Як розвинути уважність у дитини та дорослої

Уміння уважно слухати вчителя на уроках та співрозмовника на переговорах — найважливіша навичка дітей та дорослих. Як розвинути уважність у різному віці? Рекомендації дають психологи Петро Гальперін та Вальтер Шульте.

Поради та вправи щодо розвитку уважності у дитини

Неуважними називають дітей, які не здатні довго зосередитися на одному об’єкті. Щоб коректно визначити рівень уважності дитини, потрібно знати термінологію та методику розвитку уваги у дітей.

Що така увага та уважність і як вони розвиваються?

Увага — це вміння концентруватися на предметах, подіях та процесах протягом певного часу. Розвиток уваги у дитини від народження до 6 років проходить кілька стадій, мимовільна увага доповнюється довільною та післявільною, підлеглою волі людини.

Для чого потрібна уважність? Починаючи з трирічного віку, дитина перетворюється на фазу активного розвитку. Уважність дозволяє адекватно сприймати навколишню дійсність, нормально розвиватися, досягати успіхів у навчанні та роботі.

Як розвинути уважність у дитини? Шляхом цікавого та інтенсивного навчання новим навичкам, надаючи захоплюючі та складні розумові завдання, убезпечивши від зовнішніх подразників та обравши простий, зрозумілий та чіткий стиль викладу матеріалу. У такому комфортному середовищі та відповідному темпі, використовуйте спеціальні вправи та закріплюйте результат за допомогою заохочення.

Навчання дітей

У віці 2 років вміє концентруватися 4–10 хвилин, до 7 років — 15–35 хвилин, виконуючи кілька дій одночасно. Якщо малюк розвивається у межах норми, то проблем із увагою у нього немає. Існують шість властивостей уваги:

  1. Обсяг.
  2. Посидючість.
  3. Концентрація.
  4. Виборчість.
  5. Розподіл.
  6. Переключення.

Щоб розвинути уважність у дитини, треба оцінити, яка з властивостей менш розвинена, і наголосити на її посиленні. Батьки та педагоги мають бути не глядачами, а безпосередніми учасниками навчання. Для цього потрібно:

  1. Прибрати зайві подразники (яскраві плакати на стінах класу або вимкнути телевізор у будинку).
  2. Додати до навчання сенсорику та руху (м’яти в руках слайм, робити перерви на зарядку).
  3. Не читати лекцію, а використовувати діалог і дозволяти дитині навчатися через гру.
  4. Навчати дітей дихальним та розслаблюючим вправам.
  5. Використовувати всі канали сприйняття — зір, слух, дотик. Частіше читати вголос. Розвиток уважності у дітей різного віку Як розвивати увагу у дошкільнят? Є кілька типів завдань, ефективних для дітей 5–6 років:

    • Ігри з повторюваними комбінаціями фігур, букв або цифр.
    • Ігри для порівняння «Що змінилося?», « Знайди 10 відмінностей», «Знайди загальне».
    • Ігри з картинками, коли дитина співвідносить предмет та його тінь.
    • Малювання картин за номерами або з’єднання точок за цифрами.
    • Гра «Їстівне — неїстівне».
    • Ігри на відбиття ритму.
    • Виконання різноманітних серій.

    Розвиток уважності у школярів йде інакше. Вони вміють свідомо зосереджуватися на нудних заняттях. Допомагає живий інтерес до предмета, прагнення пізнання та розуміння важливості навчання. Є також фактори, які заважають розвитку уважності:

    • Підліткова емоційність.
    • Змінне гормональне тло.
    • Роздратівливість і швидка стомлюваність.
    • < /ul>

      Щоб пом’якшити негативні чинники, потрібно створити комфортне середовище для розвитку, довірчі стосунки з батьками та викладачами, зміцнювати внутрішню мотивацію дорослішої особистості.

      Ось ігри для школярів та підлітків:

      < ul>

    • Вправа «Чорна точка»: дитина 5–10 хвилин дивиться на чорну точку на білому аркуші, розширюючи поле зору.
    • Пошук предмета в кімнаті за названими параметрами.
    • Вправа «Запам’ятай картинку»: відтворенням деталей малюнка по пам’яті, як пропонує Петро Гальперін зі співавтором у дослідницькій роботі «Експериментальне формування уваги».
    • Вправа з викреслюванням у тексті однієї літери. рим до слова.
    • Знайти слово в таблиці, де безліч різних букв.
    • Складання ланцюжків зі слів у певній тематиці.
    • Розвиток уваги за таблицями Шульте.
    • /li>
    • Ігри на слухове сприйняття.

    Спосіб розвитку уважності у дорослого

    Уміння концентруватися і бути уважним — важливий показник психічного здоров’я людини. Воно дозволяє отримувати та накопичувати знання та досвід, навчатися, працювати, вести повноцінне життя. Розвивати увагу потрібно в ранньому дитинстві та продовжувати це протягом життя, у тому числі й у дорослих.

    Як розвинути уважність у дорослого? Регулярно тренуйте її за допомогою читання, заучування віршів та спеціальних вправ для розвитку пам’яті. У розвитку уважності допоможуть заняття спортом, що впливають на когнітивні функції мозку, медитації та тренування сили волі, вміння абстрагуватися від відволікаючих моментів (сторонні думки, порожні розмови та соцмережі) та тайм-менеджмент.

    Як бути більш уважним роботі? Вчіться зосереджуватися і ретельно, не поспішаючи, робіть будь-яку справу. Не робіть роботу автоматично, а переводьте мимовільну увагу на довільне, свідомо концентруйтеся на головному. Корисно «чистити голову» та відновлювати сили за допомогою медитації. Повноцінно відпочивати, спати та харчуватися, щоб мати натхнення для роботи та творчості. Прогулянки на свіжому повітрі — ще один крок до розвитку уважності. jpeg”>

    Дорослі люди вразливі до зовнішніх та внутрішніх чинників, які знижують уважність. Вони мають достатній рівень концентрації та ефективності за таких умов:

    1. Комфортний психологічний та фізіологічний стан.
    2. Планомірна організація роботи.
    3. Чітко поставлені цілі, конкретні , вимірні та досяжні.
    4. Застосування в процесі діяльності комбінації розумових та фізичних дій, наприклад читання та конспектування прочитаного матеріалу.
    5. Чергування видів діяльності.

    Дотримуючись цих умов і регулярно розвиваючи уважність, можна досягти істотного прогресу у роботі. Для цього можна використовувати частину методів, актуальних для дітей, та виконувати корисні вправи разом із ними. Існують і вправи для розвитку уважності у дорослих. Ось деякі з них:

    1. Запам’ятовування картинки з перерахуванням деталей.
    2. Рішення математичних ребусів.
    3. Малювання або лист двома руками одночасно. Це дозволить розвинути обидві півкулі, як рекомендує колектив авторів книги «Супермозок: тренуємо праву, розвиваємо ліву півкулю! Нові інтелектуальні завдання».
    4. Складання докладного письмового звіту про минулий день.
    5. Піші прогулянки незнайомим маршрутом із запам’ятовуванням яскравих деталей обстановки.
    6. Тренування навички скорочення.
    7. /li>

    Навчання

    Є побутові звички, які можна впровадити у повсякденне життя та розвинути уважність:

    • Позбуйтеся списку покупок, нотаток у смартфоні та телефонної книги. Завчайте та запам’ятовуйте телефони, вигадуючи креативні способи запам’ятовування за допомогою асоціацій.
    • Вчіться виділяти фундаментальну ознаку будь-якої речі чи явища (зелена машина, десятиповерховий будинок або руда людина).
    • Тренуйте зорову пам’ять. Наприклад, запам’ятовуйте деталі ландшафту, на око прикидайте відстань між об’єктами, підраховуйте кількість дерев або будинків в окрузі.
    • Думаємося не категоріями, а частками (не одяг, а синій двобортний брючний костюм сорок восьмого розміру).
    • li>

    • Відвідуйте курси акторської майстерності та ораторського мистецтва.
    • Відмовтеся від шкідливих звичок.

    Розвинути уважність у дитини та дорослої можна самостійно завдяки позитивним змінам у житті, формування правильних звичок та спеціальних вправ. Щодня впроваджуйте корисні навички заради власного благополуччя та успіху.