Часто трапляється, що хороша бізнес-ідея так і залишається лише у голові. Складання бізнес-плану допоможе залучити до проекту інвесторів та визначити головні складнощі та ризики. Для грамотного планування важливо знати його основні елементи.
Для чого потрібен бізнес-план
Бізнес-план — це економічне та технічне обґрунтування підприємницької діяльності компанії та приватного підприємця. Воно спрямоване у майбутнє та описує модель очікуваних бізнес-процесів. Насамперед його використовують власники та топ-менеджери компаній, інвестори та акціонери.
Бізнес-план потрібен і тим, хто тільки планує відкрити свій бізнес. У такому разі він міститиме більше інформації саме на стартових етапах, адже на початку немає виробничих потужностей, інвестицій, напрацьованої клієнтської бази. Дослідження професора Френсіса Гріна та його колеги Крістана Хоппа показало, що підприємці, схильні до планування, частіше досягають успіху. : скільки грошей потрібно вкласти в проект і як швидко таке вкладення окупиться Оскільки відповіді на ці запитання можна помістити в одну пропозицію, решта сторінок документа присвячена відповіді, як саме це буде зроблено.
Не слід плутати бізнес-план та бізнес-ідею. Часто трапляється, що яскрава та свіжа бізнес-ідея так і залишається нереалізованою. Причина — аварія планів через реалії економіки та ринку. Головна відмінність плану від ідеї – це цифри. Бізнес-план повинен містити реальне дослідження, аналіз та розрахунки, на підставі яких можна зробити висновки про рентабельність проекту. За словами провідного каналу Big Money Євгена Черняка, бізнес повинен мати зрозумілі метрики, без цифр не обійтись.
Складання бізнес-плану має конкретну мету. Грамотно складений документ має бути однією або двома цілями одночасно:
- Внутрішні цілі: визначення орієнтирів, короткострокових та довгострокових завдань, допомога власнику бізнесу, деталізація завдань для співробітників, які мають їх реалізовувати.
- Зовнішні цілі: залучення інвесторів, інформування їх про основні показники підприємницького проекту, оцінка рівня привабливості інвестиційного проекту.
Не бійтеся спрощувати. Якщо маєте широку цільову аудиторію, а не вузькоспеціалізовану, без спрощених формулювань не обійтись. Використовуйте абревіатури та специфічні поняття лише в тому випадку, якщо вони зрозумілі всім читачам. Спрощуйте, але не робіть опис примітивним, виявіть повагу до інтелектуальних здібностей потенційного читача бізнес-плану.
Не варто забувати і про якісну презентацію. Це стосується і документа у форматі PowerPoint або іншому, і зовнішнього вигляду доповідача. Барвисті слайди на екрані не врятують, якщо заминаєтеся, плутаєтесь у графіках та діаграмах. Будьте впевнені у собі.
Простий бізнес-план можна скласти самостійно. Для цього не потрібно здобувати вищу економічну освіту. Достатньо зануритися у процес та подивитися приклади в інтернеті. Але ніколи не зайве проконсультуватися з експертами. Це можуть бути фінансисти, маркетологи чи знайомі власники бізнесів, які вже пройшли цей шлях.
Як скласти бізнес-план
Сайт Entrepreneur порівнює складання бізнес-плану з тренерським планом у спорті: тільки максимальна робота над інформацією допоможе знайти виграшну стратегію. План повинен складатися з таких частин (розділів):
- Резюме. Короткий опис бізнесу, чим займатиметься компанія чи приватний підприємець, які шляхи розвитку є кращими. Саме резюме має переконати інвестора вкласти у проект фінанси. Якщо резюме складено невдало, навряд чи хтось читатиме бізнес-план далі. Якщо резюме уявити ємною пропозицією чи небанальним слоганом, то на доповідача чекає інвестиційний успіх. Автор книги «Мистецтво збору коштів для стартапів та серійний підприємець» Алехандро Кремадес пише, що бізнес-план одного всесвітнього сервісу пошуку оренди житла займав лише одну сторінку.
- Можливості. Необхідно описати, як плануєте вирішувати дві ключові проблеми будь-якого ринку — створити якісний продукт і задовольнити потенційних покупців. Зверніть увагу на опис продукту, його переваг. Простими словами опишіть виробничий та логістичний процеси бізнесу. У цей розділ увімкніть маркетингове дослідження ринку. Опишіть конкурентоспроможність проекту, реальність наповнення ніші на ринку. Закінчити слід деталізованим дослідженням переваг цільової аудиторії.
- Реалізація. Один із найважливіших розділів. Бізнесмен може мати чудову ідею і навіть готові потужності для виробництва продукту, бажання його продавати. Але найголовніше питання, яким задаються інвестори, як це буде зроблено. Чітко дайте відповідь на питання, яким чином збираєтеся вивести товар на ринок, як позиціонуєте продукт — як бюджетний чи преміум-класу? Необхідно розробити та описати маркетинговий план, схему ціноутворення. Важливим елементом маркетингового плану стане стратегія просування через рекламу, ЗМІ, заходи та соцмережі.
- Команда. Головний ресурс будь-якого бізнесу – це люди. Для інвесторів привабливішою буде компанія з добрими фахівцями. Не соромтеся показати їхню експертність та регалії. Поряд з цим величезна кількість звань, досягнень і нагород викликає сумніви, краще сконцентруйтеся на ключових компетенціях конкретного фахівця. Не забудьте описати співробітників, яких ви плануєте набрати для реалізації проекту, опишіть, як це зробите. Не забудьте вказати юридичну інформацію про себе, щонайменше — організаційно-правову форму.
- Фінансовий прогноз. Завершальний і часом найпроблемніший із розділів. Він має представляти прогноз продажу. Не вдавайтесь у дрібні подробиці, але й не пишіть узагальнено. Розбийте на категорії товари або розділіть показники сегментів ринку. Якщо плануєте «виростити» бізнес і продати, слід зазначити стратегію виходу з ринку — кому і як саме продасте проект.
Підсумок, якого слід прагнути, — лаконічний, але ємний документ. Цифри та графіки повинні відповідати на конкретні питання, а не бути присутніми для збільшення обсягу. Інформації має бути рівно стільки, скільки необхідно для повного розуміння майбутнього проекту.
Упорядкування бізнес-плану — складний і важливий процес перед стартом будь-якого підприємництва. Правильно складений документ залучить інвесторів та допоможе запустити бізнес. Надалі план буде хорошим помічником та орієнтиром для дій на ринку.