Люди дуже часто порушують чужий особистий простір, виявляючи нетактовність, що обертається конфліктами. Тактовність же може стати відмінним соціальним інструментом і в діловій сфері, і в побуті. Як проявляється такт і як його розвинути у себе, підказують фахівці з етикету.
Що таке тактовність і в чому вона проявляється
Британський вчений і письменник-мораліст Джон Леббок говорив, що такт допомагає досягти успіху там, де нічого не можна зробити за допомогою грубої сили. Багато хто звикли давати оточуючим поради, не чекаючи, поки про це попросять.
«Та тобі заміж пора!», «А коли другого народжувати збираєтеся?», «Навіщо ти чоловіка на рибалку відпустила, зіп’ється скоро?». Подібні запитання та коментарі прояв безтактності та невміння поставити себе на місце співрозмовника. Де ж грань між щирим бажанням допомогти та відсутністю такту?
Що таке тактовність? Тактовність – це вміння дотримуватися прийнятих правил етикету та етичних норм у поведінці та спілкуванні. Наявність у людини почуття такту має на увазі здатність зрозуміти співрозмовника, чуйність до переживань інших та вміння висловити підтримку.
Тактовністю можна назвати доброзичливий підхід до людей. Людина з розвиненим почуттям такту спілкування коїться з іншими будь-коли переступає межу делікатності. Щоб не образити опонента і не порушити його особисті межі, висловлюючи свою думку під час спілкування, обов’язково враховують:
- вік співрозмовника;
- його стать;
- рівень освіти;
- поточні обставини;
- ряд інших критеріїв.
Як проявляється тактовність? На думку автора підручника та практикуму «Ділова етика» Лідії Чернишової, наявність почуття такту проявляється у поведінці індивідуума. Тактовна людина ніколи: не відпускає недоречні жарти на адресу опонента; зайве уважно не розглядає іншу людину; привертаючи увагу оточуючих;
< /ul>
Той, хто володіє почуттям такту, вміє тримати слово і завжди виконує обіцянки. На думку особистісного тренера Василя Василенка, він не припускає неприємних для інших ситуацій. Така людина здатна миттєво визначити реакцію співрозмовника на сказане та відповідно реагувати, визнаючи свої помилки.
Чи є мінуси у тактовності? Так. Розвинене почуття такту має на увазі наявність у людини терпіння. Через цю рису характеру тактовна людина часто поступається нахраписним і безпринципним особистостям. Він відповідає їм хамством на хамство, воліє відійти убік, не провокуючи скандал. І, відповідно, на порядок повільніше досягає успіху.
Як розвинути в собі почуття такту?
В ідеалі почуття такту виховується в людині з дитинства. На думку психолога, лайф-коуча Наталії Галейс, на прикладі батьків та їх спілкування один з одним, з оточуючими дитина вивчає правильну манеру поведінки.
Якщо позитивного прикладу в дитинстві не було, то коригувати поведінку можна у дорослому віці. Про це свідчить у книзі «Як стати майстром спілкування? 49 простих правил» Олена Рвачова.
Як розвинути у себе тактовність? Як би банально це не звучало, для цього потрібно ставитися до людей так, як хотіли б, щоб ставилися до вас, а точніше: Займіться саморозвитком і самовихованням. Читайте класику світової літератури, дивіться фільми. Спостерігайте за спілкуванням героїв та вникайте у розвиток їхніх стосунків. Вивчайте психологію та етикет.
Ідеальних людей не існує. Тому, виявивши помилку чи промахи співрозмовника, не акцентуйте на цьому увагу і не намагайтеся поставити його в незручне становище. Це допоможе уникнути конфліктів і сорому за власну поведінку.
Тактичність – це вміння поводитися відповідно до загальноприйнятих норм і розуміти співрозмовника, дотримуючись почуття міри у спілкуванні з людьми. Розвиваючи в собі почуття такту і використовуючи його, не перестарайтеся. В іншому випадку це може завадити досягти особистого успіху.