Панічну атаку супроводжує дуже сильний страх за відсутності загрози. Він може призвести до розвитку фобій, депресії, думок про суїцид. Чому це трапляється і що робити, кажуть експерти.
Що таке панічна атака і як вона проявляється
Що таке панічна атака? Панічна атака – раптовий епізод сильного страху, який викликає серйозні фізичні реакції, коли немає реальної небезпеки чи видимої причини, пояснюють фахівці клініки Мейо. Рівень пережитого страху при цьому непропорційний подіям та обставинам, що спричинили напад паніки.
Будь-яка людина може пережити один напад паніки, але часті та постійні епізоди — ознака панічного чи тривожного розладу, що потребує медичної допомоги та лікування.
Як проявляється панічна атака? Фізичні симптоми нападу паніки називає видання Psychology Today:
- швидке дихання, задишка;
- сильна пітливість, тремтіння;
- нудота, судоми, запаморочення;< /li>
- оніміння або поколювання в кінцівках;
- озноб або відчуття жару, припливи;
- здавленість у грудях, горлі;
- почастішання пульсу, втрата контролю над собою;
- сильне бажання втекти чи уникнути ситуації.
Як починається панічна атака? Панічні атаки зазвичай починаються раптово. Вони можуть розвинутись у будь-який час: коли людина за кермом автомобіля, у торговому центрі, на діловій зустрічі чи навіть уві сні.
Принц Гаррі неодноразово відчував панічні атаки. Це було не лише в дитинстві після смерті матері принцеси Діани, а й у дорослому віці. Коли принц одягав офіційний костюм, спочатку відчував як піднімається тиск, потім відчував грудку в горлі і бачив, як по тілу струмками стікає піт. Таким був початок нападу.
Скільки триває панічна атака? Симптоми панічної атаки досягають піку за кілька хвилин. Протягом наступних 15 хвилин симптоми йдуть на спад. Іноді напад триває годину.
Чому виникають панічні атаки
Невідомо, що конкретно викликає напади паніки або панічне розлад, але певні фактори можуть їх провокувати:
- генетика;
- сильний стрес;
- підвищена чутливість;
- зміни в роботі частин мозку.
У героїні фільму «Ана, кохання моє» (2017) панічні атаки були спричинені травмою дитинства. Жінка змогла взяти страх під контроль завдяки роботі із психологом.
Панічні атаки частіше розвиваються на тлі:
- фізичних проблем зі здоров’ям (захворювання серця, дихальної системи або щитовидної залози);
- надмірного вживання алкоголю, нікотину або кофеїну;
- прийом медичних препаратів (побічні ефекти).
Немає надійного способу запобігти нападам паніки. Однак ці рекомендації допоможуть:
- Швидше приступайте до лікування панічних атак, щоб вони не посилювалися або не почастішали.
- Дотримуйтесь свого плану лікування, щоб уникнути рецидивів або погіршення симптомів панічної атаки. Якщо не лікувати чутливість до стресу, можуть розвинутися такі фобії, як агорафобія або страх вийти з дому. У людини також може розвинутись розлад настрою, депресія і тривога або навіть з’являться суїцидальні думки. Він чи вона почне уникати соціальних ситуацій та вживати психоактивні речовини чи алкоголь. Тому найкраще вжити заходів якнайшвидше.
Панічні атаки можуть виникнути у будь-якої людини. Вони супроводжуються прискореним серцебиттям, пітливістю, нудотою та іншими симптомами. Причиною може бути генетика, сильні стреси, зміни у мозку. Щоб впоратися з панічними атаками та уникнути ускладнень, варто звернутися за допомогою до психолога.