Податковий агент простими словами: як держава контролює сплату податків
Податкові агенти — одна з найважливіших ланок безперебійного надходження податкових відрахувань до бюджету. Усі працевлаштоване населення щомісяця користується їхніми послугами. Професії «податкового агента» не існує, але такий статус нескладно отримати.
Хто такий податковий агент
Податки зобов’язаний сплачувати будь-хто, хто отримує оподатковуваний дохід. Таким прибутком може бути звичайна зарплата. Не кожен громадянин має юридичну освіту, знається на особливостях податкового законодавства і здатний правильно підрахувати необхідні відрахування, тому таке завдання покладається на податкового агента.
Хто такий податковий агент? Податковий агент — це особа, на яку державою покладено обов’язки розраховувати та утримувати податки з платників податків, надалі перераховуючи їх до державного бюджету. Тобто податковий агент — це посередник між платником податків та державою.
Податкові агенти (юридичні особи, ІП) користуються бухгалтерськими послугами або мають у штаті бухгалтерів, які здатні правильно визначити ставку ІСН або інших податків, внесків та відрахувань. Це сприяє правильному нарахуванню та утриманню податків та зручно для держави.
Хто може стати податковим агентом? Відповідно до підпункту 53 пункту 1 статті 1 Податкового кодексу РК податковий агент — це ІП, юридична особа або особа, яка займається приватною практикою (адвокат, медіатор, приватний нотаріус або судовий виконавець), на яку відповідно до цього Кодексу покладено обов’язок щодо обчислення, утримання та перерахування податків, які утримуються біля джерела виплати.
Бо податковий агент — це статус, а не професія, її не можна отримати за бажанням. У більшості випадків податкові агенти — роботодавці, такий статус набуває ними автоматично, оскільки вони мають низку певних зобов’язань перед державою.
Важливо враховувати особливості статусу податкового агента для індивідуальних підприємців. Як пояснює голова Комітету державних доходів МО РК Даніяр Жаналінов, з погляду законодавства ІП не може бути податковим агентом щодо самого себе. Це з тим, що ІП здійснюється підприємницька, а чи не трудова діяльність. ІП не пов’язаний і не може бути пов’язаним із самим собою трудовим контрактом, оскільки це прямо суперечить законодавству РК. агент має ті ж права та обов’язки, що і платник податків, але це дві різні особи з точки зору податкового законодавства, їх не варто ототожнювати.
Як підкреслює директор НДІ фінансового та податкового права Євген Порохов, податковий агент агентських правовідносинах із державою, забезпечуючи сплату податків рядовими платниками податків у тих ситуаціях, коли сплата податків самими платниками податків скрутна. Податковий агент сплачує податки чужими грошима, коштами платника податків. Сам по собі податковий агент нічого державі не винен за зобов’язаннями іншого платника податків.
Які обов’язки у податкового агента? Відповідно до Податкового кодексу РК (ст. 1 п. 1 пп. 53), головний обов’язок податкового агента — правильно, своєчасно та в повному обсязі обчислити, утримати та перерахувати до держбюджету податки, які належать з платника податків. Відповідно до статті 13 Податкового кодексу, податковий агент на вимогу податкових органів зобов’язаний представляти необхідні документи, зберігати податкові документи протягом 5 років.
Саме обчислення, утримання та перерахування податків до бюджету за платника податків відбувається без будь-якої його участі у цьому процесі. Наприклад, коли компанія нараховує зарплату працівникові, вона самостійно вважає суму податків та обов’язкових платежів, яку слід утримати із працівника. Фізична присутність співробітника під час роботи податкового агента не потрібна. Це спрощує життя і самому працівнику-платнику податків (немає необхідності щомісяця заповнювати податкову декларацію), так і державі в особі податкових органів (немає необхідності щомісяця перевіряти мільйони декларацій, у яких з великою ймовірністю будуть помилки).
Завдяки виконанню зобов’язань податковими агентами поповнюється державний бюджет. Посередництво податкового агента між рядовим платником податків та державою допомагає зробити процес оподаткування ефективним.