Нам хочеться бути супер продуктивними і скрізь встигати. Але якщо робота з’їдає весь час і робить замах на сон, час сказати собі «стоп». Така продуктивність є токсичною, і її треба викорінювати.
Що таке токсична продуктивність
Якщо працюєте з ранку до ночі, смертельно втомилися, але все одно незадоволені результатами, можливо, ваша продуктивність стала токсичною.
Що таке токсична продуктивність? Продуктивність стає токсичною, коли людина відчуває, що має бути продуктивною весь час, і розставляє пріоритети у своєму вічному списку справ на шкоду своєму благополуччю, пояснює клінічний психолог, викладач Гарвардської медичної школи Наталі Крістін Даттіла.
Ситуація стає токсичною. , коли, наприклад, людина пропускає обід через страх відстати в роботі., або впадає в паніку, тому що потрібно забрати дитину з дитячого садка, а це весь дорогоцінний час і потрібно працювати. Комусь здається, що якщо він не на межі зриву, то недостатньо продуктивно працює. Треба працювати, поки не звалишся з ніг, тоді буде гідний результат. Не можна просто піти на прогулянку з другом або поговорити з колегами за чашкою кави, а повсякденні справи не приносять радості. Все це свідчить про токсичну продуктивність.
Тенденція перфекціонізму та занепокоєння про високу продуктивність зводить людей з розуму, пише спортивний психолог і консультант з лідерства Стен Бічем у книзі «Елітні уми: створення конкурентної переваги». Перфекціонізм змушує людей думати, що все, що вони коли-небудь зроблять, не буде досить хорошим.
Причини токсичної продуктивності
Сучасне суспільство надає продуктивності великого значення. Коучи розповідають, що потрібно вставати зі сходом сонця та переробити купу справ ще до того, як потрапите на роботу. Все більш популярною стає хастл-культура чи культура метушні. Вона проповідує наполегливу працю і довгий час роботи як ключ до успіху, а компанії заохочують це. Але задля досягнення професійного успіху не зважають на власні потреби, пояснює доктор соціальних наук Ольга Моліна. Так культура суєти заохочує токсичну продуктивність.
Ускладнюють ситуацію соціальні мережі, де впливові люди та знаменитості діляться інформацією, як і скільки вони працюють. Бізнесмен та винахідник Ілон Маск, наприклад, написав у Твіттері, що ті, хто працює по 40 годин, ніколи не змінять світ. Він спить 6 годин на добу, решта часу працює. Пробував спати 4 години, щоб більше встигати, але довелося відмовитися від цього, оскільки продуктивність падає. токсична продуктивність часто виникає у важкі часи невизначеності. Робота відволікає від думок і дає тимчасовий приплив дофаміну, пояснює клінічний психолог Кетрін Ескер. Але це лише тимчасова пов’язка від стресу та дискомфорту, які ми можемо відчувати.
Ознаки токсичної продуктивності
Якщо людині вдається знаходити баланс між роботою та особистим життям, її продуктивність не страждає. Але якщо вона має такі характерні ознаки, час бити на сполох:
- Регулярна робота в понаднормовий час. Нормально іноді виділяти кілька годин для завершення великого проекту, але регулярна практика стає токсичною, пояснює автор платформи управління роботами Asana Келі МакНіл. Це робота у вихідні, робота допізна, ранній вхід до системи, щоб надолужити втрачений час.
- Почуття провини за те, що не виконали достатньо роботи. Вимоги до себе явно завищені та нереальні.
- Робите тільки те, що має чітку мету, вважаєте, що решта непродуктивна. Через це уникаєте зустрічі з друзями, розслаблення та милування моментом. Турбота про себе не в пріоритеті — це марна трата часу. Відмовляєтеся від відпочинку, приготування здорової їжі, проведення часу з коханими людьми.
- Зазнаєте хронічної тривоги або депресії, постійно турбуєтеся про роботу, переживаєте, що робите недостатньо.
- Відчуття вигоряння. Якщо ви довго навантажуєте себе, можете відчувати виснаження, низький моральний дух, постійні проблеми зі здоров’ям.
Токсична продуктивність проявляється по-різному. Але це загальні тривожні сигнали, які не можна ігнорувати. jpeg”>
Наслідки дисбалансу
Токсична продуктивність — не клінічний діагноз, проте вона може негативно позначитися на психічному та фізичному здоров’ї, призвести до тривожності, депресії, розладу сну, проблем із самооцінкою, вигорянню, попереджає Наталі. Крістін Даттило.
Деструктивні установки типу «я гірший за інших», «я нікчемність», «я нероба» непомітно руйнують внутрішній каркас і знищують самооцінку. Бажання робити все ідеально призводить до залежності від громадської думки та високих стандартів. І ви, як хом’ячок у біговому колесі, нарощуєте оберти, щоб заслужити зовнішнє схвалення навіть ціною свого здоров’я.
Постійно турбуючись про свою продуктивність, ви вганяєте себе у хронічну тривожність, що не дає повноцінно працювати. Психіатр і психоаналітик Джозеф Анібалі у книзі «Тривожний мозок» пояснює, що неспокійний мозок негативно впливає на увагу, концентрацію, здатність до зосередження, настрій та багато іншого.
Якщо не зможете вчасно зупинитися, це зробить ваш організм , він просто надовго вийде з ладу В результаті постійного емоційного перенапруги та стресу настає вигоряння – хронічна втома та роздратування. Вам вже нічого не захочеться робити і не буде на це сил.
Як позбутися токсичної продуктивності
Якщо виявили у себе ознаки токсичної продуктивності, необхідне перезавантаження. Бізнес-тренер Симона Мілас пропонує керувати своїм життям, а не зациклюватися на надпродуктивності.
Як впоратися з токсичною продуктивністю? Розподіліть всі справи на 4 категорії:
- важливі та термінові;
- важливі, але не термінові;
- не важливі, але термінові;
- не важливі та не термінові.
>
Почніть день зі справи з першої категорії, потім перейдіть до другої. Якщо залишиться час, займіться справами з 3 і 4 категорій, але краще делегуйте їх виконання. навіть у вихідні, що вам зараз робити, радить Симона Мілас. Краще запитайте себе, що ви можете зробити зараз без стресу.
У вас лише одне життя. Це не генеральна репетиція і не пробний прогін.
Прагнення максимальної продуктивності природно і зрозуміло. Щоб вона не перетворилася на токсичну, не зациклюйтесь на роботі, залишайте у своєму житті місце для інших приємних речей.