Піраміда Маслоу: як використовувати в житті, роботі, відносинах

Про ієрархію людських потреб, створену Абрахамом Маслоу, чув практично кожен. Наочно теорію ілюструє багатоступінчаста піраміда, що відбиває потреби людини від їжі та сну до самореалізації. Скільки рівнів у піраміді Маслоу та як використовувати теорію в житті, розповіли психологи Дмитро Карпачов та Інна Трофімова.

Сутність піраміди Маслоу, її принципи

Що таке піраміда Маслоу? Це схематичне зображення всіх людських потреб від простих та насущних до піднесених. Піраміда потреб ілюструє теорію про мотивацію, висунуту американським психологом Абрахамом Маслоу в 1943 році.

Теорія роз’яснює, чим мотивовані ті чи інші вчинки людини, виходячи з її потреб. Сам психолог не використав малюнок піраміди для ілюстрації теорії. Наочну діаграму ієрархії потреб стали застосовувати вже після смерті.

Скільки ступенів у піраміді Маслоу? У книзі «Мотивація та особистість» Абрахам Маслоу виділяв 5 рівнів людських потреб. У самому низу розташовуються фізіологічні, пов’язані з біологічною сутністю людини (сон, їжа та ін.). На другому рівні знаходиться потреба людини у безпеці та захисті, прагнення до стабільності, бажання мати міцне здоров’я.

Далі йдуть соціальні потреби особистості та бажання взаємодіяти з іншими людьми. Сюди відносять потребу у коханні та дружбі, прагнення бути прийнятим суспільством.

На четвертому рівні піраміди розташовується потреба у повазі. До цієї категорії відносять прагнення до кар’єрного зростання і престижу, бажання демонструвати благополуччя і мати так звані «соціальні маркери», наприклад, дорогий годинник або можливість відпочивати на елітних курортах.

На самому верху піраміди розміщують духовні потреби особистості ― пізнання, самопізнання, розвиток, пошук відповідей на питання буття та ін.

Маленька піраміда з каменю на чоловічій руці

На думку Дугласа Т. Кенріка та його колег, через роки базова структура піраміди все ще актуальна, хоча її можна розширити, підкресливши зв’язок між фундаментальними мотивами людини та виникаючими ситуаційними загрозами та можливостями. Зробити це можна, розбивши верхній рівень потреб на кілька окремих груп: творчі, естетичні та духовні потреби.

Як користуватися пірамідою Маслоу в житті? На думку гештальт-терапевта Дмитра Карпачова, піраміду Маслоу можна використовувати в різних життєвих сферах. Наприклад, у маркетингу, управлінні персоналом, психології чи звичайному житті. Вона дозволяє з’ясувати, які сфери життя потребують перетворення, проаналізувати рівень задоволеності в кожному з рівнів, спланувати дії, розставити пріоритети.

Як застосовувати піраміду Маслоу в роботі?

Використання ієрархічної теорії потреб дозволяє людині проаналізувати, наскільки вона задоволена роботою на даному життєвому етапі, грамотно розставити пріоритетні завдання та побудувати плани на найближчі кілька років. Цей інструмент допоможе підвищити продуктивність праці та знайти оптимальні способи мотивації для себе та своїх підлеглих. Це відмінний прикладний інструмент для особистісного та кар’єрного зростання.

Використовуючи піраміду Маслоу, легко стежити за змінами ринку та потреб цільової аудиторії продукту або послуги, яку пропонує компанія. Ієрархічна теорія потреб дозволяє спрогнозувати попит і підготувати грамотну стратегію просування нового товару чи продукту, проаналізувати ринок праці.

Наприклад, у зв’язку з пандемією у людей зросла потреба в онлайн-покупках та послугах служби доставки. У зв’язку з цим зросла потреба у IT-фахівцях, маркетологах, експертах SMM, кур’єрах. Якщо поточне робоче місце не влаштовує, можна змінити рід діяльності з урахуванням реалій ринку праці, знайти нову вакансію або перепрофілюватися під потреби компанії, що вас цікавить.

У пошуку ідеальної роботи, на думку гештальт-терапевта Інни Трофімової, важливо не перестаратися. Теорія ієрархії потреб Маслоу ставить на чільне місце потреба в самореалізації і самопізнанні. Відповідно до цього існує думка, що необхідно йти на «поклик серця», звільнятися з роботи та займатися улюбленою справою. Але хобі не завжди приносить гроші, фінансове благополуччя опиняється під загрозою, а фізіологічні потреби не задовольняються. Це призводить до небажаного стресу, паніки, сімейних проблем та заважає самореалізації. У такій ситуації краще на якийсь час залишити улюблену справу і знайти роботу, яка приноситиме стабільний дохід.

Офісні співробітники сидять поруч із ноутбуком і дивляться на екран

Як застосовувати піраміду Маслоу у відносинах

Піраміда Маслоу допомагає не тільки просуватися кар’єрними сходами, але й будувати успішні відносини. Відповідно до теорії американського психолога, любов і прихильність – базові потреби особистості. Підсвідомо кожна людина прагне любити і бути коханою, побудувати стосунки та створити сім’ю, в якій приймають її з усіма її достоїнствами та недоліками.

Люди витрачають багато часу на знайомства, побачення та пошуки ідеального партнера. Піраміда Маслоу допоможе спростити та прискорити ці пошуки. Як використовувати піраміду Маслоу у стосунках? Письменник Олена Заріна пише, що піраміда Маслоу допомагає людині зрозуміти, на якому її рівні відбувається зустріч, які потреби задовольняють взаємини з тією чи іншою людиною. Це дозволяє відмовитися всередині пари від зайвих претензій до партнера і собі самого, зняти напругу боротьби за більше. чи самореалізація та особистісне зростання? Поговоріть про потреби та смаки з потенційним обранцем. Це допоможе уникнути розчарувань у відносинах, коли виявиться, що життєві цінності партнера діаметрально протилежні. Наприклад, якщо хочете постійно їздити на курси підвищення кваліфікації, виставки та багатолюдні заходи, то вам буде складно побудувати щасливе життя з людиною, яка воліє проводити вечори в сімейному колі перед екраном телевізора.

Знайшовши людину, яка має ті ж потреби і бажання, і починаючи будувати із нею відносини, необхідно враховувати потреби кожного у парі. При цьому важливо замислюватися не лише про високі матерії, а й про задоволення базових потреб.

Наприклад, усталені забобони про те, що хороша дружина має зустрічати чоловіка з роботи гарячою вечерею, не мають сенсу. Втомлений і голодний чоловік не схильний до прояву прихильності, розмов або самореалізації. Для початку його необхідно нагодувати, задовольнивши базову потребу в їжі, дати відпочити, перезавантажитися. Найчастіше подібне допомагає вирішити й дрібні проблеми у вигляді поганого настрою або головного болю після важкого робочого дня.

Сім'я з двома дітьми сидить за столом

Піраміда Маслоу – ілюстрація ієрархії людських потреб, запропонованої психологом Абрахамом Маслоу. Вона дозволяє розібратися у бажаннях та реальних потребах особистості.