“Хочу і буду!”: психологи розповіли про те, як натренувати свою силу волі

Коли не вдається щось зробити, звинувачуємо силу волі. Чи вона слабка, чи її взагалі немає. Як працює воля людини, дізналися у практикуючого психолога Дар’ї Доніної та з профільних видань.

Сила волі потрібна для досягнення мети

Що таке сила волі? Це здатність людини вибудовувати свою поведінку таким чином, щоб досягти мети, не піддаючись спокусам, які цьому перешкоджають.

У коментарях для психолога Дар’я Доніна пояснює, що таке сила волі:

коли “треба” стоїть вище, ніж “хочу”. Вона відповідає за наш самоконтроль. Сила волі потрібна людині для досягнення цілей на кожному кроці. Це може бути глобальна мета, наприклад, побудувати будинок або ряд повсякденних завдань, які ми часто робимо, як би не помічаючи. Дар’я Доніна пояснює: Допустимо, у вас вихідний і потрібно прибратися вдома. Якби у вас не було сили волі, ви б це не робили. /1121/91a8e164faac55ee.jpeg”>

Полити квіти, погладити білизну, прибити поличку у ванній — щоденні виклики. Щоб усе це зробити, потрібно докласти маленького чи значного зусилля.

Сила волі — вміння сказати «ні» спокусі

Коли йдеться про силу волі, більшість одразу асоціює її з можливістю сказати « ні» різним спокусам — пончику, цигарці, випадковим стосункам. Людина називає себе безвільною, якщо йде на поводу у свого шлунка чи чогось ще.

Психолог та автор книги «Сила волі» Келлі Макгонігал пропонує називати цю силу «Я не буду». «Просто скажи ні» — три улюблені слова волинників і лежнів всього світу, пише Келлі Макгонігал. Однак часом набагато важливіше сказати так, інакше як зробити все те, що відкладається? За допомогою сили волі, навіть якщо невпевненість, інші турботи та реаліті-шоу по TV намагаються сказати протилежне. Назвемо цю силу «Я буду».

«Я буду» та «Я не буду» — дві сторони самоконтролю. Щоб дати відсіч спокусі, важливо пам’ятати, що ви дійсно хочете – пончик чи влізти у джинси. Тому самовладання і сила волі включають три сили: «Я буду», «Я не буду» і «Я хочу».

Ресурс сили волі може вичерпатися

Самоконтроль вимагає усвідомлених зусиль , А це енерговитратний процес. Коли людина живе в режимі багатозадачності і їй все необхідно тримати під контролем, починає здаватися, що мізки закипають. Ця образна фраза характеризує стан піку активності під час вирішення складних завдань. У такі моменти мозок може витрачати до 70% усієї енергії організму.

Ресурс сили волі вичерпують будь-які усвідомлені зусилля, пишуть автори книги «Тригери. Як запустити позитивні зміни в житті» Маршалл Голдсміт та Марк Рейтер. Наприклад, потрібно поставити на паузу цікавий фільм і продовжити роботу, або, працюючи в інтернеті, ви повинні контролювати себе, щоб не відволікатися на теми, які не стосуються робочих завдань.

Якщо любите сидіти в соцмережах, але намагаєтеся обмежувати час перебування в них, для цього теж потрібні вольові зусилля, які не безмежні. Тому, коли плануєте свій день, відносите до пріоритетних завдання, які потребують ресурсу самоконтролю, щоби сили волі вистачило на все. До вечора самоконтроль вичерпається, і ви дозволите собі все, що до цього забороняли.

Силу волі можна натренувати

Щоб дізнатися, чи є у вас сила волі, задайте собі кілька питань і чесно на них дайте відповідь, рекомендує в коментарях психолог Дар’я Доніна:

1. Чи є у вас звичка робити справи?2. Чи вмієте ви змусити себе щось зробити? Чи можете ви пристосуватися до умов, навіть якщо це складно?

Якщо ствердно відповіли на всі питання, сила волі однозначно є.

Як розвинути силу волі? Сила волі як м’яз, а отже її можна натренувати, впевнена Келлі Макгонігал. Дослідники Меган Оутен та Кен Ченг з’ясували, що м’яз самоконтролю тренується, якщо почати контролювати те, що контролювати не звикли. Наприклад, кількість з’їдених цукерок або грошові витрати.

Дівчина з цукеркоюЯк сила волі пов’язана зі сміливістю? Вольові якості залежать від властивостей нервової системи, від того, яка людина — рішуча, смілива чи навпаки. Сміливий той, хто здатний придушити почуття страху та йти до наміченої мети, не підкоряючись йому. Смілива людина більш вольова, ніж боягузлива.

Силі волі потрібен чіткий план

Читачам Дар’я Доніна дала кілька порад, які допоможуть ефективніше керувати силою волі:

1. Ставте чітку мету. На кшталт «Я у точці А, а хочу у точку Б. Що можу при цьому зробити?».2. Краще дізнавайтеся про себе. Визначте тригери своїх імпульсів, відзначайте свою поведінку, думки та почуття, що заважає досягти результату.3. Виробіть здорові звички. Це може бути режим дня, фізичні вправи.4. Обов’язково наголошуйте на своїх досягненнях, хвалите себе.

Темп падіння самоконтролю може зменшити структура, пишуть Маршалл Голдсміт і Марк Рейтер. Коли ми діємо за планом, ми не так швидко втомлюємося, ресурс самоконтролю вичерпується з меншою швидкістю. Наприклад, завдання прийому медикаментів полегшують спеціальні коробки таблеток на тиждень. Це звільняє від необхідності постійно контролювати, які таблетки коли приймати. Сила волі любить похвалу Сила волі працює у зв’язці з самоконтролем та самодисципліною, які визначаються генетикою та вихованням. Діти мають низьку силу волі. Її повинні розвивати батьки, пояснила Дар’я Доніна:

Це як приказка «Справі час, а часі потіху»: спочатку зробимо, а потім гуляти підемо. І надалі це закріплюється. Для дитини дуже важлива похвала батьків за те, що вона зробила. Дорослі ж повинні самі себе хвалити та заохочувати, підкреслює експерт із відносин:

Коли ми щось зробили (добилися мети, виконали важливу роботу), ми отримуємо дофамін та серотонін, пишаємось собою, а похвала за отримані результати підкріплює ефект. Можна завести щоденник, в якому відзначатимете, що потрібно зробити і помічати, який ви молодець. Стан задоволення, гордості за себе служить непоганою мотивацією. Якщо самоконтроль слабшає, його може компенсувати достатня мотивація.

Батьки обіймають малюка

Силу волі відновлює сон і вбиває стрес

Якщо не висипаєтеся, киньте нарікати на слабку силу волі. Ресурс самоконтролю та пам’ять відновлюються в процесі сну. Вночі мозок очищається від продуктів метаболізму та вранці працює як годинник. Від недосипу інтоксикація загальмовує його роботу, і навіть грандіозні зусилля волі можуть виявитися марними.

Наприклад, якщо ви вирішили присідати щодня, то щоранку це буде зробити легше порівняно з минулим днем. Мозок засвоїв цю інформацію. І чим більше днів ви присідаєте, тим менше сили волі для цього потрібно докладати, все йде за планом і вже зробленою звичкою. «Зірватися» можете, коли не виспитеся, адже тоді ваша воля буде на нулі.

Короткий стрес здатний акумулювати сили, в тому числі силу волі. Але якщо це хронічний стрес, підвищений рівень кортизолу та адреналіну вбиває нейрони. Від цього знижується здатність мислити, а сила волі — це розумовий процес.

Сила волі — це шлях до влади над собою та над небажаними спокусами. Щодня вона змушує нас йти до наміченої мети, а не валятись на дивані. Її можна розвинути та нею можна керувати. Це може бути першою метою, за якою йдуть інші.