Чим прибрати іржу з металу в домашніх умовах
Проржавілі місця можна очистити звичайною алюмінієвою фольгою. Якщо вчасно припинити корозію, можна врятувати предмети. Ефективні способи очищення іржавих металевих предметів у домашніх умовах підказали фахівці з господарювання С. Потапкін, Ю. Маричова, І. Тихонова та М. Жукова.
Механічне видалення
Іржа — продукт мимовільного руйнування заліза та його сплавів (сталь, чавун). Жовто-рудий чи зеленуватий наліт утворюється внаслідок окислення металу під впливом води, кисню чи хімічних окислювачів, зокрема кислот.
Якщо метал окислився незначно, іржу легко очистити жорсткими абразивними пристроями, серед яких найбільш популярні:
- наждаковий папір;
- насадки для дриля; li>
- щітка по металу;
- шліфмашинка.
Видалити іржавий наліт здатна алюмінієва фольга. Зробіть так:
- Оторвіть великий шматок фольги і скрутіть її в щільну кулю.
- Зануріть кулю з фольги в оцет.
- Використовуйте фольгу як щітку для видалення іржі – потріть із зусиллям іржаві місця. Фольга менш груба в порівнянні зі сталевою мочалкою, але відмінно видаляє іржу.
Якщо іржавий наліт ґрунтовний, застосовуйте радикальні способи — хімічні розчини. Відмінно видаляє іржу з будь-яких залізних сплавів домашній засіб для чищення унітазів. До його складу входить луг або кислота (соляна, щавлева), яка розчиняє молекули окису.
Засіб випускають у формі гелю, рідини або порошку. Найкраще для обробки металу підходить гелевий препарат. Щоб позбутися іржі, зробіть так:
- Нанесіть хімікат на проблемну ділянку.
- Залиште на 10 хвилин.
- Видалить іржу сухою тканиною або м’якою щіткою .
- Промийте металеву поверхню теплою водою.
Головна умова при використанні побутової хімії — обережність. Уникайте потрапляння кислоти на шкіру, а парів – у дихальні шляхи. Під час роботи надягайте гумові рукавички та респіратор.
Антикорозійні засоби
Ще один радикальний спосіб позбавлення слідів окислення — застосування спеціальних антикорозійних засобів. Хімічний розчин взаємодіє з оксидом заліза, розчиняючи його за лічені хвилини. При цьому засіб формує захисну плівку, яка запобігає повторній появі іржі. Антикорозійні засоби бувають 2 видів: Кислотні. Такі засоби наносять тільки на осередки корозії, оскільки кислота роз’їдає неушкоджений метал. Деякі кислоти, що входять до складу засобів, є токсичними.
Прибрати іржу можна так:
- Зачистіть поверхню металу від бруду та пухкого шару наждачним папером або щіткою по металу.
- Обробіть іржаву поверхню знежирюючим засобом.
- Нанесіть пензликом або розпилювачем один шар антикорозійної речовини.
- Витримайте до висихання (близько 30 хвилин). Після цього очистіть іржу відрізом сухої тканини.
- Нанесіть другий шар антикорозійного засобу.
Після висихання (2–4 години) метал готовий до фарбування.
Лімонна кислота
Порошок лимонної кислоти відмінно справляється з видаленням оксиду заліза з поверхні сталевих предметів, не ушкоджує метал. Інструкція з очищення нескладна: Вимийте іржавий предмет в мильному розчині (10 мл рідкого миючого засобу на 1 л теплої води).
С. Потапкін та Ю. Маричева, автори праці «Настільна книга з домоводства. 1000 практичних порад на всі випадки життя», рекомендують після видалення іржі натерти оброблені місця гарячим дрібним піском або золою з дерева. Після при необхідності зачищені місця зафарбовують. Оцет Синтетичний (їдальня) або натуральний оцет (яблучний, винний) – агресивний засіб, який містить кислоту. Препарат знезаражує, вбиває шкідливі бактерії на металі, швидко роз’їдає іржу. Автор книги «Чистий дім – щасливий дім. Корисні поради щодо наведення порядку та затишку» М. Жукова пропонує простий спосіб очищення кранів та інших предметів з металу:
- Розведіть столовий оцет з водою у співвідношенні 1:1.
- Розподіліть отриманий розчин по всіх іржавих ділянках кухонною губкою. Сильно іржаві предмети краще повністю занурити в розчин оцту. Залиште на кілька годин (від 2 до 24). Після промийте водою.
Очищена поверхня швидко окислюється, тому необхідно захистити її від кисню — покрити мастилом або фарбою.
Сода та сіль
Залізна і чавунний посуд від частого контакту з водою швидко іржавіє. Щоб прибрати іржу з металевого посуду, скористайтеся такими порадами журналу Cosmopolitan:
- Потріть виріб абразивною металевою щіткою. Це дозволить прибрати залишки їжі, що пригоріли, і верхній іржавий шар.
- Витріть насухо тканинним рушником.
- Поставте каструлю / сковороду на плиту (великий вогонь). Нагрійте, доки посуд рівномірно не розжариться.
- Змішайте харчову соду та кухонну сіль у рівній пропорції.
- Нанесіть суміш на гарячий виріб.
- Потріть проблемні місця щіткою або грубої тканини. У міру натирання суміш темнітиме, а чавун очищатиметься.
- Видалить залишки солі та соди. Витріть виріб сухим тканинним рушником.
Якщо потрібно очистити залізні інструменти, нагрівати їх не варто. Приготуйте суміш солі та соди, додайте трохи води, щоб вийшла однорідна густа кашка. Нанесіть суміш на іржаві ділянки, витримайте 30 хвилин, потім потріть алюмінієвою фольгою або щіткою. Після такого чищення порушується цілісність поверхневої структури металу, тому потрібно нанести захисні засоби. Герметизатор закриє доступ води і повітря до металу, зупинить подальше розповсюдження іржі. h2>
Якщо боїтеся зіпсувати металеву річ, використовуйте делікатні методи видалення іржі. Декілька варіантів чищення заліза та його сплавів представила І. Тихонова у книзі «Радянське домоводство»:
- Кетчуп або томатний соус. Це найшвидший і найбезпечніший спосіб прибрати іржу з металу. Нанесіть томатний склад на іржаві ділянки, потримайте 10–20 хвилин та змийте водою.
- Оцет, сіль та борошно. Такий склад прибирає іржу з латуні. Змішайте 120 мл білого оцту, 1 ч. л. солі та кілька ложок борошна, щоб утворилася пастоподібна консистенція. Нанесіть пасту на іржаву ділянку і не чіпайте 30 хвилин. Після протріть поверхню сухою ганчіркою, промийте водою і висушіть рушником.
- Картопля. В овочі міститься щавлева кислота, яка знищує іржу. На шматочок очищеної картоплі насипте сіль і потріть іржу.
- Риб’ячий жир. Його слід нанести на проблемні ділянки, витримати 2 години, потім видалити іржу губкою. Варто зазначити, що риб’ячий жир утворює на поверхні плівку, яка перешкоджає подальшому іржавінню деталі.
Кошти для боротьби з корозією металу бувають різні. Вибирайте препарат для видалення іржі, виходячи зі ступеня ураження металу. З невеликими іржавими плямами впорається наждачний папір, риб’ячий жир, кетчуп або оцет, іржу видаляйте агресивними речовинами або хімічними складами.