Новини » Статті » Самореалізація » Брехня на благо: що це таке і чи допустима вона

Брехня на благо: що це таке і чи допустима вона

Зазвичай люди брешуть, щоб захистити себе. Але іноді вони брешуть, щоб захистити когось іншого. Чи може брехня бути на благо і коли допустимо брехати, пояснили психологи.

Що таке брехня на благо

Брехня – це навмисна спроба щось приховати або спотворити. Хоча ми знаємо, що брехати неправильно, іноді брехня змушує нас почуватися трохи моральнішими.

Що таке брехня на благо? Брехня на благо – це навмисне приховування інформації, яка може поранити, засмутити, зробити боляче, нашкодити іншій людині. Ця брехня називається доброзичливою брехнею. Вона існує, щоб не завдавати шкоди іншим, а іноді навіть допомагати їм, пояснює журналістка Тара Ескесен.

Брехня на благо називають білою брехнею. Як пише Барбара Філд, цей термін сходить до XIV століття і пов’язаний з історичними колірними асоціаціями, які припускають, що білий колір символізує моральну чистоту, а чорний — зловісні наміри. Дівчина заглядає чоловікові через плече

Наприклад, Кріс Хемсворт («Месники») збрехав про своє зростання, щоб отримати роль бога у фільмі «Тор» (2011). На кастингу він сказав, що його зростання 6 футів 1 дюйм (такі вимоги виставила студія), а не 6 футів та 3 дюйми, як є насправді. Завдяки цій маленькій брехні глядачі побачили чудовий фільм з актором у головній ролі. «Шоу 70-х», який і став першим щаблем у її акторській кар’єрі. За вимогами студії всім акторам мало бути щонайменше 18 років, а Мілі Куніс тоді виповнилося лише 14. Таким чином різниця між звичайною брехнею та брехнею на благо полягає у самій меті спотворення інформації. Якщо звичайний обман використовують для навмисного введення людини в оману, для здійснення корисливих планів та отримання особистої вигоди, то на благо обманюють заради вигоди для іншої людини. Це не обов’язково матеріальна вигода, найчастіше йдеться про емоції та почуття.

Брехня на благо — це добре чи ні? Брехня не можна назвати доброю справою, гідною похвали та поваги, але іноді вона стає частиною добрих намірів. Хоча більшість людей погоджуються, що брехня шкідлива, руйнівна і відверто неправильна, трапляються випадки, коли вона дозволяє запобігти подальшій шкоді. Якщо колись говорили дитині, що Санта-Клаус приїде на своїх санях і принесе подарунки, ви збрехали, але створили добру казку для малюка.

Дівчинка посміхається

Перш ніж вирішити, чи варто брехати, оцініть свої наміри. Біла брехня зазвичай приносить користь тому, хто слухає, а не тому, хто говорить. Обов’язково оцініть довгострокові наслідки своїх дій. Біла брехня часто незначна і в перспективі може бути корисною, а справжня брехня має далекосяжні негативні наслідки. точно варто брехати. Однак є низка ситуацій, в яких біла брехня, швидше за все, буде доречною.

Брехня кривднику

Є випадки, коли брехня допомагає врятувати життя собі та іншим. Якщо зіткнулися зі злочинцем, агресивною та небезпечною людиною, стали свідком насильства, не соромтеся брехати. Говорити можна все, що вимагає зловмисник, якщо це дає шанс урятуватись і врятуватися.

Наслідки такої брехні не зрівняються з тим, що людина може отримати травму або втратити життя. Брехня як самозахист та засіб для безпеки завжди виправдана.

Брехня дітям

Не соромтеся брехати дітям про казкові істоти, монстрів і всякі чарівні події. Ніхто не віритиме в Санта-Клауса до 20 років, але в дитинстві всі хочуть торкнутися чарівництва. Нехай ваша брехня буде не лише білою, а й чарівною: не потрібно лякати дитину монстрами, катастрофами та темрявою, оскільки все це може призвести до психологічних травм. А ось віра в чудеса принесе пригоди, як 8-річному герою «Полярного експресу», який вирушив на Північний полюс. щоб не порушити його довіру. Часто брехня пов’язана із проблемами зі здоров’ям. Так, багато хто вважає за краще приховувати від людини погані аналізи, складні діагнози, а іноді й власні проблеми.

Бують випадки, коли літнім батькам не говорять, коли їхні діти потрапили до операційної або травмпункту. І така брехня справді може допомогти пережити кризові моменти.

Лікар і пацієнтка

Брехня коханим

Якщо ваш партнер вирушає на сцену, а ви помітили пляму на його костюмі, збрехайте. Необов’язково наголошувати на проблемах, які не можна вирішити, якщо це може вплинути на стан людини. Але це не означає, що на будь-яку сукню треба говорити «Ти чудово виглядаєш». Ви також можете збрехати про щось, якщо готуєте сюрприз і не хочете, щоб він виявився раніше. Прийнятно обдурити партнера, який намагається скинути вагу, сказавши йому, що печиво чи інші вуглеводи закінчились.

Головний герой фільму «1+1» («Недоторканні») Філіп Поццо ді Борго (Франсуа Клюзе) перед своїм днем ​​народження вирушав на прогулянку і зображував повне незнання в тому, що його обслуга готує сюрприз-вечірку, щоб не засмучувати дорогих йому людей. Харт пише, що брехню на благо часто використовують працівники медичних установ. Це насамперед стосується пацієнтів із психічними розладами, порушеннями пам’яті. Так, одна пацієнтка постійно питала медсестру, коли в гості приїдете її чоловік. Вона забула, що чоловік помер багато років тому, і медсестра не стала її розчаровувати. У таких випадках немає іншого способу прожити ситуацію, окрім як збрехати.

Брехня на благо — це обман з метою захистити себе чи іншу людину. Біла брехня спрямована на користь тим, хто слухає. Це спосіб підтримати, запобігти травмам, зменшити біль, а також створити більш приємну картину світу. Якщо ваші наміри чисті, то й брехня може бути на благо.