Як навчитися грати на піаніно: поради та покрокові рекомендації
Мрієте виконувати музичні твори на піаніно? Для цього необов’язково відвідувати музичну школу, базові знання можна здобути самостійно. Як навчитися грати на піаніно вдома, розповіли автори підручників та самовчителів гри на піаніно Лариса Мохель, Ольга Зіміна та Володимир Катанський.
Знайдіть правильну мотивацію
Чи можна самому навчитися грати на піаніно? Безперечно, це можливо. При цьому опанувати майстерність може не тільки дитина, як думає багато хто, а й доросла людина. Яскравий приклад — відомий композитор Арам Хачатурян.
Якщо одного бажання навчитися грати мало, варто подумати над іншими перевагами, такими як розвиток зору, слуху, пам’яті та моторики рук. Пам’ятайте: музика — це натхнення і чудовий спосіб порадувати себе та інших. Щоб не помилитися, дослухайтеся до порад професійного консультанта.
Інструмент вимагає налагодження, а для цього потрібний налаштувач. Не забувайте про послуги спеціаліста та після покупки. Викликайте його за перших ознак фальші у звучанні нот.
Займайтеся щодня
Як і в будь-якому навчанні, при навчанні гри на піаніно бувають підйоми та падіння. Не кидайте навчання після перших труднощів. Регулярна практика призведе до позитивних результатів.
Навіть 15 хвилин щоденних занять призведуть до вироблення потрібних навичок — правильної постановки рук, посадки, вилучення звуку, читання нот. Якщо мета – швидко навчитися азам гри на піаніно, збільште час занять, проводьте за інструментом більше часу.
Сідайте за інструмент рівно і тримайте спину прямо
Стул встановіть навпроти клавіатури прямо по її центру, навпроти педалей. Сідайте на краєчок, випрямивши корпус, не спираючись на спинку, як радить Володимир Катанський у книзі «Школа — самовчитель гри на фортепіано». Плечі розправте, ноги твердо поставте навпроти педалей, щоб стегна були практично паралельні підлозі та утворювали з корпусом прямий кут. Руки повинні вільно і розслаблено лежати на клавішах.
Тренуючи правильну поставу та положення тіла щодня, швидко звикнете і вже скоро сидітимете за піаніно як слід. Правила існують не тільки для гарного гордовитого вигляду за інструментом. Основна причина полягає в тому, що в такому положенні спина та кінцівки не втомлюються і не затікають, дозволяючи без шкоди для самопочуття та здоров’я переносити довгі уроки гри на піаніно.
Слідкуйте за правильним розташуванням рук
< Лікті повинні трохи звисати вниз, перебуваючи разом з кистями і передпліччям на одному рівні з клавіатурою або трохи вище, але не повинні торкатися тіла. Важливо залишити вільний простір, однак і занадто розставляти їх у сторони не варто. Пальці розслабте, уникаючи напруженості навіть у момент натискання на клавіші. Над клавіатурою пальці завжди повинні перебувати в напівзігнутому стані, тому вони максимально розслаблені. На клавіші натискайте подушечками пальців.
Потрібну клавішу пальцем, що грає, натискайте до самого упору, а ось пальці, які в цей момент не грають, кладуть на сусідні клавіші в розслабленому стані. Вони не повинні звисати над клавіатурою, оскільки створюватимуть додаткові незручності пальцям, що грають.
Розвивайте дрібну моторику рук, зріжте нігті
Щодня розвивайте моторику пальців — грайте гами, беріть акорди. Вчіться замінювати пальці на клавішах, без промахів переходити на октави верхнього та нижнього регістру.
Довгі нігті заважають грі на фортепіано. Стук від удару нігтів об поверхню клавішею псує мелодію. До того ж нігті не дають рухам бути чіткими, заважають правильно витягувати звук і вільно переставляти пальці на потрібні клавіші. Насамперед потрібно дізнатися розташування центральної ноти «до», яка буде вихідною точкою відліку. Вона знаходиться посередині клавіатури – перша біла клавіша в групі трьох білих клавіш з двома чорними в проміжках між ними. Великий палець правої руки потрібно розмістити саме на цій клавіші — центральній «до», а ті, що залишилися розташувати на наступних білих клавішах праворуч. «ре» та має номер 2, середній, під номером 3, відтворює ноту «мі». Безіменному пальцю дістався номер 4 та нота «фа», а мізинцю — 5 та нота «сіль».
Практикуватися потрібно не лише правою, а й лівою рукою. Гамма, яка виконується з її допомогою, включає ті самі ноти, але у зворотному порядку.
Вивчайте нотну грамоту
Що потрібно знати, щоб навчитися грати на піаніно? Знадобиться нотна грамота, адже теорія у заняттях відіграє важливу роль. Як радять Лариса Мохель та Ольга Зіміна, співавтори книги «Самовчитель гри на фортепіано», навчайте ноти, їх розташування та звучання, розміри, тональності, розташування нот на нотному стані та клавіш, яким вони відповідають.
Безумовно, гра на музичному інструменті вимагає обов’язкового вміння читання нот. Навіть деякі з відомих піаністів грали виключно на слух. Однак знання нотної грамоти дозволить зрозуміти, як будують мелодію та акорди, якими вони бувають. Нотна грамота дозволить грамотно грати найскладніші шедеври.
Тренуйте слух
У деяких він розвинений краще, у деяких гірший. Це не привід кидати заняття чи засмучуватися. Тренуйтеся, запам’ятовуйте мелодії, слухаючи пісню, визначайте які інструменти грають на тлі. Спробуйте розпізнати конкретні ноти у програші мелодії. Відмінне тренування — прослуховування класичної музики.
Іноді складно зрозуміти правильне розташування пальців та інші нюанси гри з книг чи інших джерел. Удосконалити навички та заповнити прогалини у навчанні допоможуть відеоуроки, які є в Інтернеті. Наберіться терпіння, займайтеся регулярно, виявіть наполегливість і незабаром зумієте самостійно виконувати справжні шедеври.