Для чого потрібні здорові особисті межі та як їх відстоювати? Ділимося думкою фахівця.
У своєму Instagram-блозі психолог Зіна Шамоян розповідає про те, що таке особистісні кордони та як їх правильно вибудовувати.
За словами експерта, психологічні кордони – це розуміння власного “я”, окремого від інших, усвідомлене відділення власного “я” від інших.
Кордони визначають людину, її можливості, бажання, відчуття та стосунки з іншими людьми.
Здорові кордони – це про вміння чути, розуміти, розбиратися у своїх внутрішніх відчуттях та давати на них правильну реакцію іншому.
Якщо за внутрішніми відчуттями небезпечно – відмовити, а якщо виникає бажання та інтерес – погодитися.
- А що робити, коли система внутрішніх орієнтирів зламана?
- Що робити, коли не почуваєшся?
- Коли не віриш собі?
- Коли сумніваєшся в собі?
- Що робити, коли мова не повертається сказати “ні” “, боячись відмови, або “так”, коли хочеться від сорому?” Безперечно, наша внутрішня система орієнтирів, як і будь-який механізм, іноді потребує ремонту. відновлювати після дитинства, в якому їх не вибудували. Інакше ви розчинитеся в близьких людях чи подіях. , бо ваш внутрішній будинок без вікон та дверей.
Вилікувати свої межі – це повернути собі відчуття себе. Почати чути свої відчуття та почуття. =”formatted-body__italic”>(тут і далі орфографія і пунктуація автора збережені – прим.ред.)
За словами експерта, дуже багато людей, не маючи особистісних кордонів, взагалі зрікаються контактів,
“Тому що, коли ми спілкуємося з людиною, яка не має кордонів, вона буде робити так, як ми хочемо.
Людина без кордонів ніби не має голосу та прав, єдина її можливість хоч якось захиститися – це закритися. Сховатись “у будиночку”.
Цей механізм тимчасово захищає від посягань інших. Але рано чи пізно доведеться вирішувати це питання та будувати здорові кордони”, – додає фахівець.
Щоб зробити своє життя комфортнішим, а себе — щасливішим, потрібно відповісти на кілька важливих питань про себе та облаштувати внутрішній світ. < /p>
Особисті межі можна і навіть потрібно вибудовувати відповідно до своїх цінностей. Якщо ви ще не визначили їх, можна влаштувати мозковий штурм, виписати основні десять, а потім скоротити спочатку до п’яти, а потім до трьох. >
Отримати короткий список базових і дуже важливих життєвих орієнтирів. Як часто вам доводиться переступати через них? точки.
Головна ознака “здорових” кордонів — це їх гнучкість.
Якщо ви вмієте віддалятися від небезпечних або неприємних вам ситуацій.
Якщо ви можете, у залежно від ситуації, відкриватися та закриватися, адекватно використовувати слова “так” і “ні”.
Якщо ви вважаєте зближення з людьми, яких вибираєте, комфортним та безпечним.
Якщо ви здатні враховувати як свої власні інтереси, так і інтереси оточуючих.
То ваші стосунки з людьми стають набагато простішими, чеснішими та приємнішими.