«Я не в ресурсі і не в потоці»: що таке ресурсний стан і як до нього увійти
Зараз багато говорять про ресурсний стан як про організаційний момент життя. Як її будувати, щоб бути в ресурсі та потоці? дізналися, що про це думають психологи та інші фахівці.
Поняття ресурсності стану
«Я не в ресурсі», «я не в потоці» — новомодні кліше, які часто звучать у соцмережах, на тренінгах і навіть у побутових розмовах. Випала людина зі звичайного життя, наприклад, мама в декреті, отже, вона не в потоці. Втомився після роботи – не в ресурсі. Люди часто вживають модні висловлювання, не зовсім розуміючи їхнього сенсу.
Що такий ресурсний стан? Це фізична та психологічна наповненість людини, високий рівень внутрішньої енергії, що дозволяє справлятися з поточними завданнями та йти до наміченої мети. Це стан, коли людина може гори згорнути, настільки вона збалансована, впевнена і мотивована. Проте ресурсний стан — це не про людину з надздібностями. Воно більш приземлене і цілком досяжне. Що означає бути у ресурсному стані? У такий момент людині під силу вирішення будь-яких завдань. Він не просто їх вирішує, а отримує від цього насолоду. Наприклад, місяць не могли забратися у квартирі, бо руки не піднімалися, і раптом накотило натхнення, прибрали все за годину та задоволені собою та результатом. І так у будь-якій справі. Ось вони, чудеса ресурсного стану. ж можливостями має володіти людина, щоб забезпечити собі ресурсний стан? Це питання у процесі вивчення. Дослідники намагаються вичленувати стартовий набір, з яким, образно кажучи, можна летіти у космос. Проблема в тому, що багато в чому це індивідуальний вибір, що залежить як від зовнішніх, так і внутрішніх чинників.
Стівен Е. Хобфолл, професор психології, автор теорії збереження ресурсів (COR), експерт у галузі стресу, називає ресурсами сутності, які мають цінність для людей:
- здоров’я та благополуччя;
- сім’я та почуття власної гідності;
- мета і сенс життя.
Геронтолог Джаміля Буквала досліджувала питання ресурсності людей, які перебувають у шлюбі та тих, хто ніколи не був в офіційних відносинах. Дослідник зробила висновок, що перша категорія має вищими ресурсами. Але, повертаючись до визначення Хобфолла, це в тому випадку, якщо цей шлюб є цінним для людини.
Що цінно для кожної людини безумовно? Психологічне та фізичне здоров’я. Маючи багатий ресурсний запас, ми маємо можливість бути поглиненими процесом роботи навіть у важких стресових обставинах і за низької задоволеності, підкреслює доктор філологічних наук Тетяна Іванова. Якщо ж ресурсів недостатньо, людина зможе інвестувати в будь-які зміни у внутрішньому світі чи зовнішньому. Тобто нестача ресурсів блокує наші дії, намагаючись запобігти подальшим втратам, і не концентрується на нових придбаннях.
Щоб ресурсний стан став звичайним, згадайте про закон збереження енергії. Ми, звичайно, не замкнута система, але закон до людини цілком застосовний. Слідкуйте за витратою своїх ресурсів та регулярно заповнюйте їх. Вони не безмежні. Вчіться у хом’ячка, якого природа навчила робити запаси на потім, щоб голод не застав зненацька.
Ми часто витрачаємо свої ресурси без поповнення, не думаючи про завтрашній день. Природа нас карає, вганяючи стан стресу. Набувати та зберігати ресурси для виживання – еволюційна потреба людини, центральний елемент її поведінкової генетики, наголошує Стівен Е. Хобфолл. Якщо в квартирі немає бажання забратися, а потім і на роботу важко піднятися, то це може бути не від лінощів, а від ресурсного виснаження – фізичного та емоційного.
Ресурсний стан — джерело енергії, двигун. Але, на жаль, він не вічний і потребує регулярного поповнення.
Як бути в ресурсі
Як повернутися в ресурсний стан? Повернення в ресурсний стан гарантує основний принцип теорії збереження ресурсів Стівена Е. Хобфолла: «Люди прагнуть отримати, зберегти, розвивати та захищати ті речі, які вони найбільше цінують». /p>
Передусім це стосується психологічного та фізичного здоров’я. Щоб його зберегти, розвивати і захищати, тримайте курс на кращу версію себе, підтримуйте екологічність свого життя, будуйте відносини з партнером, що творять, хвалите себе, любите своє тіло.
Тримайте курс на кращу версію себе
Коли людина займається самовдосконаленням, це збільшує її фізичні та соціальні ресурси, які сприяють досягненню будь-якої мети, пише журнал психології особистості та соціальної психології. Ті, у кого більше ресурсів, менш уразливі до їх втрати і більш здатні до їх отримання та нарощування, говорить COR. Це і є формулою вічного двигуна внутрішніх ресурсів.
Підтримуйте екологічність свого життя
Умови навколо нас або сприяють нашим ресурсам і живлять їх, або обмежують або взагалі блокують їх створення та підтримку, звертає увагу Стівен Е. Хобфолл. Прагніть жити там, де хочете, спілкуватися з тими, хто приємний і надихає, одягатися так, як подобається тощо. Від цього залежить оптимізм, самооцінка, самоефективність, бажання взаємодіяти з людьми, речами, навколишнім середовищем. Навпаки, неекологічне оточення призводить до відстороненості, ізоляції, а це показники стресу, які блокують ресурсність людини.
Будуйте відносини з партнером, що створюють
Зробіть відносини з партнером максимально продуктивними, і тоді індивідуальні ресурси подвоїться. Це доводять багато досліджень, у тому числі доктора філософії, професора Тель-Авівського університету Міни Вестман. Вона вважає, що рівень самооцінки партнерів з часом наближається до більш високого рівня. Це стає відображенням прямої емпатії один до одного.
Коли приходьте з роботи, ділитеся один з одним своїми переконаннями, досягненнями, способами подолання труднощів. Це збільшує перехресність ресурсів.
Хваліть себе
Якщо людина поглинута досягаторством, не вміє насолоджуватися життям, лає себе за найменшу помилку, залишається лише пошкодувати її виснажений організм. Йому важко. Він створив собі нересурсні, стресові умови виживання.
Змініть тактику, вихваляйте себе, не зациклюйтеся на тому, що не вийшло. Запам’ятовуйте те, що вдалося, і пишайтеся собою. Складіть список власних досягнень, щоб нічого не забути і повернутися до нього, коли здасться, що нічого не виходить.
Любіть своє тіло
Тіло — це те, що забезпечує фізичні ресурси. Воно не прощає байдужості, кохайте його. Виразити свої почуття можна через регулярне фізичне навантаження, режим дня, достатній сон, здорове повноцінне харчування, наголошує бакалавр психології Дженніфер Карневейл.
Бакалавр психології Шарон Токер встановила, що регулярна фізична активність захищає від професійного вигоряння та депресії. Психолог, тренер і автор книги «Радість руху» Келлі Макгонігал пише, що рух змінює настрій людини, тренування рятують від стресу та депресії, а біг викликає ейфорію.
Ресурсний стан не буває сам собою лише тому, що у вас міцні нерви і тіло, хоча це відмінний початок. Продовжуйте отримувати задоволення від себе і своїх дій, перетинайтеся з такими ж людьми, і колія ресурсності по спіралі підніматиме до мрії.