Давні мудреці та сучасні тренери пропонують різні методики покращення життя. Колесо балансу – одна з них. Що являє собою система та як її застосовувати, пояснив коуч Джо Грін.
Суть, застосування та складові колеса балансу
Всі бояться змін, але вони неминуче наступають. Щоб зробити їх більш контрольованими і самостійно визначати, в якій сфері життя проводити, було створено особливий інструмент. wheel of life), – одна з технік особистісного зростання, що дозволяє проаналізувати повсякденність, навести в ній порядок, повернути спокій та контроль над ситуацією. Вона ґрунтується на використанні візуального інструменту у вигляді діаграми.
Хто придумав колесо балансу? Його придумав і запатентував Пол Майєр, американський бізнесмен, мотиваційний коуч та мільйонер, який заснував Інститут мотивації успіху (1960). Він не став його першовідкривачем, а доопрацював найдавніші інструменти культового та пізнавального характеру, об’єднавши їх та зробивши надбанням громадськості.
Колесо балансу допомагає подивитися на ситуацію в житті з боку і неупереджено. Воно демонструє провали та перекоси, вказуючи на приховані ресурси та точки, в яких зусилля витрачаються марно. Його основна перевага – наочність та простота складання, тлумачення та застосування. Видання The Coaching Tools Company називає його інструментом швидкої допомоги.
Колесо балансу потрібне всім, хто бажає переконатися в тому, що його життя збалансоване і комфортне, всі потреби задовольняються, відсутня дисгармонія і можна продовжувати жити в тому ж дусі. Або тим, хто відчуває дискомфорт, незадоволений собою і життям, готовий до роботи над проблемою. , взяв за основу буддійську емблему Дхармачакра, що символізує шляхетний вісімковий шлях, вказаний Буддою і що веде до припинення страждання та звільнення від сансари. Існує кілька шаблонів, у яких колесо балансу складається з 6, 8, 12 чи 20 секторів. Є можливість створити власне унікальне колесо життя, комбінуючи різні сектори. (кохання).
Можна використовувати й інші сектори, наприклад:
- будинок та простір;
- секс;
- духовний розвиток;
- зовнішність (краса);
- статус (становище в суспільстві).
< li>відносини з дітьми;
Колесо життєвого балансу індивідуальне. На набір секторів впливає вік, життєві пріоритети, цінності та емоційний стан у момент складання діаграми. Коло колеса – своєрідна вистава життя в цілому. Кожен його сектор є однією з важливих сфер. Вони забезпечують стан задоволеності та щастя або ж незадоволеності та пригніченості.
Як скласти і використовувати колесо балансу
Доктор філософії Джеремі Саттон вважає, що колесо балансу дасть глибоке розуміння аспектів особистості, які процвітають або борються, допоможе змінитися, усунувши бар’єри для руху вперед. Як скласти колесо балансу? Видання Mind Tools називає цей процес мозковим штурмом по життєвих сферах. Щоб зробити діаграму, виконайте такі дії:
- Накресліть коло.
- Поділіть його на 8 рівних сегментів.
- Позначте центр колеса цифрою «0».
- Кожний сегмент розділіть на 10 частин поперечними штрихами.
- Пронумеруйте штрихи від 0 до 10 так, щоб цифра 10 лежала на лінії зовнішнього кола.
- З’єднайте штрихи між собою, створивши кола всередині кола.
- Оцініть поточний стан справ у кожному сегменті так, щоб «0» було показником повного провалу, а 10 — успіху.
- Заштрихуйте сегмент до позначки поточного стану. .
- Оцініть отриманий результат.
При оцінці ситуації в кожній сфері ставте собі запитання:
- Чи є задоволеність цією сферою?
- Чи все мене в ній влаштовує?
- Що я відчуваю, коли думаю про цю сферу?
Щоб пояснити ситуацію, використовуйте такі рекомендації:
- Значення 0–3 — ситуація тривожна.
- Показник 4–7 — ситуація вимагає уваги та спостереження.
- Значення 8–10 — добре і навіть відмінно.
Просумуйте отримані цифрові дані та порівняйте з візуальною картинкою. Та сфера життя, яка найменше зафарбована і набрала найменшу кількість балів, стала джерелом проблем і незадоволеності. необхідно регулярно аналізувати та оновлювати. При складанні потрібно бути чесними, об’єктивними, беземоційними, відштовхуватися від цілей, а чи не фантазій. Не можна докоряти себе за помилки, ігнорувати відсутність балансу або прагнути до того, щоб він дорівнював 10 з 10. Потрібно пам’ятати, що всі сегменти пов’язані один з одним. відповісти на такі запитання:
- Чим хочеться зайнятися насамперед?
- Що саме потрібно міняти негайно?
- Чи достатньо зусиль докладається сьогодні?
- Який план дій потрібен на місяць, три місяці, рік?
li>
Відповіді на них допоможуть грамотно розподілити обмежені ресурси часу та сил, які є у людини. Наприклад, нормалізація сегменту «відпочинок» призведе до покращення зовнішності та здоров’я, появи енергії для кар’єри та особистого життя.
Склавши список пріоритетів, можна приступати до втілення ідей у реальність. При роботі з колесом життя важливо пам’ятати, що воно динамічне і змінюється разом із людиною. У зв’язку з цим діаграму потрібно вчасно оновлювати.
Завдяки ефективним методикам самоаналізу можна дізнатися, що відбувається сьогодні, як упоратися з існуючими проблемами та зробити майбутнє райдужнішим. Не гасіть пожежі, а використовуйте колесо балансу — один із найдієвіших способів трансформації життя, перевірений багатьма практиками.