Новини » Статті » Самореалізація » Кайдзен: що це, суть і основні принципи

Кайдзен: що це, суть і основні принципи

При грамотному виробництві будь-яка компанія здатна досягти високих результатів. Практика кайдзен дозволяє не лише оптимізувати робочі процеси на всіх рівнях бізнесу, а й покращити життя людини. Тому важливо розібратися, що таке філософія кайдзен, в чому її суть і головні принципи.

Що таке кайдзен?

Це японська практика чи філософія, яка зосереджена на постійному вдосконаленні процесів у бізнесі та житті людини. Доктор філософії, клінічний психолог, письменник Роберт Маурер у книзі «Крок за кроком до досягнення мети. Метод кайдзен» визначає кайдзен як стратегію дрібних кроків, які ведуть до постійного вдосконалення.

Країна походження терміна — Японія. Спочатку він означав комплекс пов’язаних дій, що призводять до підвищення якості виробничих процесів, систем управління та готової продукції. Сьогодні філософія кайдзен припускає, що на безперервному вдосконаленні мають бути зорієнтовані всі сфери життя людини (суспільна, трудова та приватна). залежить якість послуг і продукції. Усі співробітники компанії на регулярній основі пропонують незначні покращення, які переважно не мають глобального характеру. Персонал може не обмежуватися певною областю та вносити пропозиції на зміни в будь-якій сфері діяльності, де можна досягти вдосконалення. Ключ до успіху японських компаній. Серед перших компаній, які впровадили систему, була найбільшою сьогодні автомобілебудівною корпорацією Toyota. Кайдзен став популярним у всьому світі і позначив одну з найважливіших концепцій менеджменту.

Яка суть системи кайдзен?

Вона полягає в безперервному потоці невеликих поліпшень у всіх сферах бізнесу (управління, виробництво, продажі ) та життя людини без втрат. Головна мета — ощадна ефективна діяльність без втрати коштів, зусиль, часу та особистого потенціалу.

Кайдзен виходить із того, що на будь-якому підприємстві неможливо обійтися без проблем. При цьому організація позитивно сприймає труднощі, адже стимулюють поліпшення.

Наприклад, як пише у книзі «Бізнес з нуля. Метод Lean Startup для швидкого тестування ідей та вибору бізнес-моделі» підприємець, письменник Ерік Ріс, на фабриках Toyota будь-який робітник міг без побоювань зупинити потокову лінію, якщо помічав шлюб чи інші проблеми, які можуть призвести до погіршення якості продукції.

Люди працюють на автомобільному заводі

Що дає застосування кайдзен?

Впровадження та практика філософії кайдзен у бізнесі за мінімальних витрат коштів призводить до значної позитивної динаміки в діяльності компанії в цілому та кожного співробітника зокрема.

Система допомагає вирішувати дрібні та глобальні завдання шляхом удосконалення культури праці. Мисленням компанії керує не покарання за минулі помилки, а можливість покращення спільного майбутнього підприємства та його працівників.

Впроваджуючи кайден у життя, люди знаходять свіжі ідеї, освоюють навички, удосконалюються, реалізують особистий потенціал. Філософія вчить формувати життєві цілі та стратегії, аналізувати своє життя, ставати усвідомленим, відповідальним і зрілим. Де застосовується кайдзен? Кайдзен у бізнесі сприяє безперервному поліпшенню: управління і технологій;

  • якості товарів і послуг;
  • корпоративної культури;
  • виробничих процесів;
  • продуктивності праці;
  • лідерства та надійності всіх членів колективу;
  • інших сфер діяльності компанії.
  • Сьогодні практика застосовується у будь-якій сфері життєдіяльності людини. Масштабні радикальні чи революційні життєві зміни викликають у людей страх і тому часто неуспішні. Коли людина живе відповідно до філософії кайдзен, вона робить кроки, які пом’якшують негативну реакцію мозку та стимулюють творче та раціональне мислення.

    Як у книзі «Кайдзен. Японський метод трансформації звичок маленькими кроками» пояснює письменник Сара Харві, мета філософії кайдзен — визначення конкретних цілей та їх досягнення легко здійсненними маленькими кроками. Використовуючи в приватному житті систему кайдзен, яка враховує психологічні причини, що перешкоджають досягненню мети, людина легша:

    • позбавиться шкідливих звичок;
    • поліпшить стан здоров’я;
    • змінить ставлення до себе та життєвих цілей;
    • облаштує комфортне житло;
    • може побачити оточення в новому світлі.

    Впровадження кайдзен сприяє саморозвитку і самовдосконалення, успішності в особистому та професійному житті.

    Щасливі люди

    Принципи та елементи кайдзен

    Основна ідея концепції кайдзен — ощадливе виробництво, яке ґрунтується на усуненні збиткових процесів, упорі на потреби споживача та оптимізації професійної діяльності кожного співробітника.

    Які принципи підходу кайдзен?

    Ось найважливіші з них:

    1. Зосередженість на клієнтах. Товари та послуги повинні повністю задовольняти потреби споживача.
    2. Безперервні зміни на краще у всіх сферах організації. Вони мають не епізодичний, а безперервний характер.
    3. Проблеми — шлях до вдосконалення. Організація визнає, що покращення неможливі без труднощів і виносить їх на відкрите обговорення.
    4. Мала ступінь відокремленості, максимальна відкритість між робочими місцями та відділами.
    5. Створення робочих команд та гуртків якості, де членом стає кожен працівник незалежно від посади.
    6. Управління проектами через міжфункціональні команди. З принципом пов’язана ротація, властива японському менеджменту. Створення «підтримуючих взаємин». Хороші відносини між працівниками та їхня залучення до діяльності компанії неминуче призведе організацію до підвищення результатів.
    7. Розвиток самодисципліни. Кожен працівник здатний до самоконтролю та самоповаги, вміє поважати інших співробітників та компанію загалом.
    8. Розвиток по горизонталі. Особистий досвід кожного співробітника має стати надбанням усієї організації.
    9. Самовдосконалення. Навчання широким умінням, навичкам, багатьом спеціальностям. Службовці вчаться визначати сферу особистої відповідальності та починати з вирішення своїх завдань.
    10. Інформування співробітників. Кожен працівник повинен мати повну інформацію про компанію.
    11. Делегування повноважень персоналу. Кожному співробітнику передається вказаний обсяг повноважень.
    12. Грамотне управління. Починати діяльність з планування та зіставляти план з результатом.
    13. Аналіз того, що відбувається в організації та дія на основі достовірних фактів.
    14. Вбудовування якості в процес на ранніх етапах.
    15. Стандартизація. Методи та механізми, що дають змогу закріпити набутий успіх.

    Щоб усі принципи кайдзен працювали та стали потужним інструментом підвищення якості, в організації потрібно створити певні умови.

    Люди в офісі радіють успіху

    Які ключові елементи кайдзен ?

    Ось найважливіші з них:

    1. Командна робота. Для досягнення мети та покращень у роботі співробітники всіх рівнів працюють як одна команда та роблять все, що можуть для блага компанії та колег. Командна робота включає взаємне навчання, постійний обмін інформацією, своєчасне виконання обов’язків.
    2. Персональна дисципліна. На будь-якій посаді кожен співробітник підвищує самодисципліну, навчається управлінню часом, дотриманню регламентів та вимог, якості виконання, витрачанню ресурсів.
    3. Високий моральний стан. Незалежно від успіху реалізації змін, персонал зберігає високий моральний дух. Керівництво впроваджує в роботу мотиваційні інструменти (облік заслуг, хороші умови праці, система винагород та заохочень, оплата медичних послуг тощо).
    4. Кружки якості. До складу гуртка входять службовці різних рівнів. Тут співробітники можуть обмінюватись навичками, технологіями, ідеями та іншими ресурсами. Взаємодія персоналу дає можливість працівникам оцінювати свою ефективність, що сприяє покращенню персональної діяльності.
    5. Пропозиції щодо покращення. Незалежно від рангу, всі співробітники мають можливість вільно пропонувати методи поліпшення, які мають бути розглянуті та враховані. Вивчіть принципи системи та візьміть на озброєння ключові елементи філософії. Це стане першим кроком до процвітання у всіх життєвих галузях.