Першою кризою середнього віку описав Карл Юнг. У певному віці всі чоловіки стикаються із цим складним емоційним станом. Що таке криза середнього віку, як вона проявляється і як її пережити?
Поняття кризи середнього віку у чоловіків
«З мене при слові “37” у момент злітає хміль». Ця фраза із знаменитої пісні Володимира Висоцького «Хто скінчив життя трагічно» чудово ілюструє стан чоловіків середнього віку. Усвідомивши, що половина життя минула, сильна половина людства пускається на всі тяжкі. Чоловіки:
- заводять коханок і залишають сім’ю;
- кидають роботу або прибутковий бізнес;
- радикально змінюють імідж.
Подібна поведінка стає для них найпростішим способом пережити переломний момент.
Що таке криза середнього віку у чоловіків? Це довготривалий тяжкий емоційний стан, який чоловіки відчувають у віці 30-50 років. Найчастіше воно пов’язане з переоцінкою життєвих цінностей та власних досягнень. Психотерапевт, письменник Емі Морін пояснює, що криза середнього віку часто викликана відчуттям часу, що минає, і усвідомленням старості, що наближається.
Вперше цей емоційний стан описав Карл Юнг у праці «Психологічні типи». Але й сьогодні, як каже доктор соціологічних наук Володимир Солодніков, природа цього психологічного феномену недостатньо зрозуміла. Зазвичай кризу викликають біологічні зміни, що відбуваються в чоловічому організмі, під впливом яких соціальні орієнтири людини починають переважати над особистісними. ://onlinetv.if.ua/wp-content/uploads/nk/1121/7d3c356a06badbc7.jpeg “криза” англійською мовою, вставлена в друкарську машинку”>
Як починається криза середнього віку? Як стверджує Деріл Шарп у книзі «Криза середнього віку. Записки про виживання», після досягнення певного віку чоловік стикається з необхідністю перейти на наступну стадію розвитку. Перебування на поточному етапі неможливе: всі ресурси у розвиток особистості вже вичерпані. Перехід на наступний етап не проходить гладко, оскільки людині необхідно адаптуватися до нових умов, навколишньої дійсності та самої себе. У зв’язку з цим у чоловіків починається особистісний криза.
Як проявляється криза середнього віку у чоловіків? Симптоми цього стану різноманітні. Ось що переживає чоловік у період кризи середнього віку:
- жалість до себе;
- депресивний настрій;
- страхи, сумніви у своїй спроможності;
- відчуття загнаності, неповноцінності та несправедливості життя;
- спустошеність;
- жада гострих відчуттів та підліткове бажання бунтувати;
- поява схильності до флірту з протилежним підлогою;
- сумнення у правильному виборі дружини;
- любовні романи на стороні;
- конфлікти на порожньому місці;
- прагнення радикально змінити коло спілкування;
- бажання кинути все і почати спочатку .
li>
Переломний психологічний стан у сильної статі може супроводжуватися втомою, занепадом сил, проблемами зі сном.
Коли починається криза середнього віку у чоловіків? Чітких часових рамок цього психологічного стану немає. На думку психолога та особистісного тренера Ярослава Самойлова, він може виявитися в період від 30 до 50 років. Настання кризи може бути зумовлене індивідуальними особливостями чоловіка та знаковими подіями у його житті.
Скільки триває криза середнього віку у чоловіків? Тривалість цього стану залежить від індивідуальних особливостей характеру, соціального оточення та інших чинників. Одні чоловіки відновлюють психологічну рівновагу вже через півроку-рік, інші переживають кризу кілька років.
Як подолати кризу середнього віку чоловікові?
Криза середнього віку стає для багатьох чоловіків серйозною проблемою, яка впливає на всі сфери життя. Щоб пережити переломний життєвий етап і вийти з кризи:
- Прийміть зміни в собі та усвідомте: хоча ситуація здається безвихідною і поточний психологічний стан часто буває складним, криза не триватиме вічно.
- Не сприймайте надто буквально нав’язливе бажання вирватися на волю. Часто виявляється, що ефемерна, вигадана свобода зовсім не потрібна, достатньо підкоригувати життєвий курс і трохи змінити цілі.
- Приборкайте думки та почуття, приймайте зважені, усвідомлені рішення.
- Не боріться з віком, а отримуйте задоволення від зрілості.
- Розглядайте себе як підлітка, який погано розуміється на житті і потребує деяких обмежень.
- Прийміть факт, що іноді люди втрачають хороші можливості. Продумайте, що саме прогаяли і чому так сталося. Складіть список того, що хотіли б зробити, але не встигли чи відмовилися. Згадайте, чому не змогли наважитися на реалізацію задуманого.
- Дбайте про себе. Мінімізуйте фактори стресу. Діліться проблемами з близькими та друзями. Вдавайтеся за допомогою медитацій та інших методик управління стресом. Висипайтеся.
- Слідкуйте за здоров’ям. Зверніться до лікаря, щоб він міг відстежувати ваш стан і вчасно розпізнати ознаки депресії, тривожності.
- Тренуйте мозок. Внесіть різноманітність у звичний перебіг життя: змінюйте маршрут, яким добираєтеся на роботу, гуляйте в нових місцях, читайте книги, беріть участь у сімейних заходах та інтелектуальних іграх. Відмовтеся від щоденників та запам’ятовуйте номери телефонів, майбутні важливі події, списки справ.
- Заряджайте новими емоціями. Подорожуйте та відкривайте нові місця. Вирушайте в сусіднє місто або організуйте віртуальну екскурсію далекими країнами, супроводжуючи перегляд дегустацією страв місцевої кухні.
- Знайдіть улюблене заняття. Гра на музичних інструментах, моделювання літаків, біг та інші хобі не залишать часу на марну тугу та самокопання.
- Будьте вдячні. Дякуйте за все, що є в житті та за те, що дарує щастя. Заведіть щоденник і записуйте те, за що вдячні Всесвіту та собі. Іноді перечитуйте записи. Так легше відслідковуватиме зміни в житті та всередині себе.
- Обговоріть свій емоційний стан. Знайдіть для цього хорошого співрозмовника, бажано з-поміж людей, які переживають схожу проблему. Не менш надійним союзником у боротьбі кризою середніх років може стати дружина.
В особливо складних випадках варто проконсультуватися з психологом.
Що робити дружині при кризі середнього віку у чоловіка? Особистісний тренер Ярослав Самойлов, рекомендує жінкам, чиї чоловіки переживають вікову кризу: Будьте тактовними і виявляйте терпіння. Утримуйтесь від порад і дайте дружині можливість самостійно знайти вирішення проблеми.
У період кризи багато чоловіків виявляють апатію чи агресію по відношенню до оточуючим. Подібну поведінку варто сприймати як симптоми хвороби, які зникнуть після одужання.
Криза середнього віку у чоловіків – етап перегляду цілей, життєвих орієнтирів та своїх досягнень. Щоб подолати його швидше, стримуйтесь та проаналізуйте своє життя. Визначтеся, чого хочете досягти та які плани здійснити. Прислухайтеся до думки фахівців та сприймайте кризу середнього віку як неминучість, яку потрібно пережити.