Новини » Статті » Корисне » Як мити казан від нагару, жиру та іржі

Як мити казан від нагару, жиру та іржі

Чавунний посуд має тривалий термін експлуатації за умови правильного догляду. Прибрати застарілий жир, нагар і іржу складно, але можливо. Експерти у сфері домоводства Світлана Баранова та Олена Маслякова розповіли, як ефективно відмити казан у домашніх умовах.

Як видалити жир з казану

Чавунний казан — добротний посуд, який ідеально підходить для приготування різних страв. Він нагрівається повільно, але зберігає тепло. Чавунний посуд важкий і вимагає особливого догляду.

Зробіть першу обробку відразу після покупки. Світлана Баранова у книзі «Чарівний побут» рекомендує новий казанок перед використанням прожарити із сіллю. Для цього насипте кухонну сіль у казан так, щоб вона покрила дно ємності. Поставте на вогонь і кілька хвилин потримайте. Коли сіль стане коричневою, зніміть посуд із плити і дайте трохи охолонути.

Відрізом тканини або зім’ятим папером потріть сіль по всій поверхні чавунного казана. Після видаліть залишки солі, промийте посуд у теплій воді з содою або миючим засобом.

Як очистити казан від нагару в домашніх умовах

  1. Приберіть ложкою або іншим твердим кухонним предметом з дна та стінок ємності залишки їжі.
  2. Налийте у посуд гарячу воду, додайте миючий засіб. Автори книги не радять застосовувати мило для видалення жиру, оскільки воно знищує захисний шар, який утворюється на внутрішній поверхні казана після прожарювання чавунного посуду. Ефективно очищає посуд від жиру гірчиця або сода (2 ч. л. гірчиці або харчової соди на 1 л окропу). Прополощіть чавунну ємність у гарячій воді, щоб видалити залишки жиру та миючого засобу.
  3. Витріть посуд сухим рушником і залиште сушитися.

Як доглядати чавунний казан після приготування їжі? Дотримуйтесь таких простих правил:

  • Їжу після приготування перекладайте з чавунного казана для зберігання в інший посуд.
  • Одразу після приготування їжі мийте казанок. неабразивними миючими засобами, м’якими скребками та щітками.
  • Не залишайте казанок висихати природним шляхом, обов’язково витирайте посуд насухо.
  • Зберігайте чистий чавунний казан у сухому місці, що провітрюється.
  • Не можна прибирати залишки їжі гострими кухонними приладами і терти казан металевими скребками. Подряпана поверхня може стати причиною псування посуду та подальшого пригорання їжі. Він може виникнути як із внутрішньої, і із зовнішнього боку казана. Чи потрібно мити казан зовні? Обов’язково мийте зовнішню поверхню посуду після кожного використання. Якщо утворився нагар, використовуйте для його очищення розігрів на вогні або в духовці, суміш соди та оцту, кип’ятіння з силікатним клеєм, милом і содою. Під впливом високої температури нагар сам відстає від поверхні казана. Інструкція така:

    1. Вимийте казан від залишків їжі та інших забруднень.
    2. Помістіть посуд над вогнем або в духову шафу. Нагрійте до максимальної температури та залиште на 2 години.
    3. Зніміть казан з вогню або вийміть із духовки. М’якою щіткою (не металевою) потріть у проблемних місцях.

    Цей спосіб підходить для очищення багаторічного нагару з чавунного посуду. Важлива умова – не використовуйте ножі та інші гострі предмети для чищення, інакше ви ризикуєте пошкодити казан.

    Людина тримає казан прихватками

    Сода та оцет

    Дійсний спосіб очищення від нагару, заснований на хімічній реакції , передбачає застосування харчової соди та столового оцту. Зробіть так:

    1. Насипте соду рівним товстим шаром на нагар.
    2. Залийте соду столовим 9% оцтом. Повинна відбутися реакція: оцет почне шипіти, пінитися і пузиритися. Залиште посуд на 30–40 хвилин. Змийте залишки суміші та вимийте казанок під проточною водою з миючим засобом.

    Цей спосіб допоможе прибрати стійкий нагар. Здійснюйте маніпуляцію на відкритому повітрі або відкрийте всі вікна в приміщенні.

    Клей, сода та господарське мило

    Ще один дієвий варіант усунення нагару — замочування у воді з клеєм та содою. Щоб очистити казан, зробіть так: Налийте воду у велику ємність.

  • Додайте силікатний клей (1 тюбик) та 100 г соди. Перемішайте та помістіть всередину казанок. Вода повинна повністю покрити чавунний посуд.
  • Поставте каструлю на плиту, доведіть до кипіння, витримайте на вогні 40 хвилин.
  • Вийміть казанок і промийте проточною водою.
  • У книзі «Енциклопедія домашнього господарства» рекомендують чистити чавунний посуд дрібним просіяним піском і наждачним папером. Після очищення жиру та нагару, казан необхідно вимити теплою водою з харчовою содою. Такий спосіб очищення чавунного посуду запобігає прилипання залишків їжі в процесі приготування.

    Миття казана

    Як почистити казан від іржі?

    Щоб видалити іржу, застосовують чистку дрібним піском або содою. При великих пошкодженнях використовують радикальні методи — замочування в оцті чи соляній кислоті.

    Чистка піском або содою

    Пісок або сода — дрібноабразивний матеріал, який виконує якісне механічне очищення. Олена Маслякова рекомендує чистити залізний та чавунний посуд від іржі так:

    1. Просійте пісок через сито. Важливо, щоб усі камінці, черепашки та інші абразивні елементи не брали участь у чищенні.
    2. Розріжте велику картоплину навпіл.
    3. Прикладіть половинку картоплі місцем розрізу до піску, щоб вона прилипла до вологого зрізу.
    4. Потріть іржу піском. За потреби повторіть маніпуляцію.

    Замість піску можна використовувати харчову соду. Нанесіть порошок на іржу, трохи змочіть водою і потріть м’якою щіткою. Після цього видаліть залишки засобу і вимийте казанок.

    Замочування в оцті або соляній кислоті

    Якщо не вдалося очистити іржу безпечними засобами, спробуйте радикальний метод — замочіть в оцтовій або соляній кислоті. Щоб прибрати іржу всередині та зовні, використовуйте такий спосіб:

    1. Знайдіть велику ємність, куди поміщається казанок. Наповніть його водою.
    2. Додайте у воду столовий оцет у пропорції 1:1. Щоб посилити дію розчину можна додати 2 ст. л. рідкого миючого засобу. Якщо ви використовуєте соляну кислоту або оцтову есенцію, беріть 50 мл концентрованої кислоти на 1 л рідини.
    3. Опустіть чавунний посуд у каструлю з розчином. Залиште на 2–3 години.
    4. Через належний час дістаньте посуд і видаліть м’якою щіткою сліди іржі. Після вимийте звичайним способом.

    Під час роботи з кислотами працюйте в рукавичках, респіраторі та на відкритому повітрі. Це допоможе захистити шкіру та дихальні шляхи від агресивних пар.

    Іржа на чавунному посуді з’являється внаслідок неправильного використання та зберігання. Як доглядати за казаном, щоб він не іржавів? Щоб посуд не іржавів, дотримуйтесь таких простих правил його використання:

    • Не тримайте казанок довго у воді.
    • Після миття витирайте насухо тканинним або паперовим рушником.
    • < li>Не допускайте зіткнення з мокрим посудом та вологим текстилем.

    Автори книги «365 золотих порад фен-шуй для кохання, удачі та багатства» радять після миття та сушіння змастити чавунну ємність олією. Це захистить метал від іржі.

    Чавунний казан, змащений олією

    Чавунний казанок – дуже зручний посуд, в якому виходять смачні та корисні страви. Щоб він довго прослужив, необхідно його вчасно мити, очищати від нагару та іржі. У цьому допомагають прості та доступні засоби — сіль, оцет, сода та гірчиця.