Розібратися в собі непросто, але зрозуміти власне «Я» може кожна людина. Прислухайтеся до порад досвідчених психологів і починайте роботу над пізнанням себе. Виявіть наполегливість і терпіння у вправах. З кожним заняттям особистий внутрішній світ ставатиме зрозумілішим.
Дослідіть свої бажання
Для людини цілком природно часом не розуміти своїх бажань, що приносить відчуття незадоволеності. Мотиваційний речник, письменник Барбара Шер у книзі «Про що мріяти. Як зрозуміти, чого хочеш насправді, і як цього досягти» пише: людина може бути щасливою лише тоді, коли вона зайнята тим, що хоче робити.
Часто люди не можуть визначити, чого саме хочуть, і тому не роблять першого кроку. Шер пише, що 98% американців незадоволені роботою, але не можуть її змінити, тому що не розуміють чим хочуть займатися. Автор радить не вибирати напрямок у житті, спираючись на навички. Потрібно займатися тим, що людина дійсно любить.
Щоб дати раду своїм бажанням, Барбара пропонує відповісти на такі запитання:
- Що я роблю найчастіше протягом усього мого життя?
- Що мені найбільше подобалося робити в минулому?
- Що мені ніколи не подобалося робити?
- Хто я в моїх фантазіях і про що я мрію?
- Чого я боюся?
Будьте дуже чесні, даючи відповіді. Аналіз допоможе зрозуміти власні справжні бажання та наміри.
Вивчіть власні мотиви
Мотиви — головні двигуни людини для досягнення мети. Вони керують поведінкою, задають напрям діям, організують та активують його на рішення та вчинки. Як пояснює у книзі «Бути, а не здаватися. Роздуми про справжній успіх» консультант, викладач у сфері управління життям, письменник Стівен Р. Кові, людина не зможе жити так, як хотів би, доки не з’ясує, що її мотивує.
Бажання беруть витоки саме в мотивах та спонукання. Важливо лише зрозуміти, які з них для людини є першорядними. Автор рекомендує під час вирішення будь-якого питання запитувати себе «Що мною рухає?» і шукати щирі відповіді.
Один із найшанованіших людей Канади, спікер Законодавчих зборів Альберти, перш ніж приймати серйозне рішення в кар’єрі, запитував себе:
- Чи я зможу робити все , як потрібно?
- Чи зумію я на цій посаді зберегти власні життєві пріоритети?
Він не приймав рішення, поки не знаходив відповіді на ці питання.
Щоб зрозуміти головні власні мотиви, кожна людина має сформулювати питання відповідно до ситуації та шукати всі можливі відповіді. Письменник Домінік Логотип у книзі «Мистецтво жити просто. Як позбутися зайвого та збагатити своє життя» пише, що слід формулювати прості чіткі питання, які не допускають подвійного тлумачення. Тільки тоді людина зможе отримати правдиві відповіді і розібратися в собі.
Усвідомте свої почуття
Людина добре розуміє себе, коли здатна усвідомити власні почуття та відчуття. Психотерапевт, письменник Ілсе Санд у книзі «Страх близькості. Як перестати захищатися і почати любити», каже, що при повному усвідомленні людина відчуває свій стан тілом, розумом та імпульсом (бажанням). Що це означає? Наприклад, при відчутті страху:
- тіло тремтить (тілесне відчуття);
- людина відчуває бажання втекти, закричати (імпульс); що відчуває страх (робота розуму).
Відчуття радості характеризується такими проявами:
- люди відчувають збудження, легке тремтіння, тепло (реакція тіла);< /li>
- хочеться сміятися, підстрибувати, співати (імпульс);
- мозок розуміє, що це радість (робота розуму).
Ілсе Санд пояснює, що деякі люди не вміють інтерпретувати почуття, інші зосереджені на розумі та не звертають уваги на те, що відчуває тіло. Деякі не розуміють імпульсів і не можуть усвідомити, чого насправді хочуть. Найчастіше люди не усвідомлюють невіддільне від почуттів бажання (імпульс).
Коли людина вміє фіксувати почуття, враховуючи всі три способи, вона повністю усвідомлює власну внутрішню реальність та емоційний стан. Прислухайтеся до почуттів, аналізуйте, як реагує тіло на ту чи іншу емоцію. Запитуйте себе, яке бажання виникає за тих чи інших відчуттів. Вивчайте емоції постійно.
Не намагайтеся впливати на свої почуття. Дозвольте їм проявитися на повну силу та усвідомте їх. Прийміть, що почуття саме собою не становить небезпеки. Навіть якщо ви відчуваєте гнів (почуття) і хочете нагрубити або вдарити (імпульс), завдати шкоди може тільки рішення втілити бажання в реальність, а не емоції, які ви відчуваєте в цей момент.
Займіться медитацією
< Ще один спосіб пізнання себе - медитація. Як пише у книзі «Інструменти гігантів. Секрети успіху, прийоми підвищення продуктивності та корисні звички видатних людей» оратор, письменник Тімоті Ферріс, медитація дозволяє відсторонитися від усього світу і подивитися на себе збоку. У медитативному стані людина спокійно спостерігає за перебігом власних думок, а не кидається і спотикається про них. . Тиждень - це мінімальний час для отримання результатів.
Медитація допомогла пізнати себе багатьом успішним людям. Сьогодні її практикують:
- Лів Тайлер;
- Емма Вотсон;
- Кеті Перрі;
- Опра Вінфрі.
>
Як довго потрібно займатися медитацією, щоб людина почала розуміти себе? Тімоті Ферріс пише, що Далай-лама одного разу сказав, що для помітних життєвих змін потрібно приблизно 50 годин. Але останні дослідження показали, що всього 100 сумарних годин простої сидячої медитації достатньо, щоб людина відчула зміни.
Напишіть свій некролог
Ця продуктивна, але емоційно складна методика, яка найчастіше викликає у людини негативні та неприємні емоції. Але вона дозволяє зробити детальний аналіз власного «Я», продукує позитивні зміни у прийнятті самого себе та підвищенні оцінки власної діяльності. що написання людиною свого некрологу порушує почуття передбачуваності та повсякденності, що спонукає усвідомити власну поведінку та правильно реагувати на ситуації. У людини активізується особистісне зростання.
Щоб написати власний некролог:
- Уединитесь в тихій кімнаті, відключіть телефони, комп’ютер, телевізор та інші дратівливі фактори.
- Посидіть спокійно 5 хвилин. Уявіть, що ви є іншою людиною, яка добре вас знає і має написати ваш некролог.
- Запитайте у свого «Я», що саме хочете розповісти про себе.
- Поставте таймер на 20 хвилин. Протягом цього часу напишіть про своє життя. Пишіть не лише те, що зробили, а й те, що становило сенс життя. Розмір – щонайменше 2/3 сторінки, максимум – ціла сторінка.
- Протягом наступних 30 хвилин напишіть відгук про готовий некролог. Не зациклюйтесь на відповідях, пишіть перше, що спаде на думку. Розмір тексту — дві сторінки.
Такий досвід практично завжди починається з емоційного дискомфорту. Але в міру виконання вправи слід трансформуючий зсув у бік розуміння себе, прийняття, трепету та вдячності щодо можливостей жити саме так, як хочеться істинному «Я».
Більшості людей часто складно зрозуміти мотиви власної поведінки. Підсвідомість людини, яка схильна до виховання, стереотипів і суспільної думки, регулює більшу частину поведінки. Щоб розібратися у собі, скористайтеся запропонованими методиками. Вони обов’язково допоможуть зрозуміти себе, усвідомити свої бажання, щоб знайти цілісне та усвідомлене «Я».