Інтернет-залежність: як проявляється та якими способами захиститися від неї
Нав’язлива потреба перевірити месенджери, соцмережі, подивитися ролики — це прояв залежності. Вона порушує життєвий уклад. Як захиститись від інтернет-залежності, розповіли психологи.
Види та стадії інтернет-залежності
Що таке інтернет-залежність? Інтернет-залежність – це надмірне, погано контрольоване бажання бути постійно в Мережі. Вона призводить до погіршення здоров’я та відносин із зовнішнім світом, пояснює Марта Шоу.
Поки точно не визначено, чи стає залежність від інтернету психічним розладом, чи це вираження вже існуючих порушень психіки або проблем поведінки.
Видання Better Health називає кілька видів інтернет-залежності. Вони ґрунтуються на типі контенту, який шукає користувач:
- Соціальні мережі. Включає постійне оновлення повідомлень профілю та перевірку повідомлень, щоб інформувати друзів, що ви робите в даний момент. Актриса Крістін Стюарт вважає, що соцмережі — це фактично діалог із самим собою.
- Секс. Людина використовує Інтернет для перегляду порнографії чи кіберсексу.
- Відносини. Людина постійно використовує чат-кімнати та програми для знайомств та встановлення онлайн-відносин.
- Ігри. Це може включати надмірні витрати часу на відеоігри, азартні ігри, покупки або торгівлю. Інтернету включають:
- Експеримент.
- Регулярне використання.
- Ризоване використання, зловживання.
- Залежність та повна залежність.
- /li>
За цим має наслідувати лікування та відновлення. Однак найчастіше формуванню залежності можна запобігти, якщо вчасно вжити заходів. отримати миттєве задоволення чи уникнення проблем.
Як проявляється інтернет- залежність? Симптоми інтернет-залежності називає Ліза Вінер:
- Заклопотаність. Ви постійно думаєте про попередню онлайн-активність або з нетерпінням чекаєте на наступну онлайн-сесію.
- Більше часу. Щоразу вам потрібно все більше часу в інтернеті, щоб отримати задоволення.
- Неможливість зупинитися. Ви не можете скоротити використання інтернету навіть після кількох спроб.
- Симптоми скасування. Ви відчуваєте занепокоєння, похмурість, депресію чи дратівливість, коли намагаєтеся припинити або скоротити використання інтернету.
- Втрата почуття часу. Час в інтернеті буквально вислизає.
- Ризкована поведінка. Ви ставите під загрозу значні відносини, роботу, освітні чи кар’єрні можливості через використання інтернету.
- Брехня. Ви брешете членам сім’ї, терапевту або іншим людям, щоб приховати ступінь своєї участі в інтернеті.
- Втеча в інтернет. Ви використовуєте інтернет, щоб не думати про проблеми, позбутися депресії чи почуття безпорадності.
Якщо у людини спостерігається 5 і більше пунктів із цього списку, йдеться про залежність. Які наслідки інтернет-залежності? Короткострокові наслідки онлайн-залежності включають незавершені справи, забуті обов’язки та збільшення ваги.
Довгострокові наслідки виявляються у руйнуванні стосунків із сім’єю та колегами, а також у таких фізичних симптомах, як біль у спині, шиї, синдром зап’ястного каналу та проблеми із зором. Інтернет-залежність може призвести до банкрутства, особливо якщо час, проведений в інтернеті, зосереджений на покупках, азартних та відеоіграх.
Як лікувати залежність від інтернету
Часто із залежністю можна впоратися самостійно. Для цього спробуйте контролювати свою поведінку та думки, а також:
- Подумайте, яка проблема змушує вас жити в інтернеті.
- Пошукайте методи вирішення цієї проблеми, які не потребують виходу в Мережа.
- Використовуйте методи релаксації, такі як глибоке дихання або медитація, щоб контролювати симптоми тривоги.
- Відкрийте забуті сфери свого життя — спілкуйтеся з друзями, кохайте з партнером, ведіть дітей на пляж, виходьте на вулицю і будьте активними.
Як пише журналістка Ашані Аджоха, актор Том Холланд помітив негативний вплив соціальних мереж на свою психіку. Щоб впоратися з тривогою і повернутися до реального життя, він вирішив зробити перерву у користуванні соцмережами. До подібних висновків дійшов і Тімоті Шаламе, який сумує за дитинством без інтернету.
При необхідності зверніться за допомогою до фахівця. Поговоріть із психологом, проконсультуйтеся з психіатром. Якщо залежність спричинена основними психічними розладами, такими як депресія та тривога, лікар може призначити прийом ліків — антидепресантів та заспокійливих засобів.
Як лікувати інтернет-залежність у підлітків? Дорослі мають допомогти дитині подолати залежність. Для цього:
- Зробіть доступ до гаджетів за розкладом.
- Заблокуйте доступ до ресурсів, які викликають проблеми.
- Проводьте час з дитиною.
- Запропонуйте йому цікаві заняття без інтернету (спорт, секції, кафе).
- Заохочуйте дитину за дозвілля без інтернету.
- Не карайте за користування гаджетами, але контролюйте проведений в інтернеті час.
- Запропонуйте челендж для проведення кількох годин / днів без Мережі.
Для профілактики залежності достатньо встановити обмеження на тривалість сесії в інтернеті та вести активніше життя. Пам’ятайте, що у пріоритеті об’єктивна, а не віртуальна реальність. Гуляйте, спілкуйтеся, відвідуйте заходи та знайомтеся у реальному житті.
Інтернет-залежність може стати проблемою як для підлітка, так і для дорослого. Якщо не можете контролювати свою пристрасть до соцмереж або новин, краще обмежити доступ до гаджетів. Якщо самостійно це зробити не виходить, заблокуйте проблемні сайти або зверніться за професійною допомогою.