Як жити після розлучення: 10 порад від психологів
За останній рік у РК було зареєстровано майже 50 тисяч розлучень. Розставання подружжя пов’язане з переживаннями та негативними емоціями. Як пережити розрив із коханою людиною та швидше відновитися після розірвання шлюбу, розповів Алан Бут, Альбіна Монахова та Дмитро Карпачов.
Як почати жити після розлучення? Щоб легше пережити розлучення, виділіть собі час на горі, дайте вихід негативним емоціям, відпустіть ситуацію та займіться собою. Зробіть перестановку, змініть життєвий ритм, приділіть більше часу спілкуванню із друзями та поясніть ситуацію дітям. Сходіть до психолога і не поспішайте заводити нові стосунки.
Виділіть собі час на горі
На думку кандидата наук у галузі поведінкових та соціальних наук, професора Пола Р. Амато, у перші два роки після розлучення пари зазнають серйозного стресу. Це нормально, але не варто засмучуватися надовго.
Встановіть термін, протягом якого горітимете і переживатимете розрив. В ідеалі трохи більше 1–2 тижнів. Використовуйте цей час на оплакування стосунків та виплескування негативу всіма доступними способами. Протягом цього періоду лайтеся на колишнього партнера, кричіть чи лежите під ковдрою і тихо плачте, не звертаючи уваги на світ довкола себе. Як тільки час, що відведено на страждання, закінчиться, починайте процес відновлення. Якщо потрібно, йдіть далі через силу.
Дайте вихід емоціям
Як стверджує доктор філософії, професор Девід А. Бар, розлучення пов’язане з ризиком погіршення стану здоров’я, включаючи підвищення рівня смертності на 23%. Щоб уникнути такого, дайте вихід емоціям. Не збирайте образу і гнів даремно.
Після розлучення потрібно визнати та пережити ці почуття. Не вдавайте, що нічого не сталося і ситуація ніяк не зачепила. Спробуйте розповісти про біль, що накопичився, близькій людині, бийте посуд, кричіть у лісі або, наприклад, заведіть щоденник, в якому докладно описуватимете свої переживання і відчуття.
Спокійно відпустити того, кого дійсно любив, складно. Будь-який прояв емоцій буде корисним для якнайшвидшого відновлення. Тому не критикуйте себе за слабкість.
Відпустіть ситуацію
Як жити після розлучення чоловікові? Експерти журналу GQ рекомендують розлученим чоловікам влаштувати вечірку та напитися. У перші пару днів після події, алкоголь допомагає розслабитися, «відключити» голову і на якийсь час позбутися важких думок. Коли протверезієте, віддайтеся ностальгії. Перегляньте фото з весілля, спільні селфі в соцмережах та відеозвіти про подорожі.
Це допоможе виплеснути сум і жаль про прожиті разом щасливі часи. Після цього гештальт-терапевт Дмитро Карпачов рекомендує позбавитися всіх речей, що нагадують про колишню дружину. Викиньте фото, віддайте куплені коханій сорочки на благодійність, віднесіть у ломбард годинник із гравіюванням від дружини. У новому житті немає місця речам та спогадам, що приносять біль.
Зробіть перестановку
Після розлучення і жінці, і чоловікові варто оновити інтер’єр і зробити перезавантаження власного будинку. Житло не повинно нагадувати про колишнього партнера.
Займіться генеральним прибиранням. Зробіть перестановку меблів та по-новому організуйте домашній простір. Викиньте безглуздий пуф, який ніколи не вписувався в атмосферу. Продайте куплений разом із другою половинкою комод. Подаруйте або віднесіть на барахолку речі, що нагадують про спільне життя, і все зайве. На виручені гроші купіть собі нове вбрання або предмет інтер’єру, про яке завжди мріяли.
Займіться собою
Як стверджує клінічний психолог Альбіна Монахова span>, розлучення – це не кінець світу, а привід подбати про себе. Завітайте до спортзалу, змініть режим харчування, знайдіть час для відпочинку. Згадайте про свої бажання, потреби та забуті в період сімейного життя хобі.
Знайдіть нове заняття: запишіться на танці, займіться веслуванням або сходіть на урок малювання. Складіть список бажань на найближчі пару років і поступово заповнюйте своє життя позитивними емоціями.
Змініть життєвий ритм
Після розлучення про минуле може нагадувати і звична щоденна рутина. Підйом о 7-й ранку, зарядка, сніданок і похід на роботу більше не приносять радість? Якщо так відбувається, поміняйте життєвий графік. Вставайте на годину раніше чи пізніше. Знайдіть нову посаду або попросіть начальника перекладу. Якщо таке неможливо, змініть маршрут, яким добираєтеся на роботу. Частіше зустрічайтеся з друзями та близькими Навіть якщо не хочеться нікого бачити, не замикайтеся надовго на самоті. Соціальний контакт дуже важливий відновлення після розставання з партнером. Найчастіше зустрічайтеся з друзями та близькими, не бійтеся розмов про недавнє розлучення. Просто попередьте друзів, що не хочете обговорювати цю тему і ятрити рани. Вони адекватно сприймуть прохання і знайдуть більш прийнятні теми для задушевної бесіди.
Не бійтеся впускати в своє життя нових людей. Поступово розширюйте коло спілкування та заводьте нові знайомства.
Обговоріть ситуацію з дітьми
Доктор медичних наук, професор Хусейн Каксен впевнений, що розлучення пов’язане з високим рівнем стресу у дітей. У цей період вони перебувають у невигідному становищі, оскільки повністю залежать від батьків, не можуть контролювати ситуацію та впливати на неї. Часто діти перекладають провину за розлучення батьків на себе.
Як жити після розлучення жінці з дитиною? Щоб допомогти дитині подолати стрес, психолог Ірина Камбулова рекомендує не замовчувати розлучення. Поговоріть з дітьми про свої почуття та обговоріть із ними ситуацію. Акцентуйте увагу на тому, що в тому, що трапилося, немає їхньої провини. Не відгукуйтесь негативно про другого батька та не налаштовуйте проти нього дитину. Переконайте дітей, що все буде добре, і ситуація вирішиться благополучно. /uploads/nk/1121/e620161de5f983f9.jpeg”>
Не заводьте нові відносини відразу
Не варто брати на озброєння принцип «клин клином вибивають» і терміново шукати нову пару. Не реєструйтесь на всіх доступних сайтах знайомств і не біжіть на побачення, поки не заспокоїлися і не охолонули після розриву. Побудьте на самоті. Дайте собі час насолодитися новим статусом та новими можливостями, вирішіть, як хочете жити далі.
Сходьте до психолога
Незалежно від обставин розлучення та розірвання шлюбу пережити розлучення складно. Навіть якщо розійшлися з партнером по-доброму і не стали ворогами, не соромтеся просити про допомогу. Експерти порталу WebMD рекомендують сходити до психолога.
Обговоріть те, що сталося з фахівцем, і розберіться, що сталося з стосунками. Запитайте пораду, над чим попрацювати, щоб уникнути надалі хворобливих розривів.
По національній статистиці РК розлучення переживає практично кожна третя пара. Це складний та травматичний період у житті людини. Часто розставання викликає багато негативних емоцій, небажання рухатися далі. Щоб пережити ситуацію, дайте собі можливість посумувати, позбавтеся негативу, займіться собою і за потреби попросіть допомоги.