Хулігани сидять не лише у школі на останній парті. Вони можуть опинитися поряд з вами за робочим столом. Розпізнати мобінг та навчитися захищати себе допоможуть поради експертів.
Сутність моббінгу і чим він відрізняється від буллінгу
Що таке моббінг? Моббінг (англ. “mob” – “натовп”, “банда”) – це форма цілеспрямованого та регулярного психологічного насильства над людиною в колективі. Це може відбуватися у будь-якому робочому середовищі — на роботі, у шкільному класі, серед студентів, на державному рівні. Автори книги «Моббінг» розглядають його як емоційне насильство, коли людина стає об’єктом неповажної та шкідливої поведінки з метою змусити її залишити робоче місце.
Чим моббінг відрізняється від буллінгу? Мобінг вважають різновидом буллінга, але ці поняття мають деякі відмітні ознаки.
Мобінг | Булінг |
---|---|
Психологічне насильство td> | Агресивне переслідування, психологічний терор |
Залякування фізичною розправою | Реальна загроза фізичного насильства |
Травля з боку не всього колективу, а окремої групи чи однієї людини | |
Мета — деморалізувати, принизити і змусити звільнитися< /td> | Мета – залякати, принизити, підпорядкувати чи вижити з колективу |
Моббінг – поширене явище в сучасному світі. Наприклад, у Великій Британії з цькуванням на робочому місці стикаються близько 29% усіх співробітників, пише агентство з кадрових питань Agency central. Щорічно компанії втрачають через це явище £18 млрд.
Види мобінгу і як він проявляється
Основна причина та головний мотив початку цькування співробітника — бажання його звільнення за відсутності достатніх юридичних підстав, зазначається у статті «Специфічні прояви насильницької поведінки у професійній та соціальній сферах особистості».
Як проявляється мобінг? Мобінг включає маніпулятивне спілкування, причіпки, глузування колег. Людину наражають на дискримінацію, систематично виявляють ворожість, поширюють про неї хибну інформацію, влаштовують соціальну ізоляцію.
У процесі мобінгу над жертвою знущаються, негативно висловлюються, псують особисте майно, дрібні крадіжки. Щоб знизити його професійну цінність, використовують дезінформацію та донесення, необґрунтовано критикують. Іноді є навіть сексуальні домагання. Все це проявляється тривалий час, поки жертва мобінгу це витримує і не звільняється або поки конфлікт не вирішується в інший спосіб.
Залежно від того, хто стає ініціатором мобінгу, розрізняють такі його види:
- Вертикальний («босінг») — психологічне насильство походить від начальника.
< li>Горизонтальний — тиск іде з боку колег.
Вертикальний мобінг може стати причиною виникнення горизонтального. Може ще підключитися і так званий інституційний моббінг, коли інструментом психологічного насильства стає, наприклад, атестація персоналу, кваліфікаційні випробування, розгляд службових суперечок. if.ua/wp-content/uploads/nk/1121/c876a97d783f9d86.jpeg”>
Хто стає жертвою мобінгу
Психологічне насильство ігнорує свободу, людську гідність і права жертви. Все це дозволяє встановити контроль над поведінкою та внутрішньою позицією людини, змусити її до певних дій та прийняття «потрібних» рішень.
Мобінг відкриває комплекси та страхи тих, хто цим займається. Вони намагаються самоствердитись через приниження іншого. Як правило, жертвою стають нові співробітники, колишні колеги, які обійняли керівну посаду, слабохарактерні люди, яким важко дати відсіч кривдникам. Жертвою мобінгу можуть стати всі, хто чимось відрізняється від інших: способом життя, зовнішнім виглядом, професійними навичками, почуттям гумору, нестандартним мисленням, релігійними чи культурними переконаннями.
Роботодавцю важливо стежити за кліматом у робочому колективі, вирішувати конфлікти та припиняти розвиток мобінгу. Якщо співробітник скаржиться керівнику на цькування з боку колег, він має негайно розглянути скаргу та вирішити проблему, пояснює служба консультацій, примирення та арбітражу Acas. Співробітники повинні знати, що негативна поведінка призведе до негативних наслідків.
Жертва не винна у тому, що відбувається. Їй просто не пощастило з колегами, які витрачають своє життя на знущання з іншої людини.
Чим небезпечний моббінг< /h2>
Мобінг має сумні наслідки для психологічного та фізичного здоров’я жертви. Внаслідок тривалого стресу людина отримує психічну травму. При постійному пресингу можливий розвиток соматичних захворювань, зниження концентрації уваги та працездатності, вигоряння.
У жертви мобінгу знижується самооцінка та почуття задоволеності життям, може розвинутися комплекс неповноцінності. У складних випадках у людини порушується сон, він впадає в депресію, її турбують тривоги, пояснює психіатр Карін Гепп. Крайній прояв психічного та фізичного розладу внаслідок мобінгу – суїцид. Вчені Копенгагенського та Стокгольмського університетів з’ясували, що у людей, які зазнавали мобінгу на робочому місці, збільшилася частота серцевих захворювань на 59%, підвищився ризик захворювання на діабет 2 типу та рівень системного запалення.
Стражає не лише жертва, а й організатори мобінгу, оскільки напад забирає чимало психічних та фізичних сил. Вони також перебувають у стані стресу, депресії, погіршення здоров’я.
Моббінг не вирішує конфлікт у компанії, але значно погіршує соціально-психологічний клімат, збільшує плинність кадрів і в цілому знижує ефективність роботи підприємства.
Як захиститися від мобінгу < /h2>
Як боротися з мобінгом на роботі? Людина, яка стала жертвою мобінгу, повинна розуміти, що в такій ситуації ні вона як особистість, ні її професіоналізм не винні. І що б він не зробив, ніщо не виправдовує глумливу поведінку колег, підкреслює психіатр Карін Гепп.
Боротися з моббінгом допоможуть такі дії:
- Не мовчіть, а при перших же спробах залякати і принизити заявіть, що не будете терпіти подібне ставлення.
- Не давайте панувати над собою, радить психіатр. Це надасть сили кривдникам.
- Збирайте доказову базу: документуйте кожен інцидент (знімайте на камеру, записуйте на диктофон), кожне пошкодження майна, збирайте свідків.
- Якщо немає нікого, хто б підтримував на роботі, заручіться підтримкою близьких, друзів, так буде легше протистояти мобінгу. Можна звернутися за підтримкою до психолога або психотерапевта.
Візьміть відпустку, щоб відпочити та обміркувати план дій, радить ресурс з навчання менеджменту CQ Net. Вирішіть, що прийнятніше — звільнитися чи продовжувати боротьбу. Якщо керівництво не справляється із ситуацією, то сама жертва мобінгу мало що може зробити. Думайте насамперед про своє здоров’я та безпеку, особливо якщо ініціатором мобінгу став сам начальник.
Мобінг — результат комплексів та низької самооцінки тих, хто це починає. Знаючи ознаки явища і як протистояти цьому, зможете зробити правильний вибір.