Новини » Статті » Самореалізація » Що таке харизма і чи можна її розвивати

Що таке харизма і чи можна її розвивати

Шарм, чарівність, вміння привернути до себе властиві людям, які завжди виділяються з натовпу. Чи допомагає їм харизма і чи можна розвинути цю якість у собі так, щоб впливати на будь-кого? Опис феномена дає соціолог Макс Вебер, професор Джон Антонакіс, а також автори книг про харизму Олівія Кабейн та Деніел Гоулман.

Суть і потенціал розвитку харизми людини

Коли від людини виходить сила, що притягує погляди та інтерес, у ньому є особливий набір рис та якостей характеру. Розібратися в цьому унікальному явищі допоможе інформація про його природу та потенціал розвитку.

Що таке харизма? Здатність конкретної людини, засновану на інтелектуальному, духовному та лідерському досвіді, вмінні знаходити ключ до серця та розумів великої кількості людей прийнято називати харизмою. В основі цієї привабливості сукупність психоемоційних здібностей, які не пов’язані із зовнішністю, а відчуваються як невловимий флер, що огортає саму людину і тих, хто з ним взаємодіє. Особа, що має харизму, вважається обдарованою і унікальною.

Є й інші визначення харизми, але їхня суть одна: не можна не помітити таку людину і залишитися до неї байдужою. У перекладі з давньогрецького «харизма» означає ‘дар’, ‘помазання’, ‘благодать’. Такі значення натякають, що така якість надається людині від Бога. Давньогрецьких богинь краси, витонченості та грації називали харитами.

У духовній культурі вважається, що харизма дається людині, наділеній особливою місією. Термін «харизма» використовується у соціології. Його запровадив німецький філософ Ернст Трельч. Велику увагу приділив харизмі у своїх роботах соціолог Макс Вебер, який вказував на унікальність і недоступність цієї якості всім смертним.

Що таке холодна харизма? Нею володіє людина-одиначка, яка відокремлена від натовпу і приваблює своєю силою, недоступністю, стриманістю. Температурна класифікація виділяє також «гарячих», «теплих» і «прохолодних» харизматиків, залежно від ступеня прояву їх емоційності та зближення з натовпом.

Усміхнений хлопчик з льодяником у руці

Олівія Фокс Кабейн у книзі «Харизма: Як впливати, переконувати і надихати» пише, що харизматична поведінка проявляється ще в Але силу принадності можна розвинути, і на це здатна будь-яка людина. Вона стверджує, що в харизматиках завжди є вміння проживати поточний момент життя, концентруючись на співрозмовнику, сила і теплота, що зігріває оточуючих людей.

Хто така харизматична людина? Це той, хто здатний привертати увагу і впливати на інших одним поглядом, словом, рухом та зовнішнім виглядом чи сукупністю всіх аспектів. У сфері уваги людей — його вербальні та невербальні сигнали. Саме вони стають магнітом. У сучасному житті персони, що володіють цією якістю, здатні досягати неймовірних висот.

Як стати харизматичним

Для чого потрібна харизма? Деніел Гоулман у книзі «Емоційний інтелект. Чому він може означати більше, ніж IQ» пише, що харизматичним людям частіше вдається досягти успіху, їм довіряють проекти, команди, бізнес. Харизма допомагає швидко встановлювати контакти з людьми і домагатися від них необхідних дій і рішень.

Це пов’язано з тим, що оточуючі вірять у них, будучи переконаними в їх силі, розумі та чарівності, вмінні стати прикладом для інших. Люди хочуть бути з харизматичною людиною, спілкуватися, рахуватися, працювати з нею над одним завданням і виконувати доручення, оскільки він стає для них незаперечним авторитетом. Як розвинути харизму? Для цього необхідно виховати в собі відповідні якості характеру: силу, теплоту та концентрованість на моменті, а також емоційний інтелект — уміння усвідомлено реагувати на будь-які події та людей, змушуючи їх почуватись унікальними, зрозумілими, важливими.

Колеги уважно слухають лідера

Харизматики відрізняються кмітливістю, швидкістю реакції та почуттям гумору. За ними цікаво спостерігати, тому серед них так багато публічних особистостей, успішних у різних сферах життя. Найхаризматичніші професії: політик, викладач, бізнесмен, актор. Якщо хочете стати успішними, розвивайте у собі харизму, використовуючи наступні поради:

  1. Працюйте над самопрезентацією. Для цього потрібно перед дзеркалом тренувати яскравіший прояв емоцій, посмішку, впевнену позу. Тренування змусять мозок прийняти їх як частину особистості, і все відбуватиметься само собою. Вчитесь налагоджувати контакт з людьми. Замість того, щоб розповідати про себе, навчайтеся ставити запитання співрозмовнику та слухати його. Це набагато важливіше і допоможе людині відчути себе важливою, необхідною та цікавою.
  2. Імітуйте поведінку співрозмовника, відображаючи його жести, пози, міміку. Це підсвідомо сприяє більш довірчому спілкуванню. Осягайте ораторське мистецтво. Джон Антонакіс, професор з Університету Лозанни, рекомендує вводити в розповідь метафори та приклади з реального життя.
  3. Завчасно готуйтеся до розмови чи публічного виступу. Подумки чи на практиці програвайте їх, щоб жести, міміка, інтонації та пози стали знайомими, а тіло саме відтворювало їх у потрібний момент, легко та природно.
  4. Створюйте собі цікаве життя. Щоб заряджати інших, потрібно горіти самому. Для цього необхідно наповнити існування змістом, цікавими справами та цілями. Все це зробить вас більш мотивованим та позитивним співрозмовником.

У результаті таких тренувань у мозку вишиковуються міцні нейронні зв’язки, створюючи нову особистість, яскравішу, впевненішу і сильнішу. Ця нова особистість матиме харизму настільки, наскільки прокачаєте її, розвинувши природні здібності та зовнішні дані.

Дівчина з планшетом у руках

Харизма — це унікальна якість, що дозволяє вести за собою людей. З ним можна народитися, а можна розвинути його в собі, використовуючи особливості людського розуму та завзяті тренування.