Страшно в ліфті: як боротися з клаустрофобією у повсякденному житті

Клаустрофобія — один із найпоширеніших страхів. Багато хто навіть не підозрює, що у них є ця фобія. Якщо вона починає прогресувати, це обмежує та погіршує життя людини.

Що собою являє клаустрофобія

Шумної компанії дітей, чиї батьки тільки отримали квартири в багатоповерхівці, було на радість ганяти на ліфті вниз-вгору. Така розвага викликала більший інтерес, ніж гойдалка. Але одна дівчинка, стиснувшись у грудочку, тільки спостерігала за їхніми витівками. На вмовляння покататися негативно мотала головою і казала, що боїться. Вузьких коридорів вона також боялася. Пізніше її батьки з’ясували, що донька має клаустрофобію.

Що таке клаустрофобія? Це психопатологічний симптом, який виявляється у страху замкнутих чи тісних просторів, пояснюють автори книги «Посібник із психіатрії». Складна назва походить від латинського слова «claustrum» — «закрите приміщення» та грецького «φοβία» — «страх».

Дівчина намагається вибратися із замкнутого простору

Клаустрофобія — один з найбільш поширених патологічних страхів. Від її ступеня залежить, наскільки маленьким або наповненим може здатися помешканню. Часто у хворих на клаустрофобію обмежений особистий простір. Вони можуть відчути паніку від надто близького перебування іншої людини, пояснює психіатр Джеффрі Дітцелл.

У світі близько 5–7% людей страждають на важку клаустрофобію, пише в книзі «Фобії: довідник з теорії, досліджень та лікування» Ліхи Роберт.

Як проявляється клаустрофобія

У страждаючого клаустрофобією два головні страхи — страх обмеження та страх задухи. Ці страхи проявляються в закритому приміщенні, особливо якщо воно маленьке і мало вікон. Тому людина завжди намагається тримати двері відчиненими і бути ближче до виходу. Тривога наростає, якщо із закритого приміщення не можна вийти. Це може бути ліфт (такі люди користуються сходами), вагон поїзда, літак.

Людина з клаустрофобією остерігається щільного натовпу, черги до магазину, тунелів, підвалів, печер, апаратів МРТ чи КТ і навіть автомобілів та автобусів. Почуття страху може наздогнати його в перукарському та стоматологічному кріслі. Але це буде не страх за майбутню зачіску чи страх того, що лікар зробить боляче. Дошкулятиме фобія обмеження.

Клаустрофобія виражається не лише словами «Я боюся», а має фізичний прояв у вигляді панічної атаки, яка проявляється прискореним серцебиттям, тремтінням тіла, пітливістю та задишкою. Людина може відчувати запаморочення, переднепритомний стан, нудоту, стиснення або біль у грудях. Фобія здатна викликати невиправдане почуття непереборної загрози, розгубленість та дезорієнтацію.

Можна, звичайно, уникати тригерних ситуацій, але це значно обмежує можливості та знижує якість життя. Краще звернутися до психотерапевта.

Чоловік сидить на підлозі

Клаустрофобія може розвинутись у надто вразливої ​​людини зі слабкою психікою внаслідок психічної травми, отриманої в дитинстві, або гострої ситуації у дорослому віці, наприклад, через пожежу. Це може бути пов’язане з дисфункцією мигдалеподібного тіла – частини мозку, яка контролює обробку відчуття страху. Клаустрофобія може розвинутися у дитини, яка живе поруч із дорослим, яка відчуває такий страх.

Спровокувати появу фобії здатні й інші випадки:

  • дитина або навіть дорослий виявляється закритим у темній кімнаті і не може знайти вимикач;
  • людина заблукала в дзеркальній кімнаті чи лабіринті;
  • дитину замикають у ящику чи шафі, залишають у закритій машині;
  • малюк губиться в натовпі;
  • дорослий або дитина падає в басейн, а плавати не вміє;
  • дитина просовує голову між лозинами огорожі та застряє.

Якщо бачите, що синочок або дочка боїться залишатися в закритій кімнаті, не карайте його таким чином. Боязнь може перерости у тривожний розлад.

Дівчинка виглядає з кімнати< Джон А. Спейрер у книзі «Клаустрофобія та страх смерті» пише, що розвиток клаустрофобії може бути пов'язаний з родовою травмою, коли немовля почувається абсолютно безпорадним.

Клаустрофобія – ірраціональний страх. Опинившись у закритій кімнаті, людина розуміє, що їй нічого не загрожує, але вона все одно боїться.

Що робити і як з цим жити

Як позбутися клаустрофобії? У деяких людей клаустрофобія може зникнути сама собою. Іншим же, щоб впоратися із симптомами та полегшити своє життя, потрібна психотерапія, каже Джеффрі Дітцелл. Вона може включати:

  • Когнітивно-поведінкову терапію (КПТ) і раціонально-емоційно-поведінкову (РЕПТ). Психотерапія вчить керувати негативними думками та змінювати їх, розробляти здорову альтернативу.
  • Експозиційну терапію, головна ідея якої полягає в тому, що чим більше людина стикається зі своїм страхом, тим менше вона боїться.
  • Релаксацію та візуалізацію: зворотний відлік від 10, глибоке дихання, медитація, уявлення, що знаходитесь в безпечному місці.

До психотерапії можуть підключити і медикаментозне лікування.

Прийом у психолога

Якщо напад вже стався, щоб собі допомогти, використовуйте такі методики:

  1. Дихайте повільно і глибоко, рахуючи до 3 при кожному вдиху.
  2. Зосередьтеся на чомусь безпечному, наприклад, спостерігайте, як іде час на годиннику.
  3. Нагадуйте собі, що реальної загрози немає, спрямовуйте думки в позитивне русло, зосередьтеся на тому, що дозволяє почуватися в безпеці.

Як зробити МРТ, якщо є клаустрофобія ? У ході проведених досліджень, результати яких опубліковані в журналі «Кіберпсихологія і поведінка», вчені з’ясували, що зробити МРТ страждаючим на клаустрофобію здатне допомогти відволікання віртуальною реальністю. Прослуховування музики виявилося менш ефективним.

Клаустрофобія не так вже й рідко зустрічається в нашому житті. Але за допомогою психотерапії можна навчитися керувати своїм страхом або позбутися його назавжди.