Фразою «Я подумаю про це завтра!» Скарлет О’Хара, героїня роману «Віднесені вітром», пояснювала своє небажання приймати важливі рішення чи діяти. Саме так виявляється одна з найпоширеніших проблем сучасності прокрастинація. Як з нею боротися, знає автор бестселерів Джон Перрі та психолог Вероніка Степанова.
Що таке прокрастинація і якою вона буває
Боїтеся діяти і відкладаєте старт нового проекту на завтра? Відтягуєте задумане, прикриваючись необхідністю покінчити з мільйоном безстрокових дрібних завдань? Так поводиться прокрастинація! Що таке? Які ознаки прокрастинації і якою вона буває? Поняття прокрастинації Дуже поширеною проблемою в XXI столітті стала прокрастинація. Цей термін означає ‘затягування’, ‘затримка’, походить від латинського слова procrastinatus (pro – ‘замість, попереду’ та crastinus ― ‘завтрашній’).
Психолог Наталія Лучникова має на увазі під цим терміном добровільне ігнорування та ірраціональне відкладання намічених справ, завдань, доручень, обов’язків, що призводить до хворобливих психологічних ефектів та проблем.
Прокрастинацію часто прирівнюють до звичайної лінощів. Професор філософії та автор бестселера «Мистецтво прокрастинації: як правильно тягнути час, лоботрясувати і відкладати на завтра» категорично з цим не згоден. Джон Перрі вважає, що ці два поняття кардинально відрізняються.
Прокрастинація, на відміну від лінощів, не передбачає повну бездіяльність або відмову виконувати роботу. Ця проблема має психоемоційний характер. Прокрастинатор зазвичай не ледарює, а відтягує виконання важливих завдань і займається умовно корисними справами. Наприклад:
- заточує олівці;
- поливає квіти;
- робить прибирання;
- складає список справ.
>
Все це людина робить, щоб не приступати до більш важливої та термінової роботи. Перебуваючи в такому психологічному стані, він відчуває провину, докори совісті і сором за відкладення пріоритетних завдань.
У такі моменти людина страждає від власної безпорадності, що створює додатковий негативний ефект. Прокрастинація і безліч невирішених завдань, на думку психолога Вероніки Степанової, призводять до фінансових проблем, краху особистого життя, апатії та глибокої депресії. важливо розібратися з її різновидами. Розрізняють такі «відкладення на потім»: Побутове (щоденне). Цей вид прокрастинації передбачає перенесення виконання дрібних домашніх справ, які потрібно робити регулярно, наприклад, прибирання або прання.
Які причини прокрастинації і як її позбудеться
Відкладання на потім — це серйозна проблема для сучасної людини. Які причини такої поведінки і як боротися з її проявами? Звідки береться прокрастинація? Проте головні причини їхньої бездіяльності мають психологічну природу. До них належить:
- Критично низький рівень енергії. Накопичена втома та відсутність життєвих сил заважають людині працювати продуктивно. Підсвідомо намагаючись заощадити сили, він займається серфінгом у соцмережах, базікає з колегами чи щось планує.
- Перфекціонізм. Схильність робити все тільки на відмінно породжує в людині підсвідомий страх провалу. Боячись нарватися на критику або не впоратися із завданням, він опрацьовує кожну дрібницю та незначну деталь. Перфекціоніст не довіряє власній думці і відчуває невпевненість у результаті. Він намагається довести все до ідеалу, що призводить до затримок та відкладення поточних завдань на потім.
- Тривожність та страхи. Підсвідомі страхи витісняють мотивацію. Спрацьовують своєрідний механізм захисту від чогось нового, лякаючого та травмуючого. Побоювання змін, пов’язаних з виконанням термінових і важливих завдань, блокує внутрішні сигнали, що спонукають до дій.
- Відсутність навички планування. Людина не вміє виділяти пріоритетні завдання та відкладає всі справи на останній момент. В результаті важлива проблема вирішується поспіхом і абияк, що викликає у виконавця почуття провини.
- Страх першого кроку. Подібне часто виникає за необхідності виконати складні та неструктуровані завдання. Людина просто не знає, з чого розпочати роботу, і через це відчуває, що не зможе впоратися з вирішенням проблеми.
- Відсутність мотивації. Завдання, яке необхідно виконати, не дає негайного результату, нудне, нецікаве людині. Займаючись нею, прокрастинатор не отримує ні задоволення, ні якоїсь швидкої нагороди. Низька самооцінка та конфлікт із «внутрішньою дитиною». Якщо в дитинстві людину постійно порівнювали з однолітками, підкреслюючи їх переваги та знецінюючи її досягнення, у неї виникає відчуття безглуздості будь-яких дій. Навіщо щось робити, якщо все одно зробленого ніхто не оцінить?
Спостерігаючи, як батьки не можуть дозволити собі благополучне життя, людина на підсвідомому рівні запам’ятовує, що не можна бути успішнішим за мами/тата. В результаті, приступаючи до потенційно успішного проекту, він відчуває провину та жалість до батьків. Подібні відчуття гальмують людину та заважають їй діяти.
Як боротися з прокрастинацією
Поради у стилі «Візьми себе в руки і зроби» або рекомендації приділити більше уваги тайм-менеджменту для прокрастинаторів не працюють. Позбутися проблеми, на думку президента Вищої школи методології Андрія Курпатова, можна, зрушуючи дати дедлайнів.
Щоб впоратися з прокрастинацією, можете:
- Проаналізувати, чому зволікаєте. Наприклад, якщо причина у тотальній втомі, візьміть перерву на відпочинок. Якщо не вистачає мотивації, продумайте, що корисного дасть вам вирішення цієї задачі. Скласти жорсткий графік роботи. У книзі «Легкий спосіб перестати відкладати на потім» Нейл Фьоре рекомендує чітко розписати робочий графік та обов’язково виділити час на відпочинок. Без чіткого розкладу у людини складається враження, що вона працює без перерви цілий день. Підсвідомо він захоче ухилитися від нових завдань і відкласти їх.
- Позбутися відволікаючих факторів. Приберіть телефон подалі та від’єднайте на час сповіщення у соціальних мережах.
- Ранжувати справи у порядку важливості. Складаючи список справ, на початку запишіть складні, навіть якщо вони здаються нездійсненними і не мають чітких термінів. Далі напишіть легші завдання з обмеженими дедлайнами. Виконання справ зі списку починайте знизу вгору від швидко вирішуваних до складніших питань.
- Зробити перший крок до вирішення трудомісткого завдання та оцінити проблему зсередини. Проаналізуйте поставлену мету. Розбийте її на дрібні підзадачі та виконуйте поетапно кожну з них.
- Хвалити себе за виконання кожної підзадачі. Нагороджуйте себе за успіхи, навіть невеликі.
- Поставити цілі, які надихають. На думку підприємця Евана Кармайкла, така мета надихатиме, мотивуватиме і підштовхуватиме до дій. Тому людині не захочеться відкладати її досягнення на потім.
Прокрастинація – особливий психологічний стан людини, що заважає продуктивно працювати і жити повним життям. Це ментальна пастка, яка поширена у сучасному світі. Потрапити до неї може практично кожна людина.
Щоб уникнути такого стану, повернути собі продуктивність та впоратися з проблемою, фахівці рекомендують дробити великі проекти на кілька дрібних завдань. З ними легше впоратися, а отже мозок не підшукуватиме причин, щоб відкласти такі справи на потім.