Новини » Статті » Самореалізація » Як прийняти рішення: 10 порад та технік, які допоможуть швидко визначитися навіть у складних ситуаціях

Як прийняти рішення: 10 порад та технік, які допоможуть швидко визначитися навіть у складних ситуаціях

Іноді ухвалити рішення так складно, що ми готові довіритися монетці. Однак для цього є раціональніші способи. Про методи прийняття рішень розповідають психологи Кендра Черрі та Стеф Коельо.

Як ухвалити правильне рішення? Дайте собі час подумати, виберіть один чи кілька критеріїв вибору. Враховуйте свої почуття та записуйте їх, напишіть плюси та мінуси, скористайтеся квадратом Декарта, вислухайте думку та пораду близької людини, уявіть найкращий та найгірший варіант розвитку подій та дайте собі право на помилку.

Дайте собі час подумати h2>

Приймаючи рішення щодо важливого чи не дуже питання, не поспішайте. Дайте собі час подумати та зрозуміти, що відчуваєте. Рефлексія допоможе звернути увагу на те, що важливо саме вам, а не колективу, сім’ї, суспільству. В іншому випадку ризикуєте відмовитися від чогось дійсно важливого і успішного, як Уіл Сміт відмовився від ролі в «Матриці», яка стала культовим кіно.

Виберіть один критерій

Найпростіший спосіб прийняти рішення однофункціональний. Якщо вибираєте одяг, можете поставити собі за мету купити білу футболку без принта. Купуючи продукти, поставте за мету купити найбільшу упаковку йогурту в супермаркеті.

Коли один критерій, зосередитися і зробити вибір набагато простіше, але такий метод підходить в основному для простих ситуацій.

Шматочки пазла

Виберіть кілька критеріїв

Як прийняти рішення з двох варіантів? Щоб прийняти рішення з двох або декількох варіантів, потрібно вибрати низку важливих критеріїв і оцінити кожен варіант у балах, радить коуч з психології Кендра Черрі. Наприклад, вибираєте смартфон. Створіть список важливих для вас функцій та оцініть їх у конкретних моделях. Чим більше балів у моделі, тим більше її вибір схожий на правильне рішення. >, важливо використовувати інтуїцію, і інтелект. Поєднання раціонального та інтуїтивного підходу допомагає побачити ситуацію ширше. Зберіть інформацію та оцініть її критично. Прислухайтеся до себе і постарайтеся зрозуміти, що відчуваєте різні варіанти рішення. Зупиніться на золотій середині між логікою та імпульсом, між зваженим та спонтанним рішенням. та недоліки доступних варіантів. Психолог Стеф Коельо зазначає, що виклад думок на папері допомагає знайти ясність, упорядкувати факти. Поруч зі списком можете відзначити свої страхи та побоювання: іноді почуття мають вирішальне значення і допомагають зрозуміти, чому ми чинимо так чи інакше.

Встановіть дедлайн

Щоб ухвалення рішення не розтягнулося на довгі роки, встановіть для себе дедлайн. Наприклад, відповісти на пропозицію щодо роботи потрібно до вечора п’ятниці. Таким чином, отримаєте простір для роздумів, не поспішатимете, але й не відкладатимете прийняття рішення в довгу скриньку.

Поставте нагадування і не обманюйте себе. Погані рішення впливають на все життя як відмова Джона Траволти від ролі в легендарному фільмі «Форрест Гамп».

Ноутбук, олівці, список справ src=

Використовуйте квадрат Декарта

Квадрат Декарта — це техніка прийняття рішень, яка складається із 4 питань. Як ухвалити рішення за допомогою квадрата Декарта? Для цього запишіть відповіді на такі запитання:

  1. Що буде, якщо це буде?
  2. Що буде, якщо це не станеться?
  3. Чого не буде якщо це станеться?
  4. Чого не буде, якщо це не станеться?

Пишіть не лише факти, а й відчуття, сумніви, страхи. Будьте чесні із собою, пишіть відверто. Так зможете не тільки оформити свої думки, а й прояснити ситуацію.

Запитайте думку друга чи близької людини

Іноді корисно дізнатися про точку зору близького друга чи члена сім’ї, особливо при прийнятті важливих рішень, які можуть вплинути на ваше життя загалом. Поговоріть із людиною, з якою почуваєтеся в емоційній безпеці. Розкажіть про свої сумніви та страхи, послухайте, як ваша ситуація виглядає з погляду друга. Необов’язково робити те, що скаже друг, але нові думки завжди варто взяти до уваги.

Дві дівчини сидять на підвіконні

Розгляньте два сценарії

Розгляньте найкращий і найгірший сценарій розвитку подій після прийняття рішення. Психолог Ребекка Стронг пише, що корисно уявити ситуацію в перспективі. Це дасть стимул діяти та допоможе вибрати найбільш вдалий варіант, який наблизить вас до кращого сценарію.

Якщо сумніваєтеся, чи варто йти на співбесіду, уявіть, що в кращому випадку отримаєте хорошу роботу, а в гіршому — просто отримаєте новий досвід і продовжите пошуки.

Дайте собі право на помилку

Одна з найстрашніших частин ухвалення рішень — це усвідомлення можливості зробити неправильний вибір. Не вимагайте занадто багато. Пам’ятайте, що помилятися нормально, інколи ж навіть необхідно. Ви не героїня Марго Роббі з фільму «Барбі», яка має бути ідеальною і щодня проживатиме свій найкращий день без помилок і сліз. Визнавши своє право на помилку, легше впорайтеся з ухваленням рішення.

Єдино правильного способу ухвалити рішення не існує, але є кілька корисних технік. Намагайтеся зважити всі переваги і недоліки, дайте собі час все обміркувати і скористайтеся допомогою друга. Пам’ятайте, що важливо не лише міркувати логічно, а й враховувати свої почуття.