Дропшипінг — одна з найпопулярніших моделей онлайн-бізнесу. Щоб почати працювати, необхідно знати про його особливості та підводні камені. Поради дають спеціалізовані маркетингові та бізнес-ресурси.
Дропшипінг як модель онлайн-бізнесу
Що таке дропшипінг? Журнал Forbes дає поняттю «дропшипінг» таке визначення: це бізнес-модель онлайн-торгівлі, при якій рітейлеру (роздрібний продавець) не потрібно підтримувати запаси товарів, що їх продають, їх відправляють замовнику безпосередньо зі складу постачальника чи виробника.
Дропшипінг як вид підприємницької діяльності зародився у США. У 1927 року у книжці «Принципи маркетингу» цей процес описали американські маркетологи Мейнард, Вейдлер і Бекман. На початку XX століття перші дропшипери торгували вугіллям, нафтою, промисловим обладнанням та будматеріалами, сільгосппродукцією. Наприкінці 1960-х з розвитком засобів транспортної інфраструктури та здешевленням засобів зв’язку переваги дропшипінгу дещо зменшилися.
Новий виток розвитку дропшипінг отримав у XXI столітті. Він був пов’язаний із широким розповсюдженням торгівлі через інтернет. Тепер ідея бізнесу полягала в тому, щоб продавати різні товари на власному інтернет-майданчику, не зберігаючи їх у себе на складі. Реквізити покупця передавалися безпосереднім постачальникам, звідки відбувалося пряме відвантаження товарів для клієнтів. цього виду бізнесу.
Переваги та недоліки дропшипінгу
Дропшипінг називають бізнес-моделлю, з якої може почати кожен. Що ж робить цей підхід таким популярним? Платформа автоматизації електронної пошти та маркетингу Mailchimp пише, що дропшипінг дозволяє власнику бізнесу:
- продавати будь-які товари;
- тестувати ринок та аналізувати, які товари продаються найкраще;
- легко розширювати асортимент продуктів та надавати клієнтам більше можливостей;
- знижувати експлуатаційні витрати;
- торгувати через інтернет на міжнародному ринку;
- вести бізнес з будь-якої точки, навіть із дому;
- масштабувати бізнес з меншими додатковими накладними витратами.
- Висока конкуренція — багато людей продають ті самі продукти. Вони можуть легко скопіювати та продублювати ваш магазин.
- Відсутність контролю за складом, неможливість відслідковувати рівень запасів у постачальника.
- Товар купується не безпосередньо, тому процеси його обміну чи повернення можуть затягнутися.< /li>
- Постачальник може стати конкурентом, залишивши собі контакти клієнтської бази дропшиппера (посередник між клієнтом та постачальником).
- Необхідність вкладення власних коштів у промоцію та просування магазину.
Вивчивши переваги та недоліки дропшипінгу, проаналізуйте власні знання та досвід: чи є навички підбору товарів, продажів, чи зможете контролювати якість продукції та чи розумієте, як працювати з платформами електронної комерції. Це допоможе остаточно визначитися, підходить дропшипінг чи ні.
Схема роботи дропшипінгу
Для підприємців-початківців дропшипінг стає можливість відкрити власний інтернет-магазин. Як працює дропшипінг? Ось схема роботи:
- Дропшиппер розміщує каталог товарів на одній з онлайн-платформ, чи то спеціалізований інтернет-магазин, канал у Telegram або група в соціальній мережі.
- Покупець обирає товар на майданчику та оплачує його.
- Дропшиппер отримує оплату роздрібної ціни та оплачує постачальнику оптову ціну товару та вартість доставки.
- Постачальник отримує оплачене замовлення, обробляє його, упаковує та відправляє безпосередньо замовнику.
Таким чином, заробіток дропшиппера полягає в націнці продавця — різниці між оптовою ціною постачальника та остаточною вартістю, за якою товар був проданий роздрібним продавцем.
Скільки можна заробити на дропшипінгу? Комерційна платформа для запуску, ведення та розвитку бізнесу Shopify оцінює типовий прибуток у розмірі 10–15% від кожного продажу.
Для офіційного ведення діяльності необхідно оформити бізнес. Для цього дропшипперу потрібно зареєструватися як фізична особа-підприємець чи юридична особа.
Як розпочати дропшипінг?
Платформа для ведення бізнесу в інтернеті Bigcommerce рекомендує досліджувати ринок, вивчити ціни конкурентів та знайти кращих та надійних постачальників. Під час запуску дропшипінгу дійте в такій послідовності:
- Дослідіть ринок. З’ясуйте, які продукти найкраще відповідають вашій бізнес-стратегії, ринку та клієнтській базі.
- Вивчіть цінову політику конкурентів, щоб дізнатися, як вони продають аналогічний продукт.
- Знайдіть найкращого постачальника. Ретельно вивчайте умови договору, з’ясуйте, як постачальник обробляє повернення, скільки часу займає виконання замовлення, яка у нього підтримка клієнтів та інші тонкощі ведення бізнесу. Картона коробка з написом онлайн-шопінг біля ноутбука. На старті бізнесу у дропшиппера може не бути коштів та можливостей для відкриття інтернет-магазину. У такій ситуації почніть із створення групи у соціальній мережі та розмістіть у ній товари з каталогу постачальників з урахуванням своєї націнки.
Щоб дізнатися про бізнес, про нього необхідно розповісти. Доцільно запустити рекламу на всіх доступних каналах. Як тільки з’являться перші клієнти, замовте у постачальника та сплатіть за потрібний товар. Постачальник безпосередньо надішле замовлення клієнту.
Якщо зацікавлені у відкритті власного бізнесу, пошуку додаткових можливостей заробітку чи зміні бізнес-моделі вже працюючого інтернет-магазину, дропшипінг стане відповідним варіантом. Проаналізуйте всі переваги та недоліки цього способу ведення бізнесу, знайдіть відповідні продукти та налагодьте хороші стосунки з постачальниками.