Проживання горя: 6 способів бути сильнішими за ситуацію

Життя неможливе без втрат і втрат. Але в кожному конкретному випадку “емоційна відповідь” може бути різною у різних людей. Навіть фахівцю не так просто передбачити, як відреагує якась людина на погану звістку. Буває, одужання та повернення в норму відбувається м’яко і відносно швидко, а в інших випадках людина не здатна одужати від переживання гострого, інтенсивного страждання дуже довго.

Що таке горе, як його пережити і знайти сили рухатися далі, розповідає психолог Володимир Решетніков у своєму Instagram-блозі.

«Горе – це емоційний процес, пов’язаний із відділенням: щось (річ, стосунки, надії, плани, цілі тощо) було нашим, частиною нашого життя, і тепер цього більше немає.

У результаті ми переживаємо втрату. Горе може спустошувати і виснажувати нас», – пише експерт (тут і далі орфографія та пунктуація автора збережені – прим.ред.)

У процесі переживання горя може знижуватися будь-яка наша активність у всіх сферах життя. Однак це тимчасовий стан, тому що горе – це ще й процес пристосування до втрат і змін. Ми прощаємося, оплакуємо старе, і, разом з тим, готуємо себе до чогось нового.

Переживаючи горе, ми ніби ховаємося в кокон, щоб через якийсь час вийти з нього оновленим.

«Процес переживання горя вимагає багато енергії, тому нам так важливо бути особливо дбайливими до себе саме в цей час.

  • Можливо, нам буде потрібно більше відпочинку та усамітнення – це нормально. Так, ми можемо намагатися зберігати самодисципліну, але будемо співчутливішими до себе. У цей час ми не чекатимемо і вимагатимемо від себе занадто багато.
  • Ми могли пережити так багато болю і горя, що вирішили, що вони є обов’язковими умовами нашого існування.
  • Ми могли пережити так багато горя, втрат і змін у житті, що відчули страх і небажання змін у принципі.
  • Але біль пройде, як тільки ми проживемо свої почуття і відпустимо їх», – пише фахівець.
  • Нам важливо дати горю виконати свою роботу, щоб відокремитися від об’єкта втрати , відпустити його.

    Для цього: