Для маніпулятора головне – завоювати довіру. Для цього він використовує різну зброю, але одна з коронних — характерні фрази. Вивчіть їх і будьте напоготові, щоб не потрапити на гачок.
Щоб мати можливість керувати людиною, маніпулятор намагається контролювати його слова, думки та почуття, спрямовуючи їх у потрібне йому русло. У цьому допомагають певні фрази.
«Ти просто зразок краси!»
Можна легко маніпулювати людиною за допомогою компліментів та лестощів. Усім подобається, коли їх хвалять, але якщо це відбувається раптово, та ще й за ті якості, якими об’єктивно не маєте, це привід насторожитися. Таким чином, маніпулятор намагається змусити довіряти йому і навмисно підвищує самооцінку, щоб жертва потрапила в залежність від його оцінювання. Основа психологічної маніпуляції — використання однієї людини на користь іншої, попереджає автор книг і тренер у сфері міжособистісної ефективності Престон Ні. .ua/wp-content/uploads/nk/1121/b322f045933026fb.jpeg”>
«Чому саме зі мною таке трапляється?»
Щоб завоювати співчуття та жаль оточуючих, а надалі маніпулювати ними, така людина може прикинутися жертвою. Він повторює фрази “Зі мною завжди звертаються несправедливо” або “За що мені все це?”. Коли неодноразово чуєте подібне, задумайтеся, чи це справді крик про допомогу чи бажання перетягнути жертву на свій бік, викликати бажання допомогти, щоб потім її використати.
Перебільшені чи уявні особисті проблеми, навмисна слабкість — все це ознаки маніпуляції з метою експлуатувати добру волю одержувача, підтверджує Престон Ні.
«Це потрібно зробити терміново, інакше потім буде пізно!»
Якщо кажуть «Це не терпить зволікань!», «Ця можливість скоро закриється», «Якщо не почнете діяти зараз, пропустіть свій шанс!», зробіть глибокий вдих, видихніть і постарайтеся тверезо оцінити ситуацію, не піддавайтеся ажіотажу та поспіху, навіть якщо на кону стоїть зцілення від невиліковної хвороби. Не приймайте поспішних рішень, ви завжди маєте право попросити час на обмірковування.
Якщо людина каже, що часу немає, не йдіть на поводу у того, хто змушує прийняти рішення, яке, очевидно, вигідне йому. Необхідно зрозуміти, чи вигідно воно вам. Не розумієте своєї вигоди, тоді відмовляйте та подивіться на реакцію. Якщо після цього він відразу йде на поступки, це точно маніпуляція. Обходьте такі мережі стороною.
«Я допоміг тобі, а ти допоможи мені»
Начебто все справедливо: якщо хтось допоміг, треба відплатити добром. До такої взаємності прагне будь-яка нормальна людина. Різниця лише в тому, що він не вимагатиме розплати, якщо про це не йшлося ще до надання допомоги. І взагалі не робитиме добро і надаватиме допомогу лише в надії на те, що йому дадуть відповідь тим же.
Допомога маніпулятора ніколи не буває безкоштовною. Саме він допоможе тільки для того, щоб жертва потрапила до нього у залежність, опинилася у боргу. Після цього вона вже не має права на відмову, інакше маніпулятор нагадає про борг.
«Тільки це між нами»
Нерідко за допомогою особливих фраз типу «Я не повинен був тобі це говорити, але…», «Хочу поділитися з тобою великим секретом» маніпулятор дозволяє жертві відчути себе особливою, причетною людиною, якій довіряють цінне та потаємне.
При справжній довірі це може стати початком близьких стосунків. Якщо ж це маніпуляційна стратегія, будьте розсудливими і не поспішайте радіти, що вам довірили секрет або відкрили таємницю. Незабаром може з’ясуватися, що це й не секрет зовсім чи взагалі брехня, а вас просто використали, щоб завоювати довіру.
«Ви впевнені?»
Фрази типу «Ви впевнені?», «Ви правильно запам’ятали?», « Ти занадто чутлива» покликані поставити під сумнів адекватне сприйняття реальності та розсудливості. Такі висловлювання — типовий приклад газлайтингу, підступної форми маніпуляції та психологічного контролю. Це особливо небезпечно, оскільки знищує впевненість жертви в собі та вбиває її самооцінку.
Якщо відчуваєте провину, сором чи взагалі не в собі поруч із цією людиною, то це одна з ознак маніпулятора, пише журналіст Хіларі І. Лебоу, яка спеціалізується на питаннях здоров’я.
«Я все тобі роблю, а ти ось так дякуєш?»
«І це твоя подяка за все, що я тобі зробила? », «Ти збираєшся залишити мене одного, після всього, чим я пожертвував тобі?». Як правило, такі фрази маніпулятор кидає людині, з якою перебуває у близьких стосунках і добре знає її вразливі місця. Він намагаючись на них натиснути, зробити боляче, виростити почуття провини. Це дозволяє йому отримати те, що він хоче всупереч бажанням жертви.
Щоб цьому протистояти, необхідно дбати про свій добробут та потреби, розуміти, що це не реальна провина, а маніпуляція, і навчитися говорити немає у відповідь на спробу підкорити вас чужій волі.
«Я не хотів тебе образити»
Маніпулятор — чудовий актор. Як тільки його слова чи дії по-справжньому скривдять і обурять, він відразу знімає за це з себе відповідальність. У цьому йому допоможуть коронні фрази: «Я не хотів тебе образити», «Я не думав, що це тебе так засмутить». А якщо ще й вибачення попросить, жертва розтане і повірить, що його дії абсолютно безневинні і стане ще більш вразливою до маніпуляцій. . Захист від чужого впливу». Почасти це результат майстерності спритників, які не дають своїм жертвам можливості усвідомити, що вони зазнають морального тиску. Довіряйте своїм інстинктам та почуттям.
< h2>«Я не хочу про це говорити»
Якщо захочете серйозно поговорити з маніпулятором, він може відсторонитися, влаштувати мовчазний бойкот, демонструючи тим самим свою образу та неважливість ваших почуттів та емоцій. А то й відбудеться фразою «Я не хочу про це говорити».
Такий хід розрахований на те, що жертва вже досить залежна від нього, страждатиме від нестачі спілкування і, не витримавши напруження, поступиться, щоб відновити відносини.
Важливо не підкорятися і не приймати владний спосіб відносин. Будьте наполегливими та вимагайте до себе поваги.
«Ви суперечите самі собі»
За допомогою фраз типу «Ви суперечите самі собі», «Раніше ви говорили по-іншому» маніпулятор намагається заплутати жертву та змусити її засумніватися у власних твердженнях.
Ми не схильні думати, що нас хочуть ввести в оману та обдурити. Ми кидаємо суперечку і починаємо копатися у своїх думках, намагаючись зрозуміти, де помилилися. У такому стані людина — легкий видобуток для маніпулятора.
Довіряйте собі і кажіть правду, тоді маніпулятору не вдасться спантеличити. Якщо зрозуміли, що вас намагаються обдурити, поговоріть серйозно. Якщо таке продовжиться, краще перервати спілкування з такою людиною, радить журналіст Марсель Дір.
Якщо людина — майстерний маніпулятор, вона не дасть своїй жертві знати, що нею маніпулюють. Підказкою можуть стати ці 10 фраз. Запам’ятайте їх, щоб вчасно помітити каверзу.