Більшість ноутбуків, а також деякі ПК і моноблоки оснащені кардрідером для читання карт пам’яті SD та, іноді, інших типів. Іноді кардрідер може не працювати: він не реагує на вставлену карту пам’яті, не відображається в диспетчері пристроїв чи виникають інші проблеми при його використанні. У цій інструкції ми докладно розглянемо, що робити, якщо кардрідер на ноутбуці або комп’ютері не працює, щоб виправити проблему. Методи, які ми наведемо, розраховані для Windows, але деякі з них будуть універсальними і не залежать від операційної системи.
Чому не працює кардрідер — як виправити
Диспетчер пристроїв і драйвери
Перевірка роботи і призначення букви
Налаштування BIOS/UEFI і підключення
Додаткові варіанти
Перевірка наявності кардрідера та драйверів у диспетчері пристроїв
Перший рекомендуємий крок — перевірити, чи присутній кардрідер у диспетчері пристроїв Windows. Для цього виконайте такі дії:
- Відкрийте диспетчер пристроїв. У Windows 11 та Windows 10 для цього можна натиснути правою кнопкою миші на кнопку «Пуск» і вибрати відповідний пункт контекстного меню. Альтернативний варіант — натиснути клавіші Win+R на клавіатурі та ввести diskmgmt.msc.
- Перевірте наявність кардрідера. Пристрій може розташовуватися в розділах «Контролери USB», «MTD-пристрої», «Хост-адаптери пам’яті», іноді — як окремі пристрої у розділі «Дискові пристрої». Назва може містити «SD», «SDHC», «Card Reader» або щось подібне.
Якщо такі пристрої відсутні, зверніть увагу на наявність у диспетчері пристроїв якихось пристроїв з помилками (жовтий трикутник із знаками питання). При наявності таких пристроїв, двічі клацніть на них і подивіться опис помилки: можливо, це і є кардрідер, а інформація про помилку допоможе розібратися в проблемі.
Якщо кардрідер присутній у диспетчері пристроїв (при цьому він не функціонує) або присутні пристрої з помилками, рекомендую відвідати сайт виробника ноутбука чи материнської плати комп’ютера (знайти сторінку підтримки вашої моделі в Інтернеті), завантажити оригінальні драйвери: чіпсету, а також драйвери USB контролерів і, якщо є, окремі оригінальні драйвери кардрідера від виробника, а потім їх встановити. Навіть якщо на комп’ютер встановлена Windows 11 або Windows 10, а на офіційному сайті драйвери лише для попередніх версій системи, має сенс виконати їх завантаження і установку: зазвичай вони працюють без жодних проблем.
У випадку ноутбука і при наявності на офіційному сайті драйверів управління живленням (ATK, ACPI, Power Management), завантажте також їх.
Якщо ви не можете знайти необхідні драйвери, можна використовувати програму Snappy Driver Installer для їх автоматичного пошуку.
Перевірка роботи кардрідера і призначення букви для карти пам’яті
Якщо кардрідер є у диспетчері пристроїв, але при цьому не видно жодних помилок, можливо, він працює справно, але ви не спостерігаєте ознак його роботи. Рекомендую перевірити:
- З’являється чи новий пристрій у диспетчері пристроїв у розділі «Дискові пристрої» при підключенні карти пам’яті.
- Якщо відповідь — так, кардрідер справний. Можливо, карті пам’яті не призначена буква, і її потрібно призначити вручну: відкрийте «Управління дисками» (Win+R — diskmgmt.msc або у меню правого кліку на кнопці Пуск), якщо підключена карта пам’яті там відображається, натисніть правою кнопкою миші на ній і виберіть пункт «Змінити букву диска або шлях до диска», а потім натисніть «Додати» і виберіть букву для карти пам’яті.
- Якщо ви раніше цього не перевіряли, рекомендую перевірити — чи працює кардрідер з іншими картами пам’яті, оскільки проблема може бути в самій карті: несправність або просто окислені контакти. У останньому випадку може бути достатнім акуратно очистити їх ластиком.
Перейдіть у диспетчер пристроїв і подивіться, чи присутні в підрозділах реєстру:
- HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows
- HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows
підрозділ з ім’ям RemovableStorageDevices. Якщо він є, спробуйте видалити цей підрозділ (правий клік по ньому — видалити підрозділ) і перезавантажити комп’ютер: у цьому підрозділі може бути встановлено заборону на використання знімних запам’ятовуючих пристроїв.
Якщо кардрідера немає в диспетчері пристроїв — налаштування BIOS/UEFI і підключення
Якщо ви не спостерігаєте жодних ознак наявності кардрідера, можливі такі причини ситуації:
- Кардрідер відключений у BIOS/UEFI. У BIOS деяких ноутбуків є опція для відключення кардрідера (може називатися Card Reader, Media Card, знаходиться у розділі конфігурації системи або пристроїв), а також опція включення енергозбереження для кардрідера. Перевірте наявність таких пунктів і, якщо знайдете, активуйте кардрідер або вимкніть економію енергії для нього. Тут може бути корисним: Як зайти в BIOS/UEFI на комп’ютері або ноутбуці.
- Для ПК один з ймовірних варіантів — відсутність підключення кардрідера до роз’єму для підключення USB-пристроїв на материнській платі. Можливо, він не був підключений із самого початку, або підключення було порушене під час робіт всередині корпусу комп’ютера. Має сенс перевірити і переконатися в тому, що кабель підключений надійно.
- У деяких випадках налаштування енергозбереження USB у BIOS також можуть впливати на роботу кардрідера: як на ПК, так і на ноутбуці. Якщо такі опції є у вас у BIOS, перевірте, чи зміниться ситуація, якщо вимкнути енергозбереження.
Додаткові способи вирішення проблеми
В завершення — ще кілька варіантів, які можуть допомогти, якщо попередні способи не призвели до вирішення:
- Якщо кардрідер працює після перезавантаження (Пуск — Перезавантаження), але не працює після «Завершення роботи» і повторного ввімкнення (в останніх версіях Windows ці дії за замовчуванням сильно відрізняються за своєю суттю), спробуйте вимкнути швидкий запуск Windows.
- Якщо кардрідер присутній у диспетчері пристроїв, відкрийте його властивості подвійним клацанням і, у випадку наявності вкладки «Управління електропостачанням», вимкніть опцію «Дозволити відключення цього пристрою для економії енергії». Також можна спробувати вимкнути цю ж опцію для кореневих USB-концентраторів і/або «Універсальний USB-концентратор».
- Якщо ще зовсім недавно все справно працювало, а операційну систему не перевстановлювали, можуть допомогти точки відновлення системи.
- Причиною не працездатності може стати апаратна несправність самого кардрідера. Найчастіше — пошкоджені, зігнуті або окислені контакти всередині роз’єму для підключення карт пам’яті. При наявності необхідних навичок можна спробувати вирішити проблему самостійно.
Сподіваюся, один з варіантів допоміг розібратися і вирішити проблему у вашому випадку.