Що таке етикет і для чого він необхідний
Потреба будувати стосунки в будь-якій спільноті за якимись правилами існує тисячі років. Вимоги етикету змінювалися, розвивалися, охоплювали всі сфери спілкування людей. Автори книг про етикет Тетяна Білоусова, Сніжана Денисенко, Ігор Кузнєцов, Ольга Лукінова розповіли про його види, правила та принципи.
Етикет та його різновиди
Прості правила поведінки засвоюються з дитинства, інші — при необхідності. Етикет — це наука, та її вивчення спрощується тим, що у її основі лежать загальні основні принципи поведінки.
Що таке етикет?
Етикет — це зведення правил, норм, порядку поведінки людини в суспільстві. Вони формувалися в кожного народу з найдавніших часів на підставі культури та традицій. Як пише автор книги про правила етикету Тетяна Білоусова, етикет не має автора, ці правила просто існують у культурі. Причому в кожному співтоваристві складалися особливі уявлення про належну поведінку, тобто про те, як слід поводитися в різних умовах і обставинах.
В етикеті відображається еталон соціальних і моральних норм кожного народу, його уявлення про добро, справедливість , краси, порядку, побутової доцільності Ці норми впливають на зовнішній прояв відносин між людьми, формування стереотипів поведінки.
Загальні принципи норм поведінки
Етикет передбачений у всіх сферах життя, засвоїти його у всьому обсязі важко. Але завдання полегшує те, що це правила спираються на єдині загальні всім сфер принципи. Що входить до правил етикету? Це такі загальноприйняті правила:
- Дотримання культури мови, манери говорити.
- Ввічливість і доброзичливість у спілкуванні. >
- Повага до інших традицій та культури.
Неабияке значення надається при цьому охайності та акуратності. Зовнішній вигляд людини не повинен ображати естетичні почуття оточуючих.
Різновиди етикету
Кожна людина щодня обертається серед багатьох інших людей, ситуацій та обставин. Автор книги «Сучасний етикет» Ігор Кузнєцов підкреслює, як важливо, щоб людину правильно розуміли і сприймали, а для цього вона повинна дотримуватися норм соціальної та професійної поведінки. Вони поширюються на прості правила привітань, звернень, правила поведінки у колективі, у різних громадських місцях.
Які є види етикету? У всіх сферах життя існують правила поведінки, тому різновидів етикету багато:
- Це загальногромадянський етикет, який склався в кожному суспільстві на основі традицій та правил.
- який будується на повазі до оточуючих.
- Присутній етикет, який наказує норми поведінки в державних та культурних установах, у громадських місцях.
- Гендерний етикет, який наказує враховувати у спілкуванні різне становище та роль у суспільстві чоловіків і жінок.
- Діловий етикет.
- Професійний етикет: дипломатичний, військовий, спортивний, сервісний та багато інших.
Існують спеціальні види етикету, які корисно засвоїти для підвищення особистої культури: Мовний, заснований на стійких формах ввічливості.
Сучасна цивілізація породила нові форми етикету, пов’язані з усним та письмовим обміном інформацією за допомогою електронних засобів. Ольга Лукінова, авторка книги «Цифровий етикет. Як не бісити один одного в інтернеті», простежує норми поведінки, які складаються при спілкуванні в інтернеті. Навіщо потрібен етикет і чому він актуальний? У наш час найбільш затребуваними та актуальними стали норми поведінки там, де в комунікації беруть участь багато людей – у громадських місцях, у ділових відносинах, у подорожах.
Присутній етикет
У сучасному житті людину постійно супроводжують контакти з безліччю інших людей у громадських місцях, у транспорті, на вулиці. Відносини у своїй регулюють загальноприйняті норми.
У статті «До питання про структуру етикету» автори пишуть, що найменш суворий повсякденний етикет дозволяє вибрати правильну лінію поведінки при зустрічі, знайомстві, бесіді, спілкуванні.
Грамотне спілкування в рамках правил сприяє досягненню взаєморозуміння між людьми, допомагає встановлювати контакти, заводити зв’язки, створює доброзичливі стійкі взаємини, виявляє повагу. Етикет позбавить ризику бути неправильно зрозумілим, дозволить почуватися впевнено у штатних та позаштатних ситуаціях.
Діловий та професійний етикет
У професійній сфері зростає роль корпоративного етикету. Автор статті «Сучасний етикет: можливості та кордони» Сніжана Денисенко вважає, що дотримання етикету в робочому середовищі є підвищення авторитету професії.
Службові відносини будуються на принципі субординації керівника та підлеглих. Сьогодні вони набувають нових рис: паритетність відносин керівників та підлеглих, взаємодія, партнерство. Такі норми, як чітке виконання обов’язків та договорів, пунктуальність та дотримання термінів, збереження конфіденційності інформації та пунктуальність створюють імідж бізнесмена, дають зрозуміти оточуючим, чи надійний він партнер.
Завдяки виконанню правил внутрішнього розпорядку (манера спілкування по телефону, норми поведінки, дрес-код) у компанії або на виробництві створюється доброзичлива продуктивна манера спілкування без недоречного гумору та панібратства.
Діловий етикет допомагає будувати успішні відносини з колегами, партнерами, клієнтами та відвідувачами. Новій людині ухвалення корпоративної етики дозволить легше влитися в колектив. Дотримання правил забезпечить сприятливі умови для вирішення завдань, які стоять перед установою чи колективом.
Етикет у поїздках та подорожі
Люди отримали можливість подорожувати та спілкуватися з різними народами світу. Перед поїздкою за кордон важливо вивчити традиції, звичаї та правила етикету країни, куди вирушаєте у подорож, адже у різних народів вони можуть відрізнятися. Дотримання місцевих правил етикету дозволить уникнути незручних ситуацій при спілкуванні з представниками іншої віри та культури , розташує місцевих жителів до спілкування, викличе повагу до туриста.
Знання етикету важливе для кожної людини. Воно свідчить про його культурний рівень, вихованість, освіченість, характеризує його ставлення до себе та інших людей. Дотримання норм поведінки не завдасть шкоди іміджу, дозволить виглядати гідно.