Новини » Статті » Самореалізація » Як заспокоїти людину в істериці: 10 простих та ефективних порад

Як заспокоїти людину в істериці: 10 простих та ефективних порад

Істерика може статися з людиною будь-якої миті. Діяти потрібно швидко та обережно. Як допомогти людині, яка впала в істерику, пояснили психологи Вітні Гудман та Сара Саркіс.

Підтвердіть його досвід

Більшості людей не потрібні складні поради та аналітичні коментарі. Часто вони просто хочуть, щоб їх вислухали без осуду, осуду та інших зауважень. Тому консультант із психічного здоров’я Уітні Гудман радить вислухати людину та підтвердити її досвід. Що сказати людині в істериці? Скажіть таке: Я слухаю тебе. Це звучить дуже важко», «Так, тобі довелося пережити дуже складну історію», «Мені так шкода, що тобі довелося пережити такий біль».

Дві дівчини в обіймах сидять на вулиці

Запитуйте

Задавайте уточнюючі питання щодо їхнього досвіду: «Як це було?», «Що ти відчув у цей момент?». Не намагайтеся перекласти тему або розповісти, якої ви думки про цю ситуацію. Цікавтеся людиною, яка потребує підтримки. Але якщо він не готовий говорити про свої відчуття, шануйте це.

Запитуйте ненав’язливо і не наполягайте на чіткій відповіді, адже це не інтерв’ю, а спроба підтримати людину, якій погано. Недарма кажуть, що розмови з друзями мають терапевтичний ефект.

Встановіть зоровий контакт

Встановлення зорового контакту допоможе іншій людині відчути себе в центрі уваги, відчути, що з нею комфортно спілкуватися, що ви поряд і готові підтримати його. Якщо уникати зорового контакту, співрозмовник може відчути, що поруч із ним незручно чи хочете уникнути розмов, кинути їх у біді. Дивіться в очі, час від часу переводьте погляд, але пам’ятайте про те, щоб підтримувати зоровий зв’язок і не втрачати нитки розмови.

Легко доторкніться

З дотиком потрібно бути обережним: воно може бути як підтримуючим, так і дратівливим. Допустимо покласти долоню на плече або легко торкнутися, щоб дати відчути підтримку. Необов’язково обіймати людину або брати її за руку (таке припустимо лише з близькими людьми).

Переконайтеся, що співрозмовник нормально ставиться до дотиків, перш ніж доторкнутися знову. Якщо йому потрібні обійми, він сам про це скаже або дасть знати рухом тіла.

Жінка тримає руку співрозмовника

Говоріть спокійно

Якщо хочете заспокоїти когось, то й самому потрібно бути спокійним або справити таке враження. Не кричіть, не підвищуйте голос, це лише посилить ситуацію. Розмірна, спокійна розмова з природними інтонаціями має в своєму розпорядженні і підтримує.

Згадайте ведучого Фреда Роджерса (Том Хенкс) у фільмі «Гарний день по сусідству» (2019). Його спокійний голос, що лунав із телеекрану, заспокоював і дорослих, і дітей. Телеглядачі настільки довіряли ведучому, що зверталися до нього за підтримкою з особистих питань. Коли хтось в істериці, його префронтальна кора мозку знаходиться в автономному режимі. У цій ситуації люди не можуть опрацювати свої емоції.

Людина потребує достатньої самосвідомості, щоб зробити глибокий вдих, а самосвідомість — це перше, що зникає за сильних емоцій. Сядьте поруч із людиною і разом із нею зробіть глибокий вдих. Візьміть на себе роль префронтальної кори на 30–90 секунд.

Не гнівайтесь

Якщо хочете допомогти, не піддавайтеся емоціям. Навіть якщо ви справедливо сердитесь на те, що сталося з людиною, або на те, що вона сама з собою зробила, контролюйте себе, не впадайте в гнів і агресію.

Зла людина автоматично стає жорстокою, від неї виходить небезпека, тому заспокоїти вона точно не зможе, пише видання PsychCentral. Навпаки, в такому разі людина в істериці опиниться в ще більш небезпечному становищі: і всередині, і зовні все виходить з-під контролю. Змініть обстановку Психолог Сара Саркіс пише, що зміна обстановки позитивно впливає на стан людини. Допоможіть йому залишити місце, де з ним трапилася істерика. Вийдіть із приміщення на вулицю, пройдіть уздовж вулицею, якщо цього можливо.

Так ви зможете усунути людину від тригерів, перервати контакт із подразником. Це особливо важливо, якщо істерику спровокувало щось конкретне. Крім того, зміна обстановки дає простір для застосування інших порад, у тому числі дихальної техніки.

Пара на прогулянці

Дайте інструкцію

Чітка інструкція допоможе людині в істериці перейти на зовнішній світ. Говоріть покроково: «Візьми до рук склянку, зроби два ковтки води. Глибокий вдих, видих. Ще два ковтки». Також можна дати інструкцію, яка допоможе залишити небезпечне місце: Візьми мене під руку і зроби два кроки вперед. Зупинися, подивися мені у вічі. Тепер три кроки вперед».

Подібну техніку в екстрених ситуаціях застосовують парамедики із серіалу «9–1–1» (2018). Це не професійні переговорники, але люди, які хочуть допомогти уникнути небезпеки для життя.

Будьте на зв’язку

Якщо знаходитесь не поруч із людиною, яка впала в істерику, все одно їй можна допомогти. Важливо, щоб відчувалася ваша присутність та підтримка. Це можна зробити і в телефонній розмові, як робить Джен (Христина Епплгейт) у серіалі «Мертв для мене» (2019), і в листуванні.

Як заспокоїти людину в істериці з листування? Напишіть: “Я слухаю тебе”, “Жахливо, що ти переживаєш це”, “Я поруч, розкажи мені, що ти зараз відчуваєш”, “Випий склянку води, сядь на диван і напиши мені”. Запропонуйте людині записати вам відео або зателефонуйте йому.

Коли людина в істериці, їй потрібна безпека та підтримка. Не поспішайте з порадами про правильне життя та раціональні рішення. Просто спонукайте поряд, вислухайте та підтримайте людину. Визнайте, підтвердіть його досвід, розмовляйте спокійно та підтримуйте зоровий контакт.