Гітара — один із найдоступніших і найпростіших у навчанні музичних інструментів. На ній можна відтворити найхитріші мелодії. Як навчитися грати на гітарі, не користуючись послугами викладачів, та уникнути помилок, яких припускаються новачки?
Що потрібно для навчання?
Чи можна самостійно навчитися грати на гітарі? Так, можливо. Для цього необхідно забезпечити:
- Інструмент. Придбайте його в магазині або на якийсь час позичіть у друга.
- Час. Щоб досягти результату, важливою є регулярність занять. Відточуйте навички щодня. Початківцям слід займатися по 2-3 години. Далі можна знизити тимчасове навантаження, але грати потрібно щодня, хоча б по півгодини. За скільки можна навчитися грати на гітарі? Дотримуючись наміченого плану занять, за 1–2 тиждень навчитеся грати просту композицію на відкритих струнах, за 4–5 місяців освоїте акорди та зможете виконати твір складніше, за 1,5–2 роки зумієте подолати складні композиції.
- Навчальний посібник. Можна знайти самовчителі з гри на гітарі у друкованому чи електронному вигляді. Простіше освоїти гітару, переглядаючи відеоуроки. Схеми акордів — ще один важливий елемент навчання, їх також легко знайти на просторах інтернету.
Задавшись метою освоїти гру на гітарі, не забудьте про мотивацію. Спочатку можна горіти ідеєю, а за кілька днів лінуватися виділити хоча б кілька хвилин для практики. Головне — долати себе і не здаватися, навіть якщо здається, що стоїте на місці. Як вибрати гітару новачкові? Для навчання потрібно акустична гітара. Інструмент буває двох видів:
- Класична гітара. Відрізняється нейлоновими струнами та широким грифом. Завдяки цьому вона більше підходить новачкам: відстань між струнами більша, тому ризик зачепити непотрібну струну менше. Крім того, струни м’які, можливість отримати на пальцях мозолі мінімальна.
- Дредноут (вестерн). Це професійна гітара, її струни з металу на вузькому грифі дуже близько розташовуються одна до одної. Інструмент звучить голосніше та дзвінкіше класичної гітари. Якщо хочете придбати дредноут, але турбуйтеся про пальці, можна замінити металеві струни на нейлонові. розміщені додаткові елементи:
- колковий механізм;
- верхній та ладові поріжки;
- струни та підставка під них;
- колок для ременя.
Більшість інструментів — корпус, до якого кріпиться гриф. На ньому між ладовими поріжками розташовані лади. До них притискають струни, щоб отримати певну ноту чи акорд. На голові гітари розміщені шпильки, які допомагають натягнути струни. У гітарі 6 струн: нижня – найтонша, верхня – найтовстіша.
Як налаштувати гітару?
Існує 2 методи, про які розповідає Філ Капоне в книзі «Самовчитель гри на гітарі». Перший – тюнер (електронний прилад або програма для смартфона). Він видає звук, який підказує, як потрібно натягнути струни, щоб кожна струна була в потрібній тональності. Другий спосіб — ручне налаштування, коли струни налаштовують один до одного. Затиснуті на певних ладах, вони звучать в унісон, тож кожну з них налаштовують окремо. Для налаштування першої струни (найтоншої) на ноту «мі» скористайтеся тюнером. Інші налаштовують вручну. Притисніть другу струну на п’ятому ладі, вийміть звук із неї та першої відкритої струни. Якщо їхнє звучання відрізняється, послабте або натягніть другу струну колковим механізмом так, щоб обидві звучали в унісон. По черзі так налаштуйте решту струн. Третю притискайте до 4 ладу, а 4, 5 і 6 — до п’ятого, відстежуючи, щоб кожна наступна звучала як попередня відкрита струна.
Як навчитися грати на гітарі з нуля?
гітару не так складно, як здається здавалося б. Посібник для гри наступний:
- Прийміть зручне положення. Сядьте на пласку поверхню (стілець, ліжко), поклавши ногу на ногу. Якщо незручно, то Віктор Суханов у книзі «Гітара для всіх: самовчитель гри на шестиструнній гітарі» радить поставити ліву ногу на піднесення 12–20 см.
- Розмістіть гітару на колінах. Інструмент повинен зручно лежати так, щоб найтовстіша струна була нагорі.
- Покладіть руки на гітару — праву на струни в області корпусу інструменту, лівою обхопіть гриф (великий палець має бути паралельний ладам). Не занадто стискайте гриф, оскільки рука швидко втомиться. притискайте вказівним пальцем лівої руки першу струну до різних ладів, правою проведіть по всіх струнах. Потім підключайте інші пальці, перебирайте струни, щоб витягти звук із кожної окремо. Так дайте рукам звикнути до гри на гітарі. Коли руки звикнуть до інструменту, починайте розучувати нескладні мелодії.
Як освоїти основні акорди?
З мелодій на одній струні починає кожен новачок. Спробуйте зіграти «У траві сидів коник», тренуйтеся частіше, відточіть рухи, щоб вони стали автоматичними. Щоб освоїти гармонію, вчіться затискати відразу кілька струн. Акордів дуже багато, але новачкові важливо вивчити 3 основні – Am, Dm, E. Саме їх часто використовують при грі на гітарі. Всі акорди позначають літерами з латиниці, все залежить від того, яка головна нота (C — до, D — ре, E — мі, F — фа, G — сіль, A — ля, H — сі). Якщо біля такого значка стоїть буква m, значить, що акорд мінорний, а коли буква відсутня — мажорний. Лади позначені римськими цифрами. Арабські цифри відповідають струни, а також пальці (цифри у гуртках), якими затискають струни (вказівний – цифра 1, середній – 2). Цифра нуль навпроти струни — відкритий звук (не притиснута струна), а якщо поруч присутній хрестик — струна звучати не повинна. , які мають талант. Це негаразд. Якщо є бажання, виявите завзятість і незабаром зможете грати для друзів.