ПТСР може проявитися через місяці та роки після травмуючої події. Іноді його важко діагностувати, але кидати ситуацію на самоплив не можна. Що робити за ПТСР, розповідають експерти.
ПТСР та його прояви
Що таке ПТСР? Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це психічний розлад, який виникає у людей, які пережили або стали свідками травматичної події, пояснює Американська психіатрична асоціація. Приклади включають стихійні лиха, серйозні нещасні випадки, терористичні акти, війну/бойові дії, зґвалтування/сексуальне насильство, історичну травму та інші події.
У минулому посттравматичний стресовий розлад був відомий під багатьма назвами. Наприклад, контузія у роки Першої світової війни та бойова втома після Другої світової війни. У фільмі «Дякую за вашу службу» (2017) герой отримує ПТСР після війни в Іраку. Але ПТСР трапляється не лише з ветеранами бойових дій.
Симптоми посттравматичного стресового розладу можуть виникнути протягом місяця після травматичної події, інколи ж з’являються лише через роки після події. Ці симптоми викликають значні проблеми у соціальних чи робочих ситуаціях та відносинах.
Симптоми називають автори WebMD:
- Нав’язливі спогади про подію, що травмує. Це можуть бути сни та кошмари. Емоції можуть проявлятися фізично у вигляді ознобу, тремтіння, головного болю, прискореного серцебиття та нападів паніки.
- Уникнення. Спроби уникати думок чи розмов про травматичну подію. Уникати означає триматися подалі від людей загалом, а не тільки від тих, хто пов’язаний з подією. Це призводить до відчуття відстороненості та самотності.
- Зміни поведінки. Лікарі називають це симптомами збудження. Вони посилюють емоції чи змушують реагувати на події негаразд, як завжди. Обережний водій може почати їздити надто швидко або бути надто агресивним на дорозі. Поширені ірраціональні спалахи гніву.
- Зміни настрою. Можете відчувати безнадійність, заціпеніння чи погане ставлення себе чи іншим. Відвідують і зникають думки про самогубство, а також глибоке відчуття сорому. Скільки триває посттравматичний синдром? ПТСР може тривати від кількох тижнів до півроку. Якщо розлад не лікувати, симптоми збережуться довше.
Причини ПТСР
ПТСР може виникнути у людей будь-якої етнічної приналежності, національності чи культури та в будь-якому віці. ПТСР щорічно вражає приблизно 3,5% дорослого населення США. Поширеність ПТСР у підлітків віком 13–18 років становить 8%. Жінки вдвічі частіше за чоловіків страждають від посттравматичного стресового розладу.
Лікарі не впевнені, чому деякі люди отримують ПТСР, пишуть фахівці клініки Мейо. Як і більшість проблем із психічним здоров’ям, посттравматичний стресовий розлад, ймовірно, спричинений складним поєднанням кількох факторів, у тому числі:
- Стресовий досвід, включаючи кількість та серйозність травми.
- Успадковані ризики для психічного здоров’я, такі як сімейна історія тривоги та депресії.
- Успадковані особливості особистості (темперамент).
- Особливості роботи мозку. Як мозок регулює хімічні речовини і гормони, які виділяє тіло у відповідь на стрес.
Ризик розвитку ПТСР підвищує переживання іншої травми, у тому числі дитячої, інші проблеми з психічним здоров’ям (депресія, тривога), зловживання алкоголем чи наркотиками. Відсутність підтримки серед друзів та близьких також збільшує шанси отримати ПТСР після травми.
Травмуючі події викликають гостру реакцію, тому що випадають із звичайної картини світу. Найчастіше вони трапляються зненацька, через що людина позбавляється почуття безпеки, відчуває страх, загрозу. Такі події неможливо пояснити раціонально, і іноді це викликає сумніви у сприйнятті всього світу і себе, пояснює Royal College of psychiatrists. Багато людей можуть виявити у себе симптоми ПТСР. Однак для того, щоб людині було поставлено діагноз посттравматичного стресового розладу, симптоми повинні тривати більше місяця і викликати значні страждання або проблеми у повсякденному житті людини.
ПТСР часто виникає разом з іншими супутніми станами, такими як депресія, вживання психоактивних речовин, проблеми з пам’яттю та інші проблеми фізичного та психічного здоров’я. Наприклад, у фільмі “По похилій / Черрі” (2021) військовий медик починає вживати наркотики після повернення з Іраку. Пізніше він почав грабувати банки купувати наркотики.
Як лікувати ПТСР? Лікуванням ПТСР займаються фахівці, психіатри та психологи. Вони можуть рекомендувати такі методи лікування:
- Психотерапія. Найчастіше для лікування ПТСР рекомендують когнітивно-поведінкову терапію. Індивідуальна робота з психологом допомагає зменшити симптоми, відновити самооцінку та навчитися справлятися із ситуацією.
- Препарати. Ліки допомагають контролювати симптоми ПТСР. Крім того, полегшення симптомів дозволяє багатьом людям ефективніше брати участь у психотерапії. Використовуватися можуть як антидепресанти, а й препарати поліпшення сну, зниження тривоги. Співачка та актриса Леді Гага впоралася з ПТСР завдяки поєднанню психотерапії та препаратів.
- Альтернативні методи лікування. Йога, акупунктура, каністерія — допоміжні засоби, і вони не замінюють психотерапію.
Деяким людям потрібне цілодобове спостереження спеціалістів. Співачки Мелані Браун (Spice Girls) знадобилося спостереження у стаціонарі, щоб подолати ПТСР, який вона отримала після розлучення з чоловіком.
ПТСР — це реакція психіки на подію, що травмує. Це може бути стихійне лихо, війна, смерть та інші потрясіння. Людина з ПТСР страждає від нав’язливих думок, порушень сну зміни поведінки та реакцій. Щоб впоратися з ПТСР, слід звернутися за допомогою до психолога.