішу для клієнтів.
  2. Підвищувати увагу клієнтів.
  3. Розкривати цілі та побажання клієнтів.
  4. li>

  5. Використовувати нове в роботі.
  6. Бути зручним для клієнта.
  7. Об’єднувати цінності та цілі клієнтів.
  8. Розширювати власний кругозір та знання.
  9. li>

Як працює коучинг? У процесі коучингової сесії коуч задає навідні питання, що часто повторюються клієнту. Це спрямовано на пошук відповідей людиною в собі. Важлива частина роботи коуча – домогтися зрушення у самосвідомості клієнта, налаштувати його звички. Skills You Need виділяє 4 основні етапи коучингового процесу. Розглянемо їх на простому прикладі:

  1. Несвідома некомпетентність. Клієнт не знає, що не знає про щось. Студент добре знає історію, але все одно одержує «четвірки».
  2. Свідома некомпетентність. Клієнт знає, що йому чогось не вистачає. Завдяки коучингу студент усвідомлює, що він часто не піднімає руку на складних питаннях викладача, хоча і знає на них відповідь. При цьому раніше він надавав цьому належного значення.
  3. Свідома компетентність. Клієнт придбав необхідну навичку, але йому все ще потрібно про нього думати для його застосування. За допомогою коуча студент складає план невеликих дій, щоб частіше бути на увазі у викладача та відповідати на його запитання (сідати на першу парту, піднімати руку).
  4. Несвідома компетентність. Набутий досвід закріпився в мозку і застосовується вже автоматично. При постійній практиці студенту не варто замислюватися над заданими раніше діями, вони виконуються автоматично. В результаті викладач, який вже добре запам’ятав студента, ставить йому «п’ятірки».

Молода людина сидить на дивані перед чоловіком в окулярах

Наскільки ефективний коучинг? За словами Big Rock HQ, коучинг сьогодні став високоефективним інструментом оптимізації індивідуальної роботи. Близько 83% великих компаній тією чи іншою мірою використовували або планують використовувати коучинг для розвитку співробітників.

За допомогою професійного коуча можна досягти позитивних змін у житті. Це може бути здобуття нової професії, підвищення на роботі. При цьому ці здобутки будуть саме тими, яких внутрішньо бажає людина.