Багато користувачів Windows стикаються з ситуацією, коли процесор ПК або ноутбука постійно завантажується до 100% — це може відбуватися в простоях, під час певних дій, в іграх та інших ситуаціях. У цьому матеріалі ми розглянемо, як з’ясувати, чим викликане таке навантаження на процесор у Windows 11 та 10, а також варіанти дій.
Навантаження 100% на процесор — варіанти рішення
- Визначення процесу
- Устранення проблеми
- Додаткова інформація
Визначення процесу, який навантажує процесор
Незалежно від конкретної ситуації, навантаження процесора викликане виконанням певного процесу Windows, тому перше завдання — з’ясувати причини та шляхи їх усунення, визначивши цей процес. Для цього можна використати кілька способів:
- Використати стандартний диспетчер завдань Windows 11/10, запустивши його за допомогою комбінації клавіш Ctrl+Shift+Esc або з контекстного меню кнопки “Пуск”. У ньому можна відсортувати процеси за стовпцем “ЦП”, натиснувши на його заголовок.
- Використовуючи альтернативні диспетчери завдань, зокрема — Process Explorer, який можна завантажити з офіційного сайту, запустивши від імені адміністратора. Це переважний варіант, оскільки для ряду процесів, які часто викликають високе навантаження, він дозволяє отримати додаткову інформацію, яка не представлена у стандартному диспетчері завдань: наприклад, двічі натиснувши на процес svchost, можна побачити інформацію про параметри командного рядка, з якими він був запущений, і визначити конкретну службу, що викликає навантаження.
З’ясувавши назву процесу, що навантажує процесор до 100%, можна перейти до подальших дій, залежно від ситуації.
Можливі варіанти результатів цього етапу
- Навантаження на процесор зникає відразу після відкриття диспетчера завдань і відновлюється після його закриття — з великою ймовірністю на комп’ютері є шкідливе програмне забезпечення. Рекомендуємо виконати перевірку за допомогою KVRT, Kaspersky Rescue Disk, Miner Search.
- Навантаження викликане системним процесом Windows.
- Навантаження виходить від процесу якоїсь сторонньої програми.
Рішення проблеми з високим навантаженням на процесор
Якщо навантаження викликане якимось системним процесом Windows 11/10, слід з’ясувати, за що він відповідає, і знайти рішення конкретно для цього процесу. Найбільш поширені системні процеси, що викликають високе навантаження, та рішення для них:
- svchost.exe
- WmiPrvSE.exe (WMI Provider Host)
- Служба вузла SysMain
- MsMpEng.exe
- System
- TiWorker.exe (Windows Module Installer Worker)
- Системні переривання
- Wsappx
- Csrss.exe
- Sihost.exe (Shell Infrastructure Host)
Якщо процес, що викликав проблему, не представлений у списку, спробуйте виконати пошук в Інтернеті — швидше за все, опис завдань процесу і рішення високого навантаження знайдеться.
Декілька приміток щодо системних процесів
- Навантаження на процесор у Windows 11/10 від системних процесів може зростати після певного періоду простою та зникати через короткий час після початку використання комп’ютера. Це пов’язано з функціями автоматичного обслуговування системи, яке запускається в періоди простою.
- Одна з найпоширеніших причин підвищеного навантаження — фонове встановлення оновлень Windows, що також можна побачити, якщо зайти в “Центр оновлень” у “Параметрах”. Таке навантаження зникне після завершення їх встановлення.
У ситуації, коли йдеться про якесь стороннє процес (або ви не знаєте, що це за процес), достатньо виконати пошук в Інтернеті за його назвою та, залежно від ситуації та конкретного процесу, прийняти відповідні рішення, наприклад:
- Видалити програму, якщо немає необхідності в її використанні.
- Видалити відповідну програму або сторонню службу з автозавантаження, якщо вона не потрібна.
- Спробувати переустановити, оновити програму, яка викликає проблеми.
Як итог, універсального рішення 100-відсоткової нагрузки на процесор немає — все залежить від конкретних обставин і процесу, що призводить до навантаження. Якщо ви не можете розібратися самостійно, опишіть ці обставини в коментарях, і я постараюся підказати рішення.
Додаткова інформація
Деякі додаткові нюанси та підходи до вирішення розглянутої проблеми:
- Краткочасний сплеск навантаження на процесор до 100% при відкритті диспетчера завдань — нормальне явище, потім вона автоматично падає до прийнятних значень (при цьому для “Бездіяльності системи” відображається висока “навантаженя”, яка насправді є вільними ресурсами). При відсутності інших проблем і ознак підвищеної навантаженя щось робити не слід.
- Високе навантаження на процесор у сучасних іграх, у “важких” програмах може бути нормальним явищем, вплинути на яке не завжди можливо, або тільки зміною налаштувань самої гри або ПЗ.
- Якщо ви спостерігаєте 100% навантаження процесора при вмиканні ПК або ноутбука (після “Завершення роботи”), але вона зникає, якщо використати опцію “Перезавантаження” в меню завершення роботи, спробуйте відключити швидкий запуск Windows.
- Якщо на комп’ютері встановлено сторонній антивірус, перевірте, чи вирішує проблему його видалення з подальшою перезавантаженням (при необхідності його можна встановити повторно згодом). Деякі користувачі встановлюють кілька антивірусів одночасно — це майже завжди призводить до проблем, подібних до тих, що досліджуються в статті.
- У разі якщо ви змінювали налаштування схеми електроживлення, вмикали режим енергозбереження на своєму комп’ютері або виконували інші аналогічні дії, перевірте, чи зміниться ситуація, якщо повернете відповідні параметри в початковий стан: увімкніть схему електроживлення з максимальною продуктивністю (або “Сбалансовану”), відключіть енергозбереження, перевірте обраний режим живлення в “Параметри” — “Система” — “Живлення і батарея”.
- Перевірте, чи вирішує проблему чиста завантаження Windows — при її використанні в системі вимикаються всі сторонні служби та елементи автозавантаження. Якщо це вирішило проблему, залишиться з’ясувати, який з цих елементів викликає підвищену навантаження.
- Апаратні проблеми, пов’язані з живленням, можуть викликати ті ж симптоми. Йдеться про вихідний з ладу блок живлення, який не видає необхідні напруги та потужність, використання неоригінального зарядного пристрою ноутбука.
- В деяких випадках несправність периферії або якихось внутрішніх компонентів комп’ютера (наприклад, дисків) або проблеми з їх підключенням також викликають “зависання” з високим навантаженням на процесор.
Сподіваюся, щось з запропонованого допоможе усунути 100-відсоткове навантаження на процесор, або визначити, що у вашому випадку воно є результатом звичайної роботи системи та програмного забезпечення.