Ключ до вирішення проблем: як прийняти і полюбити свою внутрішню дитину

Ми виросли, але дитина в нас залишилася. На рівні підсвідомості він керує нашим життям. Як його зрозуміти та прийняти, запитали у експерта Дар’ї Доніної та дізналися з профільних видань.

Життєрадісну людину, вдячну, оптимістичну, у чомусь наївну часто називають великою дитиною. Він здається людям відкритим, як діти, і вміє, як вони, радіти життю. Але, виявляється, у кожному з нас, навіть у найпесимістичнішій людині, живе внутрішня дитина, зазначає Естер Гольдштейн, ліцензований клінічний соціальний працівник та фахівець із травм.

Хто така внутрішня дитина?

В ексклюзивних коментарях психолог Дар’я Доніна пояснила:

Внутрішня дитина — це частина людини, яка містить у собі весь досвід, пережитий ним у дитячому віці.

Внутрішня дитина — це наша здатність бути собою і приймати себе такими, якими ми є. Він є джерелом нашого почуття цілісності та самодостатності, пише психоаналітик і доктор філософії Джеймс Холліс.

Це частина підсвідомості, яка вловлювала повідомлення задовго до того, як змогла повністю обробити те, що відбувається (подумки та емоційно). Внутрішня дитина зберігає емоції, спогади та переконання з минулого, а також надії та мрії про майбутнє.

Внутрішня дитина — це даність, зазначає Дар’я Доніна. Якщо не підозрювали про наявність дитини в собі, необхідно з нею познайомитися. Це важлива частина самопізнання та вирішення багатьох проблем. Як це зробити? Психолог Дар’я Доніна рекомендує застосовувати спеціальну техніку: Познайомитися з внутрішньою дитиною можна через техніку «внутрішня дитина». Це медитативна техніка, яка працює через візуалізацію образу себе в дитинстві. Познайомитися та взаємодіяти з внутрішньою дитиною буває дуже складно, попереджає експерт. Знайомство може викликати різні емоції. Часто люди не хочуть занурюватися в цей образ, тому що там багато важких емоційних переживань.

Внутрішня дитина пам’ятає все: і почуття гордості та щастя, коли друг запросив на день народження, і відчуття радості, коли тато дивився на його з блиском в очах, і знущання у школі, і неприємне почуття, коли не знаєш відповіді на, здавалося б, просте запитання. Наша внутрішня дитина завжди з нами спілкується. Нам просто треба навчитися слухати, пише Естер Гольдштейн.

Дівчинка заплющила очі руками

Що заважає внутрішній дитині і навіщо її приймати

Людині необхідно місце, де вона почувається захищеною і впевненою. Кожен шукає простір, де може розслабитись і бути самим собою. В ідеальному випадку таким місцем має бути батьківський будинок, пише психотерапевт Стефані Шталь у книзі «Дитина в тобі має знайти будинок».

Якщо ми відчували себе улюбленими своїми батьками і вони приймали нас такими, якими ми є, то це «тепла» сім’я, а будинок — вогнище, яке зігріває душу, до якого завжди прагне людина. Це дитяче почуття трансформується в позитивний життєвий настрій, впевненість у собі та довіру до інших людей. Але якщо з дитинством пов’язані неприємні спогади або навіть травматичні, і людина намагається витіснити це з пам’яті, у неї часто виникають проблеми з самооцінкою, він сумнівається, чи потрібний партнеру, друзям, колегам, начальнику. Не маючи власного внутрішнього стрижня, він шукає почуття захищеності та надійності в інших. Якщо його очікування не виправдовуються, він знову і знову розчаровується. Але у кого немає будинку всередині, ті не можуть знайти його і у зовнішньому світі, пояснює Стефані Шталь.

Чоловік сумує на лавці в парку

Ми відчуваємо себе дорослими, які керують своїм життям. Але дитячі переживання через підсвідомість визначають нашу сутність та самооцінку, тому що дитина в нас намагається зробити все можливе, щоб образи та травми дитинства не повторилися знову.

Щоб вирішити проблеми з дитинства, які заважають жити у дорослому віці необхідно прийняти свою дитину такою, якою вона є, стати для неї батьком. Від нього в жодному разі не можна відмовлятися!

За що відповідає внутрішня дитина? Психолог Дар’я Доніна дала таке пояснення:

Наша внутрішня дівчинка чи хлопчик відповідає за емоції, почуття, творчий потенціал, інтереси у житті. Якщо ми відмовляємося від нього, ми відмовляємося від себе. Адже це ми лише маленькі. А що потрібне дітям? Кохання, прийняття, підтримка. Йому потрібно, щоб його помічали і не забували про нього. Важливо знати бажання та образи своїх внутрішніх дітей, щоб змінити ситуацію в дорослому житті. Для цього їх треба прийняти такими, якими вони є, і полюбити. Як прийняти внутрішню дитину Як знайти, прийняти і полюбити дитину всередині себе? Для цього спробуйте зробити таке:

  1. Згадайте те, що приносило вам радість у дитинстві, складіть список радісних справ (футбол, малювання, похід). Буде чудово, якщо знову займетеся тим, що так подобалося в юному віці.
  2. Якщо дитина забилася в кут вашої душі і не виходить, спробуйте визначити, чого вона боїться. Можливо, це покинута дитина (батьки були постійно зайняті) і вона боїться самотності та небезпеки. Може, налякана дитина, яку багато критикували в дитинстві, зараз вона неспокійна, особливо якщо не отримує схвалення. Психотерапевт Стефані Шталь виділяє 4 базові потреби, які можуть бути не задоволені у внутрішньої дитини: потреба у прихильності, самостійності та контролі, позитивних емоціях (радості), визнанні та власній гідності.
  3. Напишіть листа своїй внутрішній дитині виходячи з його страхів. Якщо він боїться бути покинутим, обіцяйте, що завжди будете поряд. Якщо наляканий, заспокойте його страхи.
  4. Звертайте увагу на свої почуття. Часто вони корінням сягають дитинства. Запитуйте себе та аналізуйте: «Що я зараз відчуваю і чому?».
  5. Приймайте почуття своєї внутрішньої дитини і ставтеся до неї з розумінням. Наприклад, дитина може закотити істерику. Приймайте ці емоції, але не піддавайтеся їм, не дозволяйте, щоб вони визначали ваші дії.

Задовольняйте бажання своєї дитини. Як доросла людина, ви вже знаєте, що їй потрібно, щоб зцілити. Наприклад, якщо батьки лише критикували, але не хвалили, почніть хвалити себе за досягнення.

Чоловік розмовляє з дитиною

Не у всіх вийде прийняти свою внутрішню дитину без допомоги фахівця, попереджає Дар’я Доніна:

Наприклад, це може не вийти у людей, які перебувають у жертовній (дитячій) позиції. Щоб вони змогли поглянути на свою внутрішню дитину, їм потрібно «дорасти» до цього етапу за допомогою психотерапії.

Щоб не розпестити внутрішню дитину, важливо знайти баланс між позицією дорослої та дитини, не дозволяючи собі нехтувати дорослими обов’язками. Але й погляду, що поводитися, як дитина, безглуздо, краще уникати.

Незнання своєї внутрішньої дитини призводить до невдоволення собою та своїм життям, конфліктів у сім’ї. Розуміння та прийняття внутрішньої дитини допомагає вирішити багато дорослих проблем родом з дитинства.