У психоаналітичній теорії едіповим комплексом називають потяг дитини до батька. Назва пов’язана з грецькою міфологією. Як розвивається едіпів комплекс і як він проявляється у дорослому віці, розповідає.
Ідеалізація матері
Що таке едіпів комплекс? Це психоаналітична концепція, яку 1899 року розробив основоположник психоаналізу Зигмунд Фрейд. З теорією згодні далеко ще не всі сучасні психологи і психотерапевти, але, якщо дотримуватися цієї концепції, кожна дитина на певній стадії психосексуального розвитку проходить етап конкуренції з батьком тієї самої статі та сексуального бажання батька протилежної статі. Фрейд вважав, що хоча ці почуття і бажання пригнічуються або несвідомі, вони все ж таки мають значний вплив на розвиток дитини, пише Healthline . з мамою сидять на дивані. Доктор Джозеф Амбані, викладач університету Масаї Мара в Кенії, каже, що едіповий комплекс не має чітких часових рамок:
Едіповий комплекс не має фіксованої кінцевої точки. Вона поступово дозволяється принаймні проходження дитиною психосексуальних стадій розвитку. Фрейд припустив, що до 5-6 років комплекс повинен значною мірою вирішитися. Якщо комплекс не дозволяється, людина фіксується на цій точці розвитку. У дорослого чоловіка це проявляється як зацикленість на матері. Він вважає її ідеалом і шукає у потенційних партнерах рис матері. Це стосується і зовнішнього вигляду, і характеру, і поведінки. Часто доходить до того, що дорослий чоловік одружується і вимагає від дружини робити все так, як його мама.
Вибір партнерки
Які є стадії едіпового комплексу? Основні етапи – це потяг до матері та суперництво з батьком, пише доктор Амбані. Він також зазначає, що едіпів комплекс — це суперечлива концепція, тому не всі фахівці погоджуються з його значенням та наслідками для подальшого розвитку. Викладач психології Кендра Черрі пише, що теорія прихильності, зокрема, пропонує альтернативне пояснення багатьох моделей поведінки, описаних Фрейдом. чоловіком романтичний партнер. Він шукає ту жінку, яка зовні, за характером, поведінкою, способом мислення, організацією побуту нагадуватиме йому матір, пояснює Healthline.
Едіпів комплекс часто змушує дорослого чоловіка шукати партнерку, яка старша за нього на 10–15 і більше років. Фрейд вважав, що це відбувається через фіксацію на фалічній стадії психосексуального розвитку, яка пов’язана з фантазією про близькість до матері.
Зазвичай людина не усвідомлює причин свого інтересу до жінок, які значно старші, але підсвідомо він шукає в них свою матір. Це не що інше, як неусвідомлене бажання бути поруч із материнською фігурою, символом довіри, віри та безпеки для людини протягом усього її життя.
Проблеми в сексі h2>
Недозволений едіпів комплекс може негативно позначитися на сексуальному житті чоловіка, призвести до статевого безсилля. Такий партнер бачить в обраниці матір, переносить на неї свої дитячі почуття та сприйняття, і в ньому одночасно бореться бажання мати цю жінку і страх покарання за інцест. Такий психологічний конфлікт блокує фізіологічні можливості чоловіка та призводить до імпотенції.
Іноді проблеми у сексуальному житті виникають після народження дитини. Чоловік з непереборним едіповим комплексом сприймає обраницю (дружину, подругу) як матір. Якщо у неї з’являється малюк, то такий чоловік почувається відданим, відкинутим «матір’ю». Він ревнує і сердиться, прагне помститися дружині-мамі.
Результат такого конфлікту — відмова від сексуального контакту з жінкою та пошук коханок. Так він карає ту, що його зрадила, і водночас шукає втіху нової пасії. Такі чоловіки часто скаржаться коханкам на «погану» дружину, яка і не ніжна, і не дбайлива, і постійно втомлена. , не може сказати матері ні. Як пояснює психотерапевт Марні Фейреман, мамин синок не може вибудувати кордону і створити власний безпечний простір. Він, як і раніше, дозволяє матері керувати його життям, а це несумісно зі здоровими партнерськими відносинами.
Такий чоловік ні в чому не може відмовити матері, навіть якщо її вимоги та бажання неадекватні чи несумісні з його власними. Це охоплює і турботу матері про дорослого сина як маленького хлопчика: вона може купувати йому одяг, прати і гладити його речі, готувати їжу, робити прибирання. Чоловік приймає цю турботу як належне.
Мамин синок приваблює маму до свого життя різними способами. Він просить підтримувати чистоту у його будинку, готувати їжу, ходити за покупками, сплачувати рахунки за житло. Радиться з матір’ю, перш ніж купити пальто, замовити меблі, придбати посуд.
Це може супроводжуватись фінансовою залежністю, коли чоловік бере у матері гроші. Він часто розмовляє з мамою телефоном, цитує її слова, а сама мати завжди в курсі всіх подробиць життя сина. У будь-яких конфліктах він опиняється на боці матері і не може підтримати дружину.
Інфантильність і залежність
Непереборений едіпів комплекс призводить до становлення інфантильності як риси особистості. Це проявляється в тому, що дорослий чоловік залишається у дитячій фазі розвитку: він вередує, ображається, маніпулює. Таким чином він не лише прагне привернути до себе увагу, а й демонструє невміння самостійно приймати рішення, відповідати.
Інфантильність — це форма психологічного захисту від труднощів, яка проявляється в:
- нездатності контролювати свої емоції, відсутності самоконтролю;
- вчиненні імпульсивних дій;
- виправдання замість рішень;
- відсутності незалежності (емоційної, фінансової);
- страху конфліктів;
- /li>
- нетерпіння, потреби в миттєвому задоволенні;
- егоцентризмі, відсутності поваги до чужих почуттів.
Все це у повсякденному житті може перетворитися на небажання шукати роботу , відсутність доходу, прагнення залежності. Доросла людина готова все кинути, якщо не виходить із першого разу (знайти роботу, скласти іспит, відремонтувати кран). Він не готовий докладати зусиль, не хоче нести відповідальність за своє життя, часто обманює і дає обіцянки, які не може виконати. батьком — від начальника, старшого друга тощо. Якщо замість похвали до нього застосовують психологічну кастрацію (насміхаються, принижують, знецінюють його досягнення), він стає пасивним, може впасти в депресію, звернутися до залежностей.
Як позбутися наслідків комплексу
Комплекс Едіпа у дорослого чоловіка — це завжди дисфункція, і вона має руйнівний та токсичний вплив на життя. Едіпів комплекс – основа неврозів. У дорослої людини це може виражатися не тільки в нестабільності настрою та неадекватній самооцінці, але також у тривожності та депресії.
На тлі едипового комплексу може виникнути такий різновид неврозу, як обсесивно-компульсивний розлад. Цей психічний розлад виявляється у нав’язливих думках і поведінці. Компульсії, покликані зменшити тривогу, є неефективними.
Як позбутися едіпового комплексу? Едіпів комплекс – це теорія дитячого розвитку, а не клінічний діагноз. Тому не існує жодних формальних методів лікування едіпового комплексу, крім психотерапії, пояснює видання Psych Central. Однак у разі депресії, ДКР та інших психічних розладів потрібна консультація психіатра та медикаментозне лікування.
Едіпів комплекс не вважається розладом чи захворюванням, але може суттєво вплинути на людину. У дорослому віці чоловіки з комплексом Едіпа залишаються під опікою матері та шукають жінку, яка нагадує матір. Вони поводяться інфантильно, не можуть ухвалювати рішення і часто не хочуть мати дітей. У такому разі найкращим рішенням буде звернутися до психотерапевта.
Увага! Матеріал має лише ознайомлювальний характер. Не слід вдаватися до описаних у ньому методів лікування без попередньої консультації з лікарем. Джерела: Adrienne Santos-Longhurst. What Is the Oedipus Complex? //Healthline. – 2019. – 23 January. — Режим доступу: https://www.healthline.com/health/oedipus-complex
Рецензент – лікар вищої категорії Михайленко Людмила Анатоліївна .