Психологія людини: як влаштована та її основні принципи

Особливості поведінки та реакції на події – все це психологія людини. Щоб зрозуміти себе та оточуючих, озброїться знаннями у цій сфері. Зробити перші кроки допоможуть книги з психології людини.

Що таке психологія людини

Психологія людини ― об’єкт науки, яка вивчає «роботу» душі — психічні процеси, закономірності поведінки людини та її стосунків зі світом. Поняття «психологія людини» поєднує систему особистісних, індивідуальних та соціальних якостей людей, що відрізняють їх один від одного. До таких особливостей доктор психологічних наук Микола Козлов відносить різний обсяг пам’яті, швидкість реакцій, цінності, інтереси, особливості поведінки.

Як влаштована психологія людини? Усі люди мають невидиму сутність — психіку. Вона складається зі свідомості та підсвідомості. Під свідомістю розуміють дії та емоційні реакції, які людина контролює. Підсвідомість поєднує психічні процеси, які протікають без контролю та усвідомленої участі людини.

Протекаючі у свідомості та підсвідомість процеси відбиваються на всьому нашому житті. Вони проявляються у всьому, починаючи від зміни настрою і закінчуючи ставленням до невдач, вмінням ставити перед собою цілі та спілкування з оточуючими.

Автори книги «Психологія особистості» відзначають, що людина — творець свого життя. У досягненні цілей кожним рухають власні мотиви, цілі та особистісні особливості – характер і темперамент, обсяг пам’яті, швидкість реакцій, цінності та інтереси. Психологія людини якраз і поєднують ці особливості особистості.

Значення мають здібності та навички, почуття та вміння керувати емоціями, цінності та потреби, встановлення та переконання, особливості сприйняття світу. Усе це формується під впливом спадковості, виховання, впливу батьків та оточення, наявних зразків поведінки.

Дві жінки розмовляють, сидячи за робочим столом

Розібратися у світі людей допоможе спеціальна література. Які прочитати книги з психології людини? Редакція журналу GQ рекомендує бестселер Ларрі Кінга «Як розмовляти з ким завгодно, коли завгодно і будь-де». За роки роботи телеведучий та почесний професор університету Джорджа Вашингтона накопичив багато знань у сфері спілкування з людьми. У книзі він зібрав безліч прикладних порад та поділився секретами спілкування, які допоможуть налагодити спілкування з оточуючими.

Розібратися в психології людини допоможе і бестселер доктора філософії Денієла Гоулмана «Емоційний інтелект». У книзі автор доводить, що успіх людини в суспільстві часто визначає не рівень її інтелекту, а почуття та емоції.

Про тонкощі психології людини розповідає і книга Еріка Берна «Ігри, в які грають люди». У ній викладено розроблену психологом модель особистості, що складається з «внутрішнього батька», «внутрішньої дорослої» та «внутрішньої дитини». Цей популярний у всьому світі бестселер допоможе розібратися в людських відносинах та краще зрозуміти оточуючих.

Навіщо розуміти психологію людини

Експерти освітнього порталу Lerna впевнені, що вивчати психологію корисно звичайним людям. Підтверджує цю думку психолог Максим Власов. На його думку, знання у сфері психології людини допоможуть краще розуміти оточуючих та розібратися у собі. Вони дозволяють будувати відносини та взаємодіяти з іншими людьми, діловим оточенням, суспільством загалом.

Знання психології людини дозволяє:

  • розпізнавати та виправляти негативні поведінкові звички;
  • розуміти та передбачити поведінку людини в різних ситуаціях;
  • розбиратися в людях та впливати на оточуючих;
  • уникати певних ризиків у відносинах та кар’єрі;
  • досягати високих результатів у всіх сферах діяльності;
  • жити в гармонії з самим собою та навколишнім світом. підкорювати нові вершини, керувати людьми. Щоб досягти цього, необхідно знати основні принципи людської психології.

    Чоловік в окулярах пише щось у блокноті на коліні

    Принципи психології описують основні закономірності, властиві психіці людини. Які принципи психології людини? Американський психолог Вільям Джемс у книзі «Психологія» назвав такі принципи: Віддзеркалення. Розкриває сутність психіки людини, її особливості та характеристики.

  • Детермінізм (взаємозв’язок). Розкриває біологічні, природні та соціальні причини розвитку людської психіки, а також той факт, що психіка людини здатна змінюватись.
  • Розвиток. Пояснює динаміку розвитку психіки людини під впливом довкілля.
  • Активність. Акцентує увагу на внутрішніх та зовнішніх факторах, що впливають на формування людської психіки.
  • Єдність. Стверджує, що знання про психіку людини можна отримати лише вивчивши, як вона мислить, у що вірить, як надходить у тій чи іншій ситуації.
  • Системний підхід. Стверджує, що з вивченні психіки людини важливо враховувати як психологічні, а й фізичні чинники.
  • Особистісний підхід. Усі люди відрізняються один від одного природними задатками. темпераментом, силою нервової системи, характером.

Знання психології людини може позитивно позначитися на вашому житті. Розуміння її принципів допоможе налагодити стосунки з близькими та колегами, полегшить завдання виховання дітей, досягнення цілей.

Жінка з дитиною сидить біля дерев'яної стіни

Психологія людини вивчає особистісні особливості людини, її емоції, причини вчинків, взаємини з оточуючими людьми. Знання у цій сфері необхідні і професіоналам, і звичайним людям, які хочуть зробити своє життя кращим.