Яка норма вологості у квартирі та як її виміряти
Вологість у будинку впливає на здоров’я. Існують санітарні норми допустимої вологості для житлових приміщень. Як її відрегулювати, пояснив журнал із домоводства Homes and Gardens.
КЛЮЧОВІ МОМЕНТИ
-
Норми вологості: У житлових приміщеннях має бути відносна вологість 30-45%, не більше 60%.
-
Фактори впливу: Сезонність, місце розташування будинку та умови всередині приміщення впливають на вологість.
-
Контроль та регулювання: Використовуйте гігрометри. Для зменшення вологості – провітрювання, осушувачі. Для збільшення – зволожувачі, відчинені вікна.
Цей текст створений автоматично за допомогою ІІ і не проходив перевірку редактора, тому може містити фактологічні чи граматичні помилки.
Вологість — це рівень концентрації вологи в повітрі. Розрізняють абсолютну та відносну вологість. Абсолютну вологість розраховують у г/м³, відносну – у відсотках.
Норми та фактори вологості в житлових приміщеннях
Для здоров’я людини шкідливе як пересушене, так і перезволожене повітря в кімнаті. Це веде до порушення системи дихання, обміну речовин, зниження імунітету та погіршення серцевої діяльності.
Існують певні стандарти вологості, які допустимі для житлових приміщень. Яка вологість має бути у квартирі? Відповідно до затверджених норм в Республіці (додаток 1 до Наказу Міністра охорони здоров’я РК від 16.02.2022 року № ҚР ДСМ-15, таблиця 18) рівень відносної вологості в житлових приміщеннях повинен перебувати в оптимальних межах 30–45%, але не більше 60%. /p>
На рівень вологості в будинках та квартирах впливають такі фактори:
- Сезонність. У літній період вологість загалом вища, оскільки тепле повітря утримує більше водяної пари. Взимку вологість знижується нижче 30%, якщо опалювальні прилади пересушують повітря. За даними веб-сайту з домоводства Ideal Home, у приватних будинках взимку вологість може збільшуватися. Це викликано різким перепадом температур усередині та зовні будинку.
- Місце розташування будинку. Якщо будинок знаходиться поблизу водойм, відносна вологість вища, ніж у піднесених районах. У тропіках вологість набагато вища, ніж у північних широтах.
- Умови всередині приміщення. Опалювальні прилади взимку висушують повітря. Закриті вікна та штори, вивішування білизни на батарею, тривале прийняття ванни або душу, закриті вентиляційні отвори, протяги або щілини, приготування їжі та навіть дихання призводять до накопичення надлишкової вологи в будинку.
Скільки норма вологості у квартирі взимку? Щоб запобігти утворенню конденсату на вікнах, вогкості або плісняві, в зимові місяці рекомендується підтримувати вологість 40%.
Визначення вологості у квартирі важливе для здоров’я та нормального самопочуття. На підвищену вологість у будинку вказує вогкість, пліснява, конденсат, гниття або деформація деревини, відшаровування фарби з поверхні предметів. Зниження вологості до критичного рівня визначають по пересушеній слизовій оболонці, шкірі та швидкому висиханню прання. Але показники вологості за візуальними спостереженнями надто відносні.
Скористайтеся народним методом визначення рівня вологості. Для цього в склянку налийте воду та охолодіть у холодильнику. Потім поставте склянку на стіл та спостерігайте за змінами. Якщо краплі конденсату стікають вниз, а не висихають через 10 хвилин, значить вміст вологи в повітрі підвищений.
Для точних показників рівня вологості розмістіть у кожній кімнаті спеціальний гігрометр або комплексний пристрій термогігрометр, який вимірює показники температури та вологості. Вибирайте електронний чи механічний гігрометр. При цьому враховуйте, що електронний пристрій більш точно відстежує рівень вологості в приміщенні.
Встановлюйте прилад на стіну, там, де немає протягів та сонячних променів та на висоті 1,5 м від підлоги. Перевіряйте показники через 10-15 хвилин після встановлення. Вони з’являються на дисплеї в цифровому еквіваленті, якщо електронний прилад. У механічних пристроях на потрібний показник вказує стрілка.
Проект WikiHow пропонує завантажити програму на смартфон або планшет із вбудованим датчиком вологості. Це дозволить отримати показники відносної вологості у повітрі у будь-який час. Популярні додатки для смартфонів включають аналогову метеостанцію, метеорологічний калькулятор і гігрометр.
При боротьбі з підвищеною вологістю в будинку враховуйте сезонність. У літній період можна знизити вологість такими способами:
- Відкривайте систематично вікна для провітрювання.
- Включайте спеціальні осушувачі повітря. Журнал з домоводства та дизайну Homes and Gardens рекомендує об’єднати осушувач із вентиляторами або кондиціонером для зниження температури повітря, що значно прискорить зниження вмісту вологи в повітрі.
- Розкладіть відкриті пакетики солі або силікагелю в невеликих приміщеннях для поглинання вологи. Змініть їх у міру зволоження.
Для зниження показників вологості в зимовий час дотримуйтесь таких правил:
- Закрийте всі щілини та отвори, які дозволяють проникати холодному повітрі ззовні в дім.
- Утепліть будинок, щоб конденсат не збирався на стінах від перепаду температур.
- Зменшіть споживання води в приміщенні, уникайте кип’ятіння великих каструль з водою та інших заходів, які призводять до підвищення вологості в приміщенні .
- Включайте витяжки для вентиляції.
Жителі будинків та квартир можуть зіткнутися з проблемою сухого повітря. Підвищити вміст вологи в повітрі можна такими способами:
- Використовуйте зволожувач повітря.
- Відкривайте вікна на кілька хвилин навіть узимку, щоб свіже повітря принесло необхідну кількість вологи в кімнату.
- Встановіть у будинку великий акваріум, випаровування якого підвищать вологість.
- Займіться кімнатним квітникарством. Кімнатні рослини виділяють кисень і підвищують вологість за рахунок поливу та обприскування.
li>
Встановіть систему «розумний дім». Сучасні вимірювальні прилади та кліматична техніка із вбудованими гігростатами приберуть проблему неконтрольованої вологості швидко та якісно.
Дотримуючись норм вологості в будинку, можна позбутися багатьох проблем. Стіни не покриватимуться пліснявою, в будинку завжди буде свіжо і чисто. Циркуляція повітря відіграє важливу роль у створенні сприятливого мікроклімату, що є дуже важливим для здоров’я кожного члена сім’ї.