Як випрати іржу з одягу: 5 кращих способів
Іржа на одязі відносять до важких плям, яких складно позбутися. Не поспішайте відправляти улюблену річ у відро для сміття. Агафія Звонарьова та Мирослав Адамчик розповіли про найкращі способи видалення іржі з тканини та поділилися докладною інструкцією виконання такого завдання в домашніх умовах.
Перекис водню
Іржа на одязі — це жовто-коричневі плями, які з’явилися на тканини внаслідок контакту з окисленими металевими предметами. Звичайне прання з миючим засобом може погіршити ситуацію: пляма не зникне, а посвітлішає і розповзеться по матеріалу. Для видалення іржавих плям використовуйте пероксид водню.
Як прибрати іржу з одягу перекисом водню? Виводьте забруднення так:
- Розкладіть річ на рівній поверхні, підкладіть під пляму відріз чистої тканини.
- Змочіть ватяний диск у 3–6% розчині перекису водню і прикладіть до плями. Якщо вати під рукою немає, налийте перекис на пляму. Щоб посилити відбілюючий ефект, посипте пляму харчовою содою.
- Залиште засіб на одязі на 30–60 хвилин.
- Змийте залишки суміші з тканини, потім випрайте з пральним порошком.
Свіжий іржавий слід вивести простіше і швидше, ніж застаріла, пляма, що в’їлася в тканину. Використовуйте перекис для виведення іржі на світлих щільних натуральних (бавовна, льон, денім, трикотаж) або синтетичних (віскоза, поліестер) матеріалах.
Органічні кислоти
Не використовуйте відбілюючі засоби на основі хлору та інших синтетичних компонентів. Вони не видаляють іржу, а освітлюють її. Після такої обробки на білому одязі з’являться коричневі та жовті розлучення.
Як випрати іржу з білого одягу? Вивести пляму іржі можна органічним кислотам – лимонною, винною, щавлевою. Вони роз’їдають іржу і виводять із ниток тканини. Автори книги «Домівництво» пропонують радикальний метод виведення старих іржавих плям:
- Змішайте воду та лимонну кислоту (1 ч. л. на склянку води). Кількість кислоти можна збільшити, якщо іржа інтенсивна і займає значну площу.
- Візьміть велику емальовану ємність. Металевий посуд не підійде, оскільки вступає в реакцію з кислотами. Влийте в каструлю розчин та поставте на плиту. Нагрійте до температури 50–60 °C і зніміть з вогню.
- Опустіть одяг із плямою у підігрітий розчин кислоти і залиште на 15–20 хвилин.
- Вийміть річ із каструлі та прополощіть у холодну воду з додаванням кількох крапель нашатирного спирту.
Дійсним варіантом обробки білих речей вважають і гідросульфіт (натрієва сіль сірчистої кислоти). У 1 л води розведіть 3 ст. л. хімічного засобу, залийте в каструлю та нагрійте до температури 80 °C. Опустіть одяг із плямою у розчин і потримайте 5–10 хвилин. Під час роботи з кислотою не забувайте про захист — надягніть рукавички і відкрийте вікна в приміщенні. посипати зверху дрібною кухонною сіллю і залишити на добу. У поєднанні з сіллю особливо ефективний столовий оцет. Щоб видалити пляму сіллю і оцтом, зробіть так: Змішайте 50 мл столового 9% оцту з 3 ст. л. великої солі.
Для натуральних та міцних тканин підійде вплив високими температурами. У книзі «Будинок без хімії» автор радить у 1 склянку води додати 2 ст. л. оцту та підігріти. У теплій оцтовій воді замочіть брудну річ і залиште на 5 хвилин. Після прополощіть у холодній чистій воді.
Щоб усунути неприємний запах від оцту, випрайте річ з миючим засобом та кондиціонером.
Сік лимона або томатів
З іржавою плямою чудово справляється лимон. Кислота проникає у тканину та видаляє забруднення. Свіжу слабку пляму можна видалити так, як радять автори «Правил догляду за одягом та взуттям»:
- Видавіть сік 1 лимона.
- Змочіть їм пляму кілька разів.
- Накрийте марлею або чистою тканиною. зазвичай.
Аналогічним чином можна позбутися іржавих плям на одязі за допомогою свіжого соку томатів. Видавіть сік сирих помідорів, нанесіть на пляму (підходить для кольорових тканин) і потріть. Залишіть на 20 хвилин, потім випрати з милом. У томатах містяться органічні кислоти (щавлева, лимонна, янтарна, яблучна, винна), які видаляють іржу з волокон.
Як відпрати іржу з кольорового одягу? Забарвлені тканини вимагають дбайливого відношення. Органічні кислоти, оцет, гідросульфіт та перекис водню не можна використовувати для кольорових речей, інакше замість іржі отримаєте знебарвлені плями. Вивести пляму іржі, не пошкодити тканину і зберегти забарвлення або колір виробу допоможе рецепт Агафії Звонарьової з книги «300 корисних порад домашній господині»:
- Натріть мило на тертці.
- Додайте до нього гліцерин та теплу воду (пропорції 1:1:1).
- Перемішайте інгредієнти до отримання однорідної пасти.
- Нанесіть масу рясним шаром на пляму. Потріть іржу.
- Залиште пасту на плямі на добу.
- Через 24 години змийте залишки пасти водою.
- Постирайте річ із миючим засобом у пральній машинці або вручну.
Щоб вивести іржу з джинсової тканини, використовуйте зубну пасту або зубний порошок. Видавіть пасту на плями і розітріть подушечками пальців. Через час змийте, за потреби повторіть процедуру. Зубний порошок потрібно змішати в рівних частинах із гліцерином та водою. Отриману суміш наносять на пляму та витримують близько 8-10 годин. Після прання у звичайному режимі.
Перед застосуванням того чи іншого засобу, перевірте реакцію на невеликій ділянці тканини. Це допоможе уникнути псування улюбленого одягу. Якщо вивести пляму жодним із способів не вдалося, віднесіть річ у хімчистку.
Іржаві коричневі плями псують зовнішній вигляд білого та кольорового одягу. Видалити їх складно, але реально. Для цього застосовують доступні засоби (оцет, лимонну кислоту, перекис водню, гліцерин). Головне — починайте їх виведення відразу, як тільки помітите забруднення.