Новини » Статті » Корисне » Що робити, якщо розбився градусник: покрокова інструкція та поради

Що робити, якщо розбився градусник: покрокова інструкція та поради

Ртуть — метал, який за кімнатної температури виглядає як важка сріблясто-біла дзеркальна і дуже рухлива рідина. У побуті її можна зустріти у ртутному термометрі. Пари ртуті надзвичайно отруйні для людини. Автори книг та наукових статей пояснили, що треба робити, якщо у будинку розбився термометр.

Що робити, якщо розбився ртутний градусник: інструкція

Ртуть (Hg) – це хімічний елемент підгрупи цинку. Речовина ртуть – перехідний метал, який при температурі -38,83 ° C починає плавитися, при кімнатній – зберігає рідкий стан. Вплив ртуті навіть у невеликих дозах може спровокувати серйозні проблеми зі здоров’ям: речовина має токсичну дію на нервову, травну та імунну системи, легені, нирки, шкіру та очі.

У багатьох будинках досі використовують ртутний градусник. Рідкий метал не становить небезпеки, поки укладений у скляну герметичну оболонку термометра. Якщо ртутний градусник розбивається в житловому приміщенні, рідкий метал, що міститься в ньому, звільняється і ділиться на безліч дрібних крапель, які проникають у ворс килимів, тріщини підлог, щілини між плінтусом і підлогою.

Щоб пари отруйного металу не завдали шкоди необхідно ретельно очистити від нього приміщення. Для цього потрібні такі матеріали та пристрої:

  • захисний одяг (медичний одноразовий халат, бахіли, шапочка, гумові рукавички);
  • окуляри та респіратор;
  • скляна банка з кришкою, що щільно закривається, для консервації зібраної ртуті;
  • вата, пластир або скотч;
  • лист щільного паперу;
  • поліетиленові пакети для утилізації речей;
  • /li>
  • в’язальна спиця або товста голка (шприц);
  • ліхтар або лампа;
  • хімікати, що мають окислювальні властивості та містять сполуки хлору (марганцівка, білизна, хлоринол).

Одяг для захисту

Зберігайте спокій, не панікуйте і дотримуйтесь наступного алгоритму дій:

  1. Видаліть із приміщення всіх людей, які не задіяні у прибиранні ртуті, домашніх тварин.
  2. Вдягніть старий одяг, який потім можна викинути або захисний костюм. Дихальні шляхи та очі захистіть від парів ртуті респіратором та захисними окулярами.
  3. Огляньте всі предмети та поверхні там, де був розбитий градусник, щоб знайти всі кульки ртуті. Скористайтеся ліхтариком для освітлення кутів, щілин, тріщин у підлозі, виїмок та нерівностей.
  4. Починайте збирання ртуті з найбільших крапель. Закочуйте кульки металу товстою голкою або в’язальною спицею на щільний аркуш паперу, який зігнутий навпіл.
  5. Помістіть зібрані краплі ртуті в приготовлену скляну банку.
  6. З’єднайте менші кульки ртуті в одну велику. Для цього підкочуйте їх вістрям спиці або голки один до одного. Коли вони склеяться разом, закотіть ртуть на лист і відправте в банку. Збирайте дуже дрібні кульки пластиром або скотчем. Притискайте стрічку липкою стороною до місця, де є краплі рідкого металу. Коли ртуть приклеїться до клейкої поверхні, помістіть забруднений фрагмент у скляну банку. Все, чим працювали з ртуттю, поміщайте у скляний посуд.
  7. Зніміть статеве покриття та видаліть усі частинки токсичного металу, якщо частинки ртуті потрапили за плінтус, під ламінат чи паркет.
  8. Щільно закрийте банку з ртуттю та відходами, щоб отруйні пари не виходили назовні. Поставте її в недоступне для дітей місце поза житловим приміщенням, а потім здайте представникам рятувальної служби.
  9. Зберіть та покладіть у поліетиленові пакети забруднені ртуттю речі, винесіть на вулицю.
  10. Опрацюйте будинок хімічними речовинами здатні знешкодити ртуть. Підійде розчин марганцівки темно-бурого кольору з додаванням кухонної солі, оцтової есенції або лимонної кислоти, хлорсодержащіе засоби. частинки ртуті. Залишіть його на 7–8 годин і вимийте із застосуванням миючих засобів.

Для профілактики тиждень проводьте щоденні вологі прибирання та робіть тривалі провітрювання.

Ртутний градусник

Що можна і чого не можна робити, коли розбився градусник

У процесі збирання ртуті потрібно використовувати засоби особистого захисту. Робін Лі та група вчених пояснили, що вдихання парів ртуті може спричинити пневмоніт, бронхіоліт, набряк легенів і навіть смерть. швидкістю. Що температура середовища, то швидше випаровується ртуть. При цьому в організмі затримується приблизно 80% ртутних пар, що вдихаються, які накопичуються в організмі і вражають клітини і системи організму. >

  1. Прибирайте в захисному одязі. Не наступайте на місця, де є ртуть.
  2. Кожні кожні 15 хвилин робіть перерву і виходьте на свіже повітря.
  3. Після збирання ртуті пийте багато рідини (води, компоту, чаю): ртутні освіти виводяться з організму людини через нирки.
  4. Якщо підозрюєте, що частки ртуті залишилися у квартирі, викличте фахівців із газо-ртутним аналізатором.

Градусник ртутний

Якщо розбили градусник, категорично забороняється:

  • Збирати ртуть пилососом. Прилад забруднюється частинками ртуті та стає небезпечним. Фільтри пилососа не затримають усю ртуть, тому більша частина у розпорошеному вигляді опиниться в приміщенні та осяде на всіх поверхнях.
  • Змітати кульки ртуті віником. Жорсткі прути подрібнюють отруйні кульки в дрібний пил, який потрапляє в повітря і в легені.
  • Викидати на смітник або в сміттєпровід термометр і частинки ртуті, що розбився.
  • Спускати ртуть у каналізацію. Вона осяде на стінках каналізаційних труб, і витягти рідкий метал буде неможливо. Їх треба викинути.

Вчені Юлія Ніконова, Сергій Васильєв та Олексій Борисов стверджують, що сріблястий метал належить до класу небезпеки номер один. Але й сьогодні у світі люди використовують побутові прилади, що містять ртуть. На міжнародній Мінаматській конвенції проти ртутного забруднення планети заявили, що людство зможе знайти гідні альтернативи ртуті, щоб скоротити та повністю припинити її використання відповідно до вимог Конвенції про заборону використання та торгівлі ртуттю, яку підписали багато країн світу.

Срібляста рідина з металевим блиском – ртуть – починає випаровуватися при температурі 18 °С і вище. Її отруйні пари можуть призвести до хронічної ртутної інтоксикації та розвитку багатьох захворювань. Бережіть себе та навколишнє середовище та відмовтеся від використання побутових предметів з ртуттю. Якщо ж у будинку розбився градусник, зробіть все, як радять фахівці, проведіть ретельне очищення всього приміщення.