Чи доводилося помічати, що в одних місцях розслаблюєтеся, а в інших безпричинно дратуєтесь? Чи замислювалися над тим, чому в різні дні вибираєте різний одяг? У кожному з випадків важливу роль відіграє колір і його вплив, про що розповідають досвідчені психологи.
Що таке психологія кольору і як вона використовується
Психологія кольору досліджує ментальні та емоційні ефекти, які мають на людей кольори. Вона описує індивідуальні особливості, і навіть загальні всім впливу.
Дипломований психолог-практик, творець центру популяризації практичної психології Вадим Куркін розповідає, наприклад, про такі ефекти:
- Теплі кольори (червоний, жовтий, помаранчевий) пов’язані з різноманітністю емоцій . Це може бути як відчуття комфорту та радості, так і ворожість чи гнів.
- Холодні кольори (зелений, синій, фіолетовий) викликають спокій чи смуток.
Знання психології кольору застосовують у різних аспектах.
Колір у дизайні приміщень та виборі одягу
Психологія кольору актуальна для дизайнерів, які планують ремонт та обирають гаму для оформлення тих чи інших приміщень. Спокійні холодні тони рекомендують для спалень, а в яскравих відтінках прикрашають вітальні та кухні. Важлива кольорова гама при оформленні офісів та робочих приміщень.
Допомагає знання психології кольору у складанні гардеробу, виборі одягу для різних заходів. Чим яскравіший колір і контрастніше тону, тим швидше опинитеся в центрі уваги, холодні тони зроблять вас непомітним.
Діагностика психологічного стану
Для оцінки психоемоційного стану людини застосовується колірний тест Люшера. Він добре відомий психіатрам та психологам, консультантам з питань шлюбу, криміналістам, лікарям та кадровим агентам:
- У повному варіанті тесту є сім таблиць та 73 кольорові поля. Є спрощений варіант на вісім кольорів. Під час тесту людина послідовно вибирає кольори від найбільш до найменш приємних. , особливості його поведінки, страхи, схильності, відносини до навколишнього світу.
Психологія кольору в рекламі та маркетингу
Різні кольори здатні викликати в людини відчуття голоду, стимулювати позитивні чи негативні емоції, вселяти довіру, відчуття спокою або стимулювати активність. Відтінок упаковки і самого продукту має велике значення для покупця, навіть якщо він не думає про це.
Навіть колір таблеток впливає на їхню ефективність. Тому сучасні маркетологи враховують особливості кольорової гами продуктів.
Вплив кольору на людину
Психологічні ефекти кольору зараз активно вивчаються та використовуються. Кандидат психологічних наук Борис Базима розповідає про основні характеристики кольорів та їх вплив на людину з погляду психології.
Червоний
Червоний — це сильний колір, кров, вогонь і пристрасть. Відтінок на людину впливає як агресивний і збудливий стимул:
- Він допомагає приймати рішення, бадьорить, дає енергію, підштовхує до дій.
- За допомогою цього тону можна покращити тонус кров’яних судин і зігрітися.
- Відтінок допоможе налагодити сексуальне життя.
Слід пам’ятати, що надлишок червоного призводить до запальності, зайвої емоційності та нестриманості. Тому якщо збираєтеся вибрати тон для інтер’єру, не фарбуйте стіни в червоний, зробіть кілька яскравих акцентів. Добре, якщо поставите якийсь предмет у цьому кольорі у ванній, то зможете швидше прокинутися, він підніме настрій.
Червоний колір ідеальний для одягу, якщо зібралися на побачення.
Жовтий
Жовтий — колір сонця та кульбаб:
- Предмети цього відтінку викликають асоціації з теплом, світлом та радістю. Жовтий піднімає настрій і дарує заряд позитивних емоцій. Багато залежить від відтінку. Наприклад, медовий тон асоціюється з осіннім листям, тому може навівати легкий смуток. Лимонний відтінок підштовхує людину до нових звершень.
Жовтий колір в інтер’єрі позитивно впливає на мозкову діяльність та розвиток творчих здібностей. Однак цей тон необхідно розбавляти іншими, щоби не втратити контроль над собою.
Помаранчевий
Помаранчевий відноситься до теплих і позитивних відтінків:
- Він благотворно впливає на працездатність людини, підвищує концентрацію уваги, допомагає налагодити контакт з іншими людьми. .
- Здатний позбавити від затяжного стресу.
Однак помаранчевий викликає і негативні почуття: при надлишку тону виникає дратівливість та втома.
Якщо хочете використовувати помаранчевий в інтер’єрі, розбавте його жовтим, білим або зеленим, інакше швидко втомитеся. Це колір енергійний, тому краще зробити кілька акцентів у робочому кабінеті чи вітальні.
Зелений
Зелений — багатогранний колір. Він вписується в будь-який образ, який би одяг такого кольору не вибрали. Його теплі відтінки діють заспокійливо, а холодні — приводять у тонус. Крім того, зелений покращує апетит, дарує відчуття безпеки та затишку, позбавляє поганих емоцій і піднімає настрій.
Зелений — чудовий основний колір для більшості інтер’єрів. Добре підходить для оформлення вітальні, кухні та ванної кімнати.
Блакитний
Блакитний колір асоціюється з небом і морем, спокоєм та умиротворенням, очікуванням радості:
- Він викликає позитивні емоції — ейфорію, радість, щастя.
- Сприяє розвитку творчих здібностей .
- Стимулює товариськість, знижує стомлюваність та стабілізує емоції.
Блакитний підходить для спальні: він викликає сонливість та розслаблює після трудового дня. Його часто застосовують для оформлення дитячих кімнат.
Синій
Яскравий синій колір пов’язаний із надмірною активністю та діяльністю. Він збуджує головний мозок та підвищує імпульсивність. З цієї причини емоційній людині краще ставитись до її яскравих відтінків з обережністю.
Глибокий відтінок синього здатний подарувати спокій та умиротворення. Люди, які часто носять одяг таких тонів, упевнені у собі. В інтер’єрі синій підходить для оформлення кабінетів, тому що він допомагає зосереджуватися та налаштовуватись на робочий лад.
Фіолетовий
Фіолетовий — один із найзагадковіших і найсуперечливіших кольорів:
- Тона фіолетового викликають спектр емоцій — від умиротворення до агресії.
- Цей колір хороший для творчих і впевнених у собі людей.
- Фіолетовий розвиває інтуїцію, посилює працездатність, підвищує концентрацію уваги.
- Його надлишок здатний викликати депресію.
В інтер’єрі всі відтінки фіолетового виглядають шикарно і багато, проте краще розбавити їх сірим, білим або жовтим кольором. Якщо вибираєте одяг фіолетового кольору, то пам’ятайте: він підходить харизматичним людям.
Білий
Білий — колір чистоти та невинності. Однак у деяких він викликає огиду, асоціюючись із лікарнями.
Білий колір віддають перевагу людям, які точно знають, чого хочуть досягти в житті. Він спонукає до діяльності, дарує сили на нові звершення та змушує відкинути всі сумніви та страхи. Білий подобається тим, хто цінує свободу та незалежність.
Надлишок білого викликає дратівливість і стомлюваність, тому в інтер’єрі він підходить як додатковий колір.
Чорний
Чорний часто асоціюється з трауром, депресією, смертю, негативом, але водночас він найстильніший відтінок в інтер’єрі та одязі. Чорний відображає протест проти світу, а також спонукає до глибоких роздумів та відкриттів.
Люди, які надають перевагу цьому відтінку, схильні до депресій. Однак колір провокує людину на несподівані вчинки.
В інтер’єрі чорний використовують рідко, щоб не вплинути на психіку, але кілька деталей у вітальні не зашкодять.
Знаючи секрети психології кольору, зможете створити максимально комфортний простір. Звертайте увагу на те, як впливають на вас ті чи інші відтінки, та застосовуйте ці відомості. Нехай життя буде яскравим і насиченим!