Образа – це ціла гама емоцій, які здатні лише руйнувати, а не бачити. Вона завдає більше шкоди скривдженому, ніж кривднику, бо немов снігова куля – наростає і перетворюється на справжню загрозу. Що таке образливість і як навчитися прощати всі образи, чітайте в нашій статті.
Для того, щоб зрозуміти, як пробачити образу, потрібно розібратися з її витоками. Детальніше про це розповідає психолог Володимир Решетніков у своєму Instagram-блозі.
За словами фахівця, образа – це невиправдані очікування. Це реакція, що виникає всередині людини, на ситуацію, слова, які сприймаються нею як реально чи уявно несправедливі. Зазвичай супроводжується гнівом, роздратуванням, обуренням, страхом.
«Почуття образи, у якийсь період нашого життя, може бути способом подбати про себе. Таким чином ми захищаємо себе від людини, яка завдала нам болю.
Але, з іншого боку, образи є великим гальмом для наших стосунків, любові до себе та інших людей. Ми стоїмо на місці, застрягаємо у своєму емоційному процесі, поки переживаємо образу.
Образи не карають іншу людину, але, у певний момент, вони починають карати нас.
Тоді образа стає бар’єром, який позбавляє нас внутрішнього спокою, гармонії з собою і заважає почуватися добре, насолоджуватися життям», – пише експерт (тут і надалі орфографія і пунктуація автора збережені – прим.ред.)
Давайте складемо емоційну схему, яка відбувається у нас у душі, коли ми ображаємося.
- Насамперед виникає образа, вона у свою чергу викликає низку гнівних думок, роздратування. Потім, у людини, яка прагне бути щасливою і позитивно мислячою, виникає страх.
- Страх бути поганим. Страх не впоратися з емоціями і виплеснути їх назовні цим викликаючи явний конфлікт. Страх наслідків цієї образи.
- У результаті ми опиняємося у своїй пастці: страх майбутнього, агресії у теперішньому і обурення у минулому. Ви знаходитесь у безвихідному в безпросвітному положенні.
Вибратися з нього допоможуть три протиотрути.
- Перша протиотрута від страху — це віра.
- Друге: від гніву – кохання.
- Третя протиотрута від образи — її вирішення. Тобто прийняття образи.
Працюючи над собою, досліджуючи свої почуття, в якийсь момент ми можемо дійти висновку про те, що нам час відпустити свої образи.
«Відпустити образи – це не означає, що ми дозволимо іншій людині знову завдавати нам болю.
Це означає, що ми приймаємо все те, що було в минулому, для того, щоб встановити кордон на майбутнє», – пояснює фахівець.