Новини » Статті » Самореалізація » Арт-терапія для ментального здоров’я: психологи про те, кому допоможе малювання

Арт-терапія для ментального здоров’я: психологи про те, кому допоможе малювання

Психічні розлади можна лікувати творчістю. І це не лише малювання. Як це працює і які є види арт-терапії, дізналися у психолога Дар’ї Доніної та з профільних видань.

Арт-терапія — це інструмент, який терапевти використовують, щоб допомогти пацієнтам інтерпретувати, висловлювати та вирішувати свої емоції та думки, пояснює стратег, аналітик даних та творець контенту в галузі здоров’я Енн Фіні. Пацієнти працюють з арт-терапевтом, щоб зрозуміти конфлікти чи почуття, які завдають їм страждань. Вирішення цих проблем вони шукають у творчості.

Особливості та призначення арт-терапії

Що таке арт-терапія? В ексклюзивних коментарях психолог Дар’я Доніна пояснила, що таке арт-терапія:

Це психотерапевтичний напрямок у психології та психотерапії, своєрідний метод лікування, спрямований на пошук себе та своєї самоцінності. Це не те саме, що і творчість. Під час арт-терапевтичної роботи людина не повинна замислюватися про акуратність, колір… Це виплеск власних емоцій, відчуттів, переживань, через які ми починаємо більше розуміти себе і бачити нові сенси. Це може бути якась «каляка», але те, що туди вкладено, дуже важливо. Арт-терапією можуть займатися діти та дорослі — будь-яка людина, навіть якщо вона не вважає себе творчою, каже Дар’я Доніна. Вона корисна як для психічно здорових людей, так і для тих, хто має проблеми, такі як:

  • депресія;
  • біполярний розлад;
  • СДВГ (застосовується в комплексі як у дітей, так і у дорослих);
  • панічні атаки;
  • тривожні розлади;
  • шизофренія;
  • ПТСР (посттравматичний стресовий розлад).

Арт-терапія застосовується комплексно з іншими методами терапії. Ефективність арт-терапії при різноманітних розладах була доведена низкою досліджень. Методика дієва при низькій самооцінці, застосовується в психотерапевтичній роботі з ув’язненими, з хворими на рак, здатна допомогти тим, хто відчуває фізичний біль при госпіталізації, зазначає Енн Фіні.

Через продукт художньої діяльності відбувається реконструкція психотравмуючої ситуації, виведення переживань , пов’язаних з нею, у зовнішню форму, пояснює психолог, арт-терапевт Олена Тараріна у книзі «Практикум з арт-терапії: скринька майстра». У процесі творіння створюються нові позитивні переживання.

Дівчинка з розмальованими руками та обличчям

В ексклюзивному коментарі психолог Дар’я Доніна виділяє такі переваги арт-терапії:

1. Важливим є процес створення творчого продукту, а не сам результат. Є можливість отримати насолоду від процесу.2. Покращує когнітивні здібності, особливо це стосується дітей. Допомагає обійти захисні механізми нашої психіки та зазирнути у таємниці душі.4. Творчість розкриває здатність побачити те, що наболіло, і звільнитися від цього. Це унікальний метод лікування, оскільки лікувальним фактором стає художній продукт. У стані творчого потоку він допомагає людині переключити свою увагу на найбільш важливе, на те, що потребує корекції. Є моменти, які варто враховувати при використанні арт-терапії: Це не універсальний метод порятунку від проблем. Часто його використовують у комплексі з іншими методами психотерапії.

  • Для лікування недостатньо одного-двох занять.
  • Позитивні зміни можуть бути видні не відразу, а виявлять себе через деякий час.
  • >

  • Якщо людина не вірить у силу арт-терапії, метод не буде працювати.
  • Ефективність арт-терапії знижується, якщо людина впевнена, що для цього треба мати певні навички виконання творчих завдань і боятися проявити себе.
  • Творчі заняття допомагають усунути причини багатьох психологічних проблем. Потенціал різних видів мистецтва підвищує рівень здоров’я людини.

    Види арт-терапії

    У вузькому розумінні арт-терапія — рисункова терапія (ізотерапія). Але насправді це не лише малювання, зазначає Дар’я Доніна:

    Видів арт-терапії багато: глинотерапія, казкотерапія, пісочна терапія та інші.

    Психолог, спеціаліст із психосоціальної реабілітації Кендра Черрі виділяє такі методи арт-терапії: колаж, розмальовка, малюнок, малювання пальцями, фотографія, скульптура, робота з глиною.

    Нейрографіка

    Що таке нейрографіка? Це творчий метод малювання за певним алгоритмом. Нейрографіка дозволяє перетворювати негативні почуття, установки на позитивні за рахунок їхнього опрацювання, пояснює Дар’я Доніна читачам.

    Як малювати нейрографіку? Основний елемент – крива довга лінія, яка може перетинати себе кілька разів, а також коло, трикутник і квадрат. Дар’я Доніна додає:

    Всі гострі кути на малюнку під час сеансу людині необхідно заокруглити. За рахунок цього відбувається перехід із тривожного стану у стан гармонії.

    У момент малювання людина зосереджена не на зовнішньому світі, а на своїх внутрішніх переживаннях. Це все відображається в його малюнку.

    Людина малює ручкою на паперіКазкотерапія

    Казкотерапія — це лікування казкою і дітей, і дорослих. Є багато прийомів психотерапевтичної роботи з казкою:

    • читання та обговорення казки;
    • вигадування власної казки;
    • створення казки за запропонованою моделлю;
    • створення казки навпаки;
    • включення персонажа з іншої казки.

    За допомогою психокорекційних казок, наприклад, можна коригувати агресивну поведінку, сором’язливість, гіперактивність. Людині пропонується казка як готова модель, яка створена для вирішення одного завдання.

    Через розуміння метафори людина знаходить здатність любити, долати труднощі, отримувати задоволення від життя, не втрачаючи своєї індивідуальності, пояснює казкотерапевт Катерина Мосіна.

    Глінотерапія

    Глина — податливий матеріал. За допомогою ліплення з глини людина може зіткнутися зі своїм внутрішнім я, віддати матеріалу негативні почуття та емоції, переробивши їх у соціально прийнятні. З нею можна робити все, що завгодно: рвати, скручувати, протикати, виплескуючи негатив. Глина все стерпить.

    Дар’я Доніна пропонує вправу «Зліпи свою злість»:

    Ви часто дратуєтесь? Чи не розумієте, з чим це пов’язано? Давайте спробуємо поринути усередину себе за допомогою глини або звичайного пластиліну. Візьміть будь-який шматочок і, не замислюючись, почніть ліпити. Думаю, це заняття допоможе вам висловити агресію.

    У глинотерапії можна використовувати різнокольорову глину, полімерну, самозатвердювальну, але найефективніша природна глина.

    Людина ліпить із глини

    Пісочна терапія

    У пісочній терапії використовують дерев’яну тацю (в середньому 50x70x8 см), пісок, воду, різні мініатюрні фігурки. Психолог ставить завдання: зобразити картину “Мій світ”, “Світ моїх емоцій”, “Моя мрія”. Картина на піску може бути зображенням душевного стану, відображати конфліктний досвід. Гра організовує зустріч із внутрішньою дитиною, розкриває її проблеми. Завдяки пісочній терапії можна дослідити свій внутрішній світ у безпечному та захищеному просторі.

    Видозмінюючи представлену картину, додаючи щось нове та руйнуючи старе, людина стимулює подібні процеси і в своїй психіці. Після цього він знаходить вихід із до цього безвихідної для нього ситуації, набуває душевного комфорту. Різні види терапії мають різну ефективність у тому чи іншому питанні. Психотерапевт підкаже, яку вибрати та як діяти.

    Арт-терапія не гурток з малювання. З її допомогою ведеться серйозна психотерапевтична робота, яка зцілює душу.