Душна людина завжди все знає краще за інших. Поговориш із ним п’ять хвилин — і в кімнаті ніби нема чим дихати. Які ще ознаки має така людина? Як з ним спілкуватися та як не бути таким?
Душна людина має цілий спектр проявів. Зарозумілий, зарозумілий – таку характеристику дає Кембриджський словник. Надмірно традиційний, нудний, той, що слідує прийнятим звичаям і пристойностям, пише портал Vocabulary.com.
Стомлює оточуючих
Таку людину називають скрупульозною, занудою, критичною, нечутливою. Він стомлює оточуючих буквально з перших хвилин розмови. Нависає і не розуміє, що людина хоче, щоб її дали спокій, а не читали нотації або повторювали одне й те саме багато разів. Поруч із ним стає емоційно душно і не хочеться ділитися жодними почуттями чи емоціями.
Спілкування з «душилою» не завдасть серйозної шкоди. Щоб з ним не посваритися, проговоріть свої емоції. Дослідження показали, що в результаті такої практики мозок переключається з емоцій на розумовий процес і людина усувається від переживань.
Не розуміє чужі емоції
Одна з найяскравіших ознак «душнили» — невміння розпізнавати чужі емоції. Він недостатньо емпатичний і толерантний. Причина – нерозвинений емоційний та соціальний інтелект.
Емоційний інтелект включає самоконтроль, прагнення, наполегливість, емпатію, вміння мотивувати свої дії, пояснює психолог Деніел Гоулман у книзі «Емоційний інтелект». В емоції потрібно привнести розум, і тоді їхній вираз буде доречним. Соціальний інтелект забезпечує ефективну взаємодію Космосу з людьми.
Душна людина не розуміє невербальні сигнали, не може правильно визначити ні свої, ні чужі емоції. Тому, коли знайомий розповідає йому про фінансові проблеми, замість підтримки може почути: «Ну я ж казав, що так буде!».
Нав’язує свою точку зору
Душна людина роздає поради праворуч і ліворуч, хоча її про це ніхто не просить. Додайте до цього занудний, повчальний тон, монотонність у викладі, і можна вже очікувати, як співрозмовник почне закочувати очі, показуючи, що йому це не потрібно.
Але не тут було, від задушливої людини так просто не позбутися. Він підсунеться ще ближче, довірливо і по секрету викладе ваш план дій, від якого не можна відступати ні на крок. Слухайте, виконуйте і ще дякувати будете, бо ніхто, крім нього, вам це не підкаже.
Вибудовуючи спілкування таким чином, рано чи пізно від душної людини відвернуть знайомі і навіть друзі. Тому йому треба поставити запитання, чому так відбувається, і усвідомити проблему. А далі – вчитися вести діалог.
Не слухає інших, перебільшуючи свою значимість
«Душніл» нецікава думка інших, тому вона не дає можливості людині висловити свої думки та почуття. Весь фокус уваги він зосереджує на собі, оцінюючи власну персону вище за інших.
Знайомий персонаж? Так, це їхня величність нарцис. Може, не в чистому вигляді, але має нескромні нахили. Але це не від надмірної любові до себе, а від нерозуміння та невідчуття себе, пояснює психотерапевт Юлія Пірумова у книзі «Тендітні люди. Таємні двері у світ нарцисів».
Людина, яка не любить себе, не може розуміти та любити інших людей. Важливо почати вивчати себе та свої емоції. Запитайте себе: «Чому я так поводжуся?», «Що мені це дає?», «Які емоції я відчуваю?». Розібравшись у собі, можна поступово навчитися бачити та розуміти інших.
Складно з почуттям гумору
«Душніла» не вміє безтурботно веселитися та радіти. Те, що іншим смішно, здається йому дурним, неправильним. Він намагається все пояснити з погляду логіки та реальних подій, не розуміючи природу гумору, дивацтва образів та абсурду ситуації. Меми з котиками – хіба це смішно? Це ж фотошоп!
Якщо на вечірці в офісі всі хочуть розслабитися, подуріти, він критикує таку поведінку, може вести міркування на якусь серйозну глобальну тему, не відчуваючи недоречності своєї поведінки.
Почуття гумору — чудовий спосіб соціальної взаємодії, пише інтернет-платформа «Практична психологія». Його можна розвинути. Для цього дивіться більше комедій, слухайте коміків і ви усвідомлюєте, що все це з нашого життя. Вивчіть кілька кумедних жартів, розкажіть їх співрозмовникам і оцініть реакцію.
Прагне все тримати під контролем
Душна людина вимоглива не тільки до себе, а й до оточуючих, часто влазить не у свою справу. Він намагається контролювати все та всіх:
- «Навіщо ти туди пішов? Що тобі там потрібно?»;
- «Ти неправильно миєш посуд!»;
- «Чому ти так розставляєш тарілки?».
Можливо , Причиною такої поведінки став зайвий перфекціонізм батьків, які вимагали від дитини підкорятися єдиному стандарту. Наприклад, змушували його мити пів разів на три дні, без різниці, брудний він чи ні. Тепер він вимагає цього від своїх домочадців та від прибиральниці коридорів будинку, незважаючи на те, що має свій графік роботи, а у близьких зовсім інші погляди на прибирання.
Бажання контролю за своїм життям — позитивний момент. Але якщо контроль стає всепоглинаючим, то це вже нездорова тенденція, пише автор Psych Central та волонтер-консультант Емма Дібдін. Надмірність видає внутрішню тривожність.
Критує та виправляє
«Душніла» не розуміє, що ділова розмова чи листування — це одне, а неформальна дружня бесіда чи спілкування в соцмережах — зовсім інше. Він вказуватиме на помилки і виправлятиме їх скрізь: неправильний наголос, закінчення, вимова. Він вважає це неприйнятним, адже так не можна і так неправильно.
Якщо допустите неточність у якомусь визначенні, терміні, задушлива людина не лише вас виправить, а й прочитає довгу лекцію на цю тему. Добре, якщо ви знаходитесь на навчальному семінарі, хоч і там втомливо слухати занадто широкі та зациклені на одному пояснення. Але якщо таке відбувається на дружній вечірці, жертві «душнили» не позаздриш. Треба терміново шукати вагомого приводу, щоб перервати тираду.
Душній людині настав час зрозуміти, що її уникають не через свою недалекість, а через її неуважність до інших і занудство. Важливо навчитися розслаблятися і дозволити цьому світу бути недосконалим.
Може бути агресивним і не поважає особисті межі
Душна людина дратується і може виявляти агресію, якщо щось йде не так, як вона планувала. Якщо він начальник, підлеглим із нею непросто: «душила» довго й скрупульозно вивчає питання, як прийняти рішення, важко приймає чи взагалі приймає нововведення. Якщо хтось йому суперечить, то може накричати і навіть звільнити з роботи.
Поняття особистих кордонів у нього розмите. Колегам може давати поради щодо їхнього особистого життя, потай читати СМС на чужому телефоні, виявляти фамільярність у спілкуванні з ледь знайомими людьми.
Душних людей уникають, і це стає їхньою проблемою. Розпізнати ознаки душної людини нескладно. Якщо впізнали в них себе, поведінку можна скоригувати і побудувати гармонійні стосунки з оточуючими, не завдаючи дискомфорту собі та іншим.