Новини » Статті » Самореалізація » Як відрізнити надію від ілюзії та їх роль у житті людини

Як відрізнити надію від ілюзії та їх роль у житті людини

Надії та ілюзії допомагають упоратися з важкими життєвими ситуаціями. Однак ці почуття можуть призвести до розчарування. Особливості цих феноменів описали психологи.

У чому особливості надії

Що таке надія? Надія – це бажання, у здійснення якого ми віримо. Наприклад, сподіваємось отримати щасливий квиток на іспиті, добре пройти співбесіду, виграти у конкурсі.

Надія супроводжує і екстремальніші ситуації. У фільмі «Диво на Гудзоні» герой Тома Хенкса сподівається успішно здійснити аварійну посадку пасажирського літака на воду. Йому вдається це зробити та врятувати життя всім пасажирам та екіпажу. Однак у ситуаціях, коли відбувається авіакатастрофа, а інформації про тих, хто вижив, ще немає, нам залишається лише сподіватися, що люди залишилися цілими.

Молода людина у білій футболці

Яку роль надія грає у житті людини? Надія — це не пасивне бажання, а активний підхід до життя, що виникає, коли ми чогось хочемо, коли ми маємо чітку мету. І хоча це може бути непросто, ми розробляємо план, який наблизить нас до того, чого хочемо досягти. Надія служить мотиватором для багатьох людей, пояснює психолог Поллі Кемпбелл. А ось втрата надій, безнадійність стає ознакою депресії.

Надія означає, що є можливість кращого майбутнього. Це проявляється в найгірший момент, коли все жахливо та важко, але може підтримувати нас у ці важкі періоди. У культовому фільмі «Втеча із Шоушенка» Енді Дюфрейн (Тім Роббінс) несправедливо засуджений на два довічні терміни не втрачає надії звільнитися і роками копає тунель. Зрештою, цей тунель приводить Енді на волю.

Чи може надія нашкодити людині? Надія може бути болісною, оскільки вона пов’язана з бажанням того, чого немає і може ніколи не бути. Коли стає зрозуміло, що надія була хибною, люди відчувають біль та розчарування. Тому багато хто стримується в сподіваннях, а хтось і зовсім не дозволяє собі думати про хороше.

Зазнаючи певного моменту розчарування від зруйнованих, нездійснених надій, люди задаються питанням, чи потрібна вона взагалі. Для цього просто дайте відповідь, чи побачив би світ видатні твори Стівена Кінга, якби письменник втратив надію на публікацію свого першого роману «Керрі», який 30 видавців вважали неперспективним і похмурим? А якби Кетрін Стокетт, «Прислугу» якої відхилили 60 разів, втомилася б сподіватися на публікацію твору, світ втратив би цього бестселера. Тому відповідь однозначна: людині не можна жити без надії. Вона потужний інструмент, який необхідний і доступний для всіх, особливо в ситуаціях, які не можна пустити на самоплив.

Дівчина з хвилястим волоссям

Суть ілюзії

Що таке ілюзія? Ілюзія – це спотворене сприйняття реальності. Це думки, уявлення та мрії про якийсь об’єкт, які далекі від його реальних властивостей. Однак це не галюцинація, оскільки об’єкт все ж таки існує в реальності, але бачимо ми його крізь рожеві окуляри.

Ілюзію ще називають обманом почуттів. Так свої почуття обдурила героїня роману Ісабель Альєнде «Віолетта», яка побачила у своєму чоловіка героя, а він виявився брехуном, злочинцем та тираном. Героїв Ремарка в «Трьох товаришах» не мали ілюзій про своє становище. Роббі розумів, що його улюблена Пат вмирає, але готовий був випробувати всі можливі методи, щоб підтримати її і залишитися з нею до кінця. Як відрізнити надію від ілюзії? Надія – це бажання, яке дає сили рухатися вперед до своєї мети. Ілюзія – це помилкове відчуття того, що все налагодиться само собою.

Герой Леонардо Ді Капріо у фільмі «Той, хто вижив» сподівається зберегти своє життя і буквально зубами тримається за нього, знаходячи дивні та страшні способи вціліти. Йому вдається вижити, хоч усі думали, що хлопець загинув. Якби він залишався лежати в лісі, тішачи себе ілюзіями про чудове спасіння від смерті, то помер би. Тому ілюзії теж можуть бути болючими, а точніше, крах ілюзій, пояснює видання Medium.

Чоловік задумався

Фантазії про когось або про чимось стають частиною реальності для людини, яка їх вигадала. Коли розбіжність уявлень із реальністю стає очевидним, виникає розчарування, агресивність, гнів. Деякі не справляються з цими емоціями, переживають стрес, інколи ж і депресію. Чим більший розрив між ілюзією та реальністю, тим болючіше впізнавати правду. Тяжкі випадки невідповідності реальності та бажань можуть закінчитися зловживанням наркотиками, самогубством. Проте не можна вважати всі ілюзії небезпечними і страшними. Іноді спотворене сприйняття згладжує гострі кути і не дає реальності завдати психологічної травми.

На відміну від ілюзії, мрії підтримують волю до життя, сприяють пошуку себе та свого місця в житті, служать дорогою на щастя. При цьому важливо, щоб людина залишалася на зв’язку з реальністю і могла про себе подбати. Мрія передбачає здійснення. Як у героїв фільму «Поки не зіграв у ящик», які відправляють здійснювати свої мрії, незважаючи на важкі діагнози.

Надія — це корисний спосіб мислення, щоб підтримувати бадьорість і вірити, що на нас чекають кращі речі. Ілюзії – це найчастіше хибний шлях бездіяльності, який веде до розчарування. Пам’ятайте, що мрії та ілюзії гарні, доки не заважають жити реальним життям.