Мнемоніка: особливості техніки для запам’ятовування
Деякі люди легко запам’ятовують інформацію, іншим доводиться витрачати години і дні, щоб її завчити. Існують техніки, що дозволяють легко зберегти у пам’яті будь-які відомості. Як розвинути феноменальну пам’ять та у чому її плюси, розповіли психологи Інна Трофімова, Естер Херема та Андерса М. Ф’єлла.
Що таке мнемоніка і для чого вона потрібна
Як стверджує психолог Інна Трофімова, існують необов’язкові для людського життя навички, які значно покращують її якість . Один із них ― швидке запам’ятовування.
Що таке мнемоніка? Термін походить від грецького «mnemon» («пам’ятливий»). Мнемоніка – це техніка розвитку пам’яті та сукупність допоміжних засобів та алгоритмів, що дозволяють ефективно запам’ятовувати інформацію простими та доступними способами. Вона допомагає легко фіксувати в пам’яті телефонні номери, паролі, іноземні слова, імена нових знайомих та іншу інформацію, легко відтворювати її за першої необхідності.
Мнемонічні алгоритми працюють за допомогою додаткових асоціацій і є своєрідним ключем до того, що необхідно запам’ятати, але не описують предмет чи ситуацію. Запам’ятовування відбувається за рахунок кодування даних і зміни типу інформації: цифри замінюють словами, замість слів запам’ятовують місця, місце формул підставляють вірші.
Тренувати пам’ять за допомогою мнемонічних технік, як вважає експерт із соціальної роботи та здоров’я Естер Херема, людина може у будь-якому віці. Мнемоніка підходить дітям та дорослим будь-якого віку. Вона служить фітнесом для мозку, дозволяючи творчо мислити, запам’ятовувати і завжди залишатися в тонусі. uploads/nk/1121/96a6afc553142c6b.jpeg”>
Які переваги мнемотехніки? Використання мнемотехніки розвиває інтелектуальну витривалість та має низку інших переваг:
- Універсальність. Задіяти у своїй діяльності мнемонічні «запам’ятки» можуть педагоги, вчителі, актори, бізнесмени, промовці, політики та школярі.
- Підвищення продуктивності та прокачування навичок самостійного навчання.
- Розвиток мозку та інтелектуальних здібностей. У людини синхронізуються півкулі. Практикуючи методику, розвиваєте уяву, абстрактне та образне мислення, вміння приймати креативні рішення.
- Профілактика вікових змін. На думку дослідників Андерса М. Ф’єлла та Крістін Б. Валховд, з віком мозок зменшується в обсязі. Використання мнемотехніку сприяє виробленню нових нейронних зв’язків і збільшенню обсягу пам’яті шляхом утворення асоціацій. звертає увагу, що використання цього інструменту розвитку пам’яті має значний недолік. Мнемоніка мало вдається до логічних прийомів, залучає лише механічну пам’ять. На думку автора, логічне запам’ятовування краще та ефективніше.
Прийоми, вправи та техніки мнемоніки
У мнемоніки є різні прийоми та техніки, які допомагають побудувати асоціативні ланцюжки з інформацією. Які є прийоми мнемоніки? Це візуалізація, звукові асоціації, кінестетичне уявлення, модифікації, зв’язування та спрощення. Вони дозволяють запам’ятати інформацію та в потрібний момент «вийняти» її зі сховища пам’яті.
Найчастіше використовують римізацію, підбір співзвучних слів, ланцюжка, акроніми чи абревіатури, історії, формування смислових фраз, буквений код та просторову прив’язку.
Розкажемо, на чому ґрунтується кожна з цих затребуваних технік:
- Рифмізація. Вірші запам’ятовуються краще за прозу завдяки ритму і рими. Використовують для легкого запам’ятовування неправильних англійських дієслів або, наприклад, правил правил дорожнього руху.
- Підбір співзвучних слів. Метод використовують щодо іноземних мов. Щоб запам’ятати іноземне слово, підберіть співзвучне йому рідною мовою. Наприклад, «муха» перекладається англійською «fly». Співзвучним словом може бути «флаєр» або «прапор». З’єднайте обидва образи і уявіть величезну муху, що роздає флаєри біля метро або розмахує прапором.
- Ланцюжки. Метод дозволяє запам’ятати список даних у вигляді послідовного з’єднання образів. Якщо потрібно запам’ятати рецепт ідеального бісквіту з додаванням 4 яєць, склянки цукру і склянки борошна, уявіть яйця, які тримаються за руки і стрибають навколо склянки з цукром, піднімаючи своєю метушнею клуби борошняного пилу.
- Історії. Цей метод чудово підходить для дітей. Його мета – скласти смішну історію на основі слів, яке потрібно утримати в пам’яті.
- Акроніми чи абревіатура. Щоб запам’ятати інформацію, придумайте фрази, де перші літери слів збігатимуться з першими літерами термінів, що запам’ятовуються.
- Утворення смислових фраз з початкових літер запам’ятовуваної інформації. Цей прийом лежить в основі лічилки про мисливця і фазана, яку використовують для запам’ятовування кольорів веселки. Числа або дати переводять у літерний код, яким підбирають візуальну асоціацію. Наприклад, якщо необхідно запам’ятати цифрову комбінацію, надайте кожній цифрі букву: 0 — Н(оль), 1 — Р(аз), 2 — Д(ва) і далі за аналогією. Щоб запам’ятати число 12, використовуйте дві літери ‘Р’ та ‘Д’, складіть слово Родіна.
- Просторова прив’язка. Цей метод часто використовують викладачі та спікери. Оратор прив’язує окремі пункти плану до предметів знайомого йому інтер’єру. Згадуючи приміщення та місця прив’язки в потрібному порядку, спікер легко перескакує з однієї тези на іншу, не забуваючи нічого важливого. Цей прийом мнемоніки часто називають методом Цицерона або «палацом пам’яті».
Існує і багато інших методів засвоєння інформації. Вони зав’язані на створенні логічних ланцюжків, емоційних зв’язок та різних асоціацій.
Мнемоніка – техніка розвитку пам’яті, що дозволяє легко запам’ятати та відтворити будь-яку інформацію за допомогою візуалізації, модифікації, зв’язування та спрощення. Вона універсальна та підходить людям будь-якого віку.