Зовсім не обов’язково створювати бізнес із нуля. Можна придбати права на вже готові бізнес-моделі. Франчайзинг дозволяє швидко розвинути свою справу та отримувати дохід.
Що таке франшиза, її види
Що таке франшиза? За визначенням Міжнародної франчайзингової асоціації, франшиза, або франчайзинг, це спосіб поширення товарів або послуг. З одного боку, виступає правовласник (франчайзер), якому належить торгова марка, розроблена ним детальна бізнес-модель. З іншого боку права на використання набуває франчайзі, який вносить перший (паушальний) платіж та регулярно оплачує франчайзеру відсоток з продажу або роялті.
Конкретний вид франшизи залежить від того, права на які дії передаються франчайзером. Франшиза буває:
- Товарна. Франчайзі має право продавати товари, випущені франчайзером під торговою маркою. Договір може регламентувати порядок продажу, зовнішній вигляд магазину, його асортимент, використання торгової марки тощо.
- Сервісна. Франчайзі надає послуги під відомим брендом франчайзера. За потреби франчайзер постачає обладнання, займається маркетингом.
- Виробнича. Франчайзі має право виготовляти товари франчайзера. Він отримує креслення, технологічні описи, права використання патентів, і навіть сировину чи деталі. Якість продукції та її характеристики суворо контролюються франчайзером.
Особливий комплексний варіант франшизи – це придбання повної бізнес-моделі. Франчайзі купує ліцензію на ведення бізнесу. Франчайзинговий договір може містити найдрібніші деталі, як, наприклад, розмір ґудзиків на уніформі працівників. Франчайзер передає повну бізнес-модель — від брендбука до інструкцій навчання персоналу. Як працює франшиза Як працює франшиза? В основі роботи з франшизи лежить юридична домовленість між франчайзером та франчайзі. Простими словами: франчайзі за гроші набуває у франчайзера ліцензії або просто «орендує» його бізнес-модель. При цьому на створення бізнесу витрачаються саме гроші франчайзі. франшизу свого бренду потенційним франчайзі. Франчайзер — це той, хто розробив компанію, бренд та операційні системи, а тепер пропонує франчайзі права на перевірену бізнес-модель, відомий товарний знак, усталені бізнес-системи.
Найвідоміший приклад франчайзингу – мережа ресторанів McDonald’s. Їхні точки продажу влаштовані настільки однаково (асортимент фастфуду, його смак, інтер’єр, уніформа, рекламні вивіски), що складається враження, ніби вони мають одного власника. Насправді лише невелика частина закладів належить материнській компанії. Інші перебувають у власності місцевих компаній. Франчайзинговий договір обумовлює найменші деталі, наприклад точну колірну гаму або розмір поличок. Тому всі ресторани цього бренду виглядають однаково. Скільки коштує франшиза? Конкретна вартість франшизи залежить від франчайзера. До основних витрат на початковому етапі відноситься паушальний внесок – стартовий внесок за придбання прав на франшизу – а також витрати на відкриття бізнесу. У низці франшиз франчайзер бере участь у витратах на відкриття. Надалі франчайзі, як правило, регулярно виплачує франчайзеру роялті або певний відсоток із продажу. Також він може сплачувати внески на маркетингові кампанії чи юридичний супровід.
Переваги та недоліки франшизи
Як роз’яснює інформаційний ресурс про фінанси Investopedia, співпраця у вигляді франчайзингу зручна одночасно як франчайзеру, так і франчайзі . Переваги цього способу ведення бізнесу такі: Низькі витрати на відкриття. Витрати франчайзі на відкриття бізнесу будуть значно нижчими, ніж відкриття власної справи з нуля. Також франчайзинг надає франчайзі регулярні маркетингові кампанії високого рівня, що часто дає доступ до налагодженої логістики.
Франшиза допомагає швидко відкрити бізнес із нуля. Молодий підприємець на основі договору франчайзингу одержує готову робочу бізнес-модель. У той же час він обмежений у веденні бізнесу вимогами франчайзера, а паушальний платіж за набуття прав може бути високим.